Niedziela, 14.04.2024, Imieniny: Julianna, Justyna, Walerian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Dlaczego ciepło w Elblągu jest tak drogie?

27.03.2024, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dlaczego ciepło w Elblągu jest tak drogie?
Mieszkańcy Elbląga właśnie otrzymują informacje o rozliczeniu ogrzewania i jednocześnie dowiadują się, o znacznej podwyżce. Obawiam się, że w tym roku ceny ciepła będą częstym tematem przy wielkanocnym stole. Te podwyżki to efekt długofalowych, „innowacyjnych" zaniechań ze strony obecnych władz Elbląga – uważa Andrzej Śliwka, kandydat na Prezydenta Elbląga.
 
 
 
 
Ogrzewanie w Elblągu należy do jednych z najdroższych w Polsce. Czy rzeczywiście winę za to ponosi dotychczasowa koalicja rządząca miastem?
 
 
 
Przypomnę, że w 2018 roku władze Elbląga obiecały mieszkańcom obniżenie cen ciepła o 20 %. Tymczasem ceny ciepła w EPEC wzrosły o ponad 190%! Te dane podaje z resztą sam Witold Wróblewski w artykule opublikowanym w portEl.pl 27 lutego. Dzisiaj w wielu gospodarstwach domowych ogrzewanie to 50-60 % opłat za mieszkanie. 
 
 
 
Co jest tego przyczyną?
 
 
 
Od 2014 roku koalicja rządząca nie przeprowadziła żadnej modernizacji w ciepłowni EPEC przy ul. Dojazdowej. To wciąż stara, węglowa kotłownia, nieekologiczna i nieefektywna. Jedyna poczyniona tam „inwestycja" to zmniejszenie o połowę jej mocy produkcyjnych. W ten sposób miasto unika płacenia kar za emisję CO2. Nie ma to większego wpływu na cenę ciepła dla mieszkańców.
 
 
 
Ale większość ciepła do ogrzania mieszkań w Elblągu produkuje Energa.
 
 
 
Tak. I Energa już w 2014 roku zapoczątkowała negocjacje z władzami miasta. Spółka chciała wybudować ekologiczną ciepłownię dla Elbląga. Niestety koalicja Wróblewski, Nowak, Missan nie potrafiła porozumieć się z Energą. Snuli wizje o budowie miejskiej ciepłowni. Wydawane były pieniądze na różne analizy i opracowania. Płacono za nie setki tysięcy złotych firmom zewnętrznym. Stracono pieniądze mieszkańców i czas potrzebny na budowę nowej elektrociepłowni. Dopiero w 2020 roku miasto podpisało umowę z Energą i dopiero wtedy spółka rozpoczęła budowę nowego źródła ciepła dla Elbląga, kogeneracyjnego – czyli produkującego jednocześnie ciepło i energię elektryczną. Niestety, taka inwestycja jest realizowana przez co najmniej 5 lat. W efekcie dzisiaj ciepło w mieście w większości produkowane jest przez urządzenia rezerwowe, a nowa ciepłownia będzie gotowe najszybciej za 2 lata. Urządzenia rezerwowe nie produkują dodatkowo energii elektrycznej.  Mieszkańcy płacą przez to drożej.
 
 
 
Czy ceny paliw nie mają kluczowego wpływu na ceny ciepła? 
 
 
 
Ciepłownie mogą wykorzystywać jako opał węgiel, olej, biomasę (np. zrębki) i gaz. Władze miasta chciały, żeby Energa wybudowała nową ciepłownię na gaz. Dzisiaj gaz jest najdroższym paliwem. Koszt wytworzenia ciepła z gazu jest dwa razy wyższy niż z biomasy (ze zrębek). Rzeczywiście ceny surowców do produkcji ciepła mają duży wpływ na to, ile płacą mieszkańcy. 
 
 
 
Sytuacja nie wygląda za dobrze. Czy te ceny można będzie jakoś obniżyć?
 
