Piątek, 3.05.2024, Imieniny: Maria, Nina, Aleksander
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

I Ty możesz studiować za granicą!

03.03.2009, 23:05:17 Rozmiar tekstu: A A A
I Ty możesz studiować za granicą!

Jak do tej pory nasi rodacy wyjeżdżali za granicę główne w celach zarobkowych. Jednak coraz częściej młodzi, zdolni Polacy decydują się pogłębiać swoją wiedzę właśnie na zagranicznych uczelniach. Czy indeksy na uniwersytet w Oksfordzie, Salamance czy politechnice w Berlinie dostępny są tylko dla najlepszych studentów?

Dzisiejszy rynek pracy stawia przed młodymi ludźmi bardzo wysokie wymagania. W czasach, kiedy umiejętność obsługi komputera i znajomość przynajmniej dwóch języków obcych stała się standardem, zmuszeni zostaliśmy do poszukiwania nowych sposobów podniesienia swoich kwalifikacji, które będą atrakcyjne dla potencjalnego pracodawcy. Jednym z takich sposobów są właśnie studia za granicą. Korzyści, które wynikają z pobytu na zagranicznej uczelni są bezcenne i z całą pewnością ułatwiają zdobycie dobrej pracy, a co za tym idzie pozycji zawodowej.

Większość osób przekonana jest, że aby rozpocząć studia za granicą trzeba mieć spore fundusze, a do tego bardzo dobre oceny. To jest jednak mylne przekonanie, bowiem okazuje się, że nie jest konieczne świadectwo a z czerwonym paskiem. Najważniejsze dla uczelni są: motywacja i zaangażowanie kandydata. Zagraniczne studia przestały także wiązać się z bardzo dużymi kosztami, gdyż na niektórych uczelniach, podobnie jak w Polsce studia są bezpłatne.

Certyfikat językowy nie jest wymagany
Osoby zainteresowane studiami za granicą wcale nie muszą posiadać certyfikatu językowego. Poziom znajomości języka obcego uczelnia może sprawdzić podczas testu językowego lub rozmowy kwalifikacyjnej. Takie testy lub rozmowy odbywają się również w Polsce, dzięki czemu na etapie rekