Środa, 21.10.2020, Imieniny: Urszuli, Celiny, Hilarego
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Czy Drużyna RR poradzi sobie z językiem migowym?

22.03.2012, 07:24:04 Rozmiar tekstu: A A A
Czy Drużyna RR poradzi sobie z językiem migowym?
fot. Kamila Jabłonowska

Wczoraj, 21 marca, w Ratuszu Staromiejskim, Drużyna RR wraz z Ryszardem Rynkowskim zebrała się na wokalno-taneczno-miganą próbę. Przypomnijmy, że elbląska drużyna podczas kolejnego odcinka telewizyjnego show „Bitwa na głosy” zaprezentuje się w piosence „I believe I can fly”, w refrenie używając języka migowego.

– Mi to już się podoba – stwierdził po wczorajszej próbie Ryszard Rynkowski. – Oprócz języka migowego, pani choreograf dołożyła nam pewne ruchy okolicznościowe. Będziemy to szlifować, żeby wyglądało idealnie. Myślę, że będzie wszystko w porządku. Przekaz będzie bardzo mocny.

Na pomysł tego, aby podczas występu pojawił się język migowy wpadł Ryszard Rynkowski. Jak przyznał piosenkarz, do tej pory miał nikłe pojęcie o tym języku. Czy, gdy zobaczył jak słowa tej piosenki wyglądają w języku migowym, zmienił zdanie co do występu? – Jeżeli to się dobrze pokaże to jest naprawdę piękna rzecz – zapewnia. – To nie jest nowy pomysł, bo język migowy na scenach pojawiał się wielokrotnie, i zawsze byłem tym zachwycony. To jest bardzo wzruszające, kiedy śpiewając równolegle się miga. Myślę, że w tym utworze jest to niezbędne, żeby wzmocnić tę pieśń o wierze we własną siłę, możliwości i marzenia.

Czy Drużyna RR ma talent do migania?

- To jest grupa z zacięciem artystycznym, wokalnym i ruchowym, więc jeżeli oni są w stanie opanować układ choreograficzny, to chyba refren w języku migowym to dla nich bułka z masłem – mówi Ania Garbarska-Werner, jedyna w Elblągu tłumaczka języka migowego, która podczas próby uczyła Drużynę RR refrenu.

Uczestnicy przyznali, że najbardziej obawiają się pomylenia gestów, w których jedna zmiana może zmienić znaczenie słów, które chcą pokazać. – Zawsze jest tak, kiedy tłumaczy się z jednego języka na drugi, że tłumaczenia nigdy nie są słowo w słowo. W tłumaczeniu ważne jest to, aby oddać sens i treść. Tu trudność była podwójna. Najpierw trzeba było przetłumaczyć tekst z języka angielskiego na polski, a potem z polskiego na migowy – zaznacza Ania Garbarska - Werner. – Uważam, że najlepszym źródłem informacji są głusi. Pokazuję im to, co wymyśliłam, a oni mnie ewentualnie poprawiają. Na bieżąco konsultowałam z nimi moje tłumaczenie, także jestem pewna, że to zadziała.

Elbląska drużyna podczas dwóch ostatnich dni dawała z siebie wszystko. Jak wyznała nam Agnieszka Lach, we wtorek „Rysiaczki” spędziły na próbie 12, a we środę 6 godzin. Dziś mogą pozwolić sobie na chwilę relaksu, a jutro czeka ich wyjazd do Warszawy. – Dla nas nauka tego refrenu jest szczególnie ciężka, ze względu na charakterystykę ruchów. To są konkretne ruchy, które trzeba precyzyjnie wykonać – mówi Agnieszka Lach. – Ale mogę zapewnić, że robimy, co w naszej mocy, żeby nie zawieść Elblążan.

- Dla mnie ten występ ma dodatkową wartość – przyznaje Ania Garbarska-Werner. – Ich występ będzie tuż przed wejściem w życie ustawy o języku migowym. To zbieg okoliczności, ale bardzo miły.

Czy dzięki takiemu wykonaniu elbląska drużyna zaskarbi sobie jeszcze większą rzeszę serc, a tym samym SMS-ów, dowiemy się już w najbliższą sobotę, 24 marca, podczas trzeciego odcinka „Bitwy na głosy”. – Jestem absolutnie spokojny, że wypadniemy dobrze – mówi Ryszard Rynkowski. – Reszta zależy tylko od telewidzów i SMS-ów.

– Na pewno damy z siebie wszystko, a to już od naszych Elblążan zależy, czy przejdziemy dalej, także apelujemy o głosy – podkreśla Agnieszka Lach. - My reprezentujemy Was i to od Was zależy, jak długo będziemy to robić.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%85.7 %14.3


Galeria / Próba języka migowego Drużyny Ryszarda Rynkowskiego ( zdjęć 16 )
Dodano: 2012-03-22 | fot. Kamila Jabłonowska
0

Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Zuza
  Czwartek, 22.03

  Fantastyczny pomysł :-) Nasza drużyna na pewno sobie poradzi :-) Trzymam kciuki. :-) Będę wysyłać smsy :-)

 2. 2
  +4
  ~ lola
  Czwartek, 22.03

  Już nie mogę się doczekać tego występu :) Wysyłajmy SMSy na naszą drużynę!!

 3. 3
  +1
  ~ Zatorzanka
  Czwartek, 22.03

  Trzymam kciuki i wysyłam SMS-y. Po 10 na każdy występ. Pozdrawiam całą grupę, a Panu Ryszardowi gratuluję i cieszę się, że mu się jeszcze chce, tak dużo robić dla Elbląga. Podziwiam. Wszyscy jesteście wspaniali.

 4. 4
  0
  ~ cwany
  Czwartek, 22.03

  Dobrobyt wytańczym i wyśpiewamy, robić nie będziem, nie ma gupich

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.8965690135956