Piątek, 19.07.2024, Imieniny: Alfred, Wincenty, Wlodzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Skarb katedry św. Mikołaja

22.03.2005, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A

W katedrze Świętego Mikołaja od wieków przechowuje się relikwie Krzyża św. Otrzymał je Niemiecki Zakon Najświętszej Marii Panny w Jerozolimie, prawdopodobnie ok. 1228 roku, w czasie wyprawy do Ziemi Świętej. Po przeniesieniu Zakonu do Prus relikwie przechowywano początkowo na zamku elbląskim. Z czasem przeniesiono je do kościoła św. Mikołaja, gdzie każdego piątku Wielkiego Postu były wystawiane na ołtarzu głównym. Pierwotna oprawa relikwii nie zachowała się.

Nowy relikwiarz sporządzono w 1411 roku i ten zachował się do naszych czasów miał formę pacyfikału, około 60 cm wysokości. W 1945 roku kościół św. Mikołaja spłonął, a wraz z nim cenny pacyfikał z relikwiami, którego jednak fragmenty odnaleziono w czasie odgruzowywania terenu kościoła.

W 1971 roku parafia św. Mikołaja staraniem ks. prałata Mieczysława Józefczyka i ks. wikariusza Janusza Końca oddała relikwiarz do konserwacji i rekonstrukcji. Obecnie relikwie Krzyża św. są wystawione do codziennej adoracji w nawie bocznej, a katedra w 2000 roku  otrzymała miano Sanktuarium Krzyża Świętego

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0062379837036