Piątek, 19.04.2024, Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

PIT-28 - kogo dotyczy? Formy opodatkowania w 2023 roku

27.01.2023, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
PIT-28 - kogo dotyczy? Formy opodatkowania w 2023 roku

Wielkimi krokami zbliża się moment na złożenie deklaracji PIT. Najczęściej składaną deklaracją jest PIT 28. Wiele osób decyduje się na wypełnienie obowiązku rozliczenia się przez Internet. Kogo dotyczy deklaracja PIT 28, co zawiera i w jaki sposób najwygodniej rozliczyć się z fiskusem? Od czego zależy wybór formy opodatkowania i jakie zmiany w tym roku czekają na podatników? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

 


 
PIT 28- kogo dotyczy?


PIT 28 obejmuje przychody opodatkowane w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, umowy najmu, podnajmu czy dzierżawy, bądź z tytuły sprzedaży produktów rolnych. Termin składania deklaracji PIT 28 jest ściśle określony. PIT za 2022 rok należy złożyć do 2 maja 2023 roku. To termin dłuższy niż w przypadku poprzednich lat, kiedy ostatecznym czasem był koniec lutego. W przypadku podatku ryczałtowego za grudzień i ostatni kwartał termin zapłaty nie może przekroczyć dnia 28 lutego 2023 roku. Nie ma znaczenia, czy deklaracja PIT została już złożona, czy nie. Zeznania PIT można dostarczyć do urzędu skarbowego osobiście, o wiele łatwiej jest jednak zrobić to za pośrednictwem internetu, bez wychodzenia z domu. W tym wypadku jest także o wiele niższe ryzyko popełnienia błędu, gdyż większość rubryk system wypełnia automatycznie, bez naszego udziału. Mniejsze jest więc ryzyko, że w którymś miejscu popełnimy błąd. 

 

 

 

 


Ryczałt przychodów ewidencjonowanych a opodatkowanie na zasadach ogólnych - opodatkowanie pozarolniczej działalności gospodarczej

 

 

Wybór formy opodatkowania wiąże się z koniecznością złożenia odpowiedniego oświadczenia. Należy złożyć je do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu uzyskania pierwszego w danym roku podatkowym przychodu z działalności gospodarczej, najmu czy dzierżawy. Przyznane prawo do ryczałtu jako formy opodatkowania obowiązuje przez cały rok. Jeżeli w kolejnym roku podatnik przekroczy limit przychodu o równowartości 2 mln euro, prawo do ryczałtu przestaje obowiązywać. W niektórych przypadkach możliwa jest także utrata prawa do ryczałtu w trakcie roku. Zwykle dotyczy to rozszerzenia przedmiotu działalności o takie czynności, które nie mogą być rozliczane na podstawie ryczałtu. Warto wiedzieć, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych dotyczy wszystkich wspólników spółki jawnej czy cywilnej. Oznacza to, że podatnik nie może łączyć opodatkowania ryczałtem w spółce z innymi formami opodatkowania. Ponadto, jeżeli spółka nie jest spółką cywilną bądź jawną, podatnik nie ma prawa do rozliczenia się na deklaracji PIT 28.

 


Kalkulator ryczał - do czego służy i czy warto z niego korzystać?


Do szybkiego obliczenia wartości podatku i składki zdrowotnej służy kalkulator ryczałt. Jedyne, co należy zrobić, to podać informację na temat wysokości uzyskanego przychodu w roku 2022 oraz wybrać stawkę ryczałtu. W ten sposób można łatwo dowiedzieć się, jak wysoki jest podatek w zależności od wysokości dokonanych odliczeń. Warto wiedzieć, że od 2023 roku ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych są obligatoryjnie opodatkowane przychody uzyskiwane z tytułu najmu prowadzonego poza działalnością gospodarczą, a także najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy. Kalkulator pozwala na łatwe obliczenie należnego ryczałtu. 
W przypadku, gdy podatnik wybierze opodatkowanie na zasadach ogólnych, wysokość należnego podatku będzie obliczana jako procent od dochodu, czyli mówiąc inaczej, przychody zostaną pomniejszone o koszty. Zasadniczo istnieją dwie stawki podatku. Pierwsza z nich to 12%. Dotyczy osób, które osiągnęły dochód nie wyższy niż 120 000zł. Drugą stawką podatkową jest 32%. Ta stawka dotyczy podatników, których dochodu przekroczyły 120 000 zł w poprzednim roku.

 


 
Jak rozliczyć PIT 28?


Zdecydowanie najłatwiej jest rozliczyć PIT 28 online. To najprostszy i najszybszy sposób na rozliczenie, dodatkowo obarczony najmniejszym ryzykiem popełnienia błędu i konieczności korekty. Aby wypełnić PIT online, należy podać jedynie podstawowe dane, a cały formularz zostanie wypełniony automatycznie. Co więcej, za pośrednictwem systemy możliwe jest także przesłanie wypełnionej i podpisanej deklaracji do Urzędu Skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania podatnika. Konieczne do tego jest posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Zeznanie PIT przesłane w formie elektronicznej trafia bezpośrednio do Urzędu Skarbowego, dzięki czemu ewentualny zwrot nadpłaconego podatku zwracany jest o wiele szybciej. 

 


 
O czym jeszcze należy pamiętać?


Przy rozliczeniu deklaracji podatkowej warto wiedzieć, że istnieje możliwość wspólnego rozliczania się z małżonkiem. Dotyczy to zarówno osoby fizycznej, jak i osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Wspólne rozliczenie się nierzadko jest korzystne i pozwala na uzyskanie lepszych benefitów, warto więc dowiedzieć się na ten temat więcej. Rozliczając się z małżonkiem czy małżonką przez Internet, cały proces wygląda zupełnie tak samo, należy jedynie w odpowiedniej rubryce zaznaczyć, że jest to rozliczenie wspólne.


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.14114093780518