Środa, 24.07.2024, Imieniny: Kinga, Krystyna, Olga
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Do dwóch zniczy wata cukrowa gratis!

02.11.2005, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A

1 listopada 2005 roku - dzień Wszystkich Świętych. Nad cmentarzami świetlista łuna rozpływająca się w mrokach nocy. Oczy naszych bliskich skierowane na dłonie układające się w półkolach pomarańczy. Dzień, w którym goszczą radość i smutek, ale i nie tylko… Czemu nie zabawa?! Może karuzela i wesołe miasteczko?!

Przed cmentarzem Agrykola w Elblągu można było zakupić sobie watę cukrową oraz oscypki! Zastanawiam się, dlaczego nie było w sprzedaży lodów i hamburgerów. Przecież dzień Wszystkich Świętych to czas, podczas którego możemy nieźle się zabawić z przyjaciółmi popijając piwko na cmentarzach. Dlaczego jeszcze nie otworzono ciastkarni, czy pubu! Dlaczego nie było karuzeli?! Świetnym przykładem w tym przypadku staje się wiersz Zbigniewa Herberta „Karuzela”, gdzie ludzie wypadali z płonących okien getta, a inni bawili się wirując wokół. Ludzie mówią: ‘Każdy chce sobie dorobić! Nie ma się co dziwić, ponieważ w dzisiejszych czasach świat zmusza człowieka do rzeczy dość dziwnych!’.

Niezależnie od tego, czy rzeczywistość zmusza nas do sprzedawania przy cmentarzach waty cukrowej, oscypków, czy zniczy w dzień Wszystkich Świętych niektórych granic nie możemy przekraczać. Według naukowców jesteśmy istotami rozumnymi, ale nie tylko, także istotami odczuwającymi, przeżywającymi stany duszy. Owszem świat jest pełen sprzeczności, ale w tym przypadku dochodzi do przewartościowywania wartości! Nie możemy radości mieszać z zabawą, dnia Wszystkich Świętych z dniem, w którym zwiedzamy wesołe miasteczko lub jarmark! W ten sposób ustalona przez człowieka hierarchia wartości moralnych i etycznych ulega degradacji, zubożeniu.

Każdy z nas powinien w tym miejscu zastanowić się i odpowiedzieć na pytanie, do czego takie postępowanie może nas w przyszłości doprowadzić?

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ krytyk literacki
  Środa, 02.11

  Pani martini! Pani się czasem zastanowi nad swoim kwiecistym stylem, który nie do końca jest jasny i klarowny a poza ty "Karuzeli" Hrberta nie można porównywać do listopadowego święta, bo kompletnie nieadekwatne !!!!!!!!!!!!!!!

 2. 2
  0
  ~ srell
  Czwartek, 03.11

  święto wszystkich świetych myślę nie jest dniem wszystkich zmarłych, dochodzi do pomieszania pojęć i uprawiania wątpliwej tradycji. Taki oscypek bebechów nie zagrzeje jak flądra prosto z patelni

 3. 3
  0
  ~ artiel
  Czwartek, 03.11

  Ja osobiscie nie widze w tym nic złego. Jest to rzeczywiscie dzień specjalny i wyjatkowy. Przychodzimy na cmentarz by byc razem z naszymi bliskimi którzy juz odeszli. Czy to oznacza że musimy płakac nad grobami, lamentować i nie wiadomo co jeszcze robić??? Myslę że nasi zmarli napewno nie mają nic przeciwko temu że nad ich grobem prawnuczek czy prawnuczka ze smakiem i usmiechem na twarzy objada się watą cukrową.

 4. 4
  0
  ~ martini
  Czwartek, 03.11

  Tak jak niepoważne jest sprzedawanie waty cukrowej przed cmentarzem?! Kazdy wiersz jest wielokrotnie złożony interpretacyjnie KRYTYKU. Czy trzeba przenikać przez nie w sposób wyuczony i szkolny???:) Nie!!! Kazdy ma różne skojarzenia i przemyślenia, a najważniejsza w tym wszystkim jest toleracja literacka!!!!

 5. 5
  0
  ~ krytyk literacki
  Czwartek, 03.11

  Przy interpretacji wiersza droda Martini nie ma czegoś takiego jak tolerancja literacka, bo to prowadzi do ideologicznych wypaczeń i uzupełnianie miejsc niedookreślenia wg. Ingardena polega zupełnie na czymś innym; na pewno nie na nadinterpretacji

 6. 6
  0
  ~ ph
  Czwartek, 03.11

  Ja uważam że dzień Wszystkich Świętych jest dniem wesołym i dlatego nie 1 ale 2 w Zaduszki popwinniśmy oddwiedzać cmentarze, ale jeżeli pojawiamy się tam 1 listopada to nie róbmy ze cmentarzy jarmarków.

 7. 7
  0
  ~ martini
  Czwartek, 03.11

  Panie Krytyku :) widze, że wytoczył pan jedno z najwiekszych dział- teorię Ingardena. Wazne jaes aby pan wiedział, że nie staram sie dokonać nadinterpretacji dzieła Herberta, dostosowac go do zaistaniałej sytuacji. Byłoby to niezgodne z moimi zasadami. staram sie jedynie podkresliż, że człowiek ma rózne skojarzenia. Obraz sprzedawanej waty cukrowej przypomniał mi zaryc świata z "Karuzeli". Chcąc czy nie chcąc według mnie dochodzi do przewartościowywania pewnych wartości. Może jestem juz starej daty?! Jest to bardzo prawdopodobne! :)

 8. 8
  0
  ~ Amber
  Czwartek, 03.11

  Poczytajcie sobie co na ten temat (Wszystkich Świętych) ma do powiedzenia laureat nagrody "NIKE" - Stasiuk. Jest to do bólu prawdziwe.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2798628807068