 
 
Przykro to mówić, ale powyższe wskazuje na to, że panowie Wróblewski, Missan, Nowak nie mają pojęcia o ciepłownictwie. Nie wiedzą co zrobić, aby mieszkańcy płacili mniej za ogrzewanie. Ja wiem jak to zrobić. Potrzebne są jednak decyzje i konkretne inwestycje. Po pierwsze przy ul. Dojazdowej powinna powstać ciepłownia na paliwa odnawialne, inwestycję trzeba najpierw dokładnie przeanalizować, jasno informując mieszkańców co zostanie zrealizowane. Po drugie należy podjąć rozmowy z dostawcą, a także jak najszybciej jak to możliwe opracować wieloletnią koncepcję zabezpieczenia miasta w ciepło i iść własną drogą. Tak jak zrobił to np. Olsztyn, który w tym roku kończy budowę własnego źródła ciepła i uniezależnia się od dużych koncernów energetycznych. 
 
 
 
 
                                                             Artykuł sfinansowano ze środków KW Prawo i Sprawiedliwość
 
 

.......................... Artykuł płatny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (42)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +20
  ~ Proste
  Środa, 27.03

  To efekt umów mniej lub bardziej tajnych, speców od ciepla, prezesikow, rady nadzorczej i rządzavych

 2. 2
  +26
  ~ Ja
  Środa, 27.03

  No świetnie, tylko co z tego? Missan to kontynuacja polityki obecnego prezydenta, więc miasto czekać będzie to samo. Nie znoszę PiS-u, ale oddam głos na tego Śliwkę, bo wszystko tylko nie stara elbląska szajka

 3. 3
  +9
  ~ Wójt
  Środa, 27.03

  Precz z komuną!!!

 4. 4
  +14
  ~ Polakk
  Środa, 27.03

  PO rządzi wiec jest drogie

 5. 5
  --8
  ~ Paladyn
  Środa, 27.03

  Pan i Traks to macie pojęcie o ciepłownictwie :-). Obecne ceny ciepła w mieście to głownie wina niedonośności i nieefektywnych inwestycji Energa Kogeneracja. Proszę sobie sprawdzić ile przez 10 lat wzrosła cena ciepła produkowanego przez EKO a o ile przez EPEC Dojazdowa. Proszę przestać okłamywać mieszkańców!!!!

 6. 6
  +16
  ~ Ja
  Środa, 27.03

  A kto kazał wroblowi podpisywać umowę z energa skoro jest tam drogo? Weź nie pitol. Miasto dało d…. w tym temacie. A Missan jak zwykle za nic nie odpowiadał.

 7. 7
  +11
  ~ Ja
  Środa, 27.03

  A kto kazał wroblowi podpisywać umowę z energa skoro jest tam drogo? Weź nie pitol. Miasto dało d…. w tym temacie. A Missan jak zwykle za nic nie odpowiadał.

 8. 8
  +21
  ~ Do Paladyn
  Środa, 27.03

  Grzech zaniechania się kłania. Należało zainterweniować odpowiednio wcześnie, a nie mamić ludzi. Dziś Elbląg ma jedną z najwyższych cen w kraju. To wina ustępującego prezydenta i jego przybocznych z Missanem na czele. Nic się nie nauczyli dlatego trzeba ich wymienić.

 9. 9
  +19
  ~ Missan NIE
  Środa, 27.03

  Proste dlaczego. Bo missan i wroblewski sie na cieple NIE ZNAJA. Ale wiedza jak zaszachowac ludzi i wprowadzaja na listy komitetu samorzadowego osoby zwiazane z instytucjami miejskimi czyli dyrektorow ktorzy pozniej sie wypna. Pani Sowicka na pytanie czy zrezygnuje z mandatu radnej dla funkcji dyrektora.... nie skomentuje. Stanowcze nie dla Missana i tego zalosnego komitetu

 10. 10
  +18
  ~ Jurek
  Środa, 27.03

  Wroblewski i Missan potrafia tylko kase zwiekszac. Proste. Ja juz place takie pieniadze za cieplo ze glowa mala. A to dopiero poczatek

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.88290190696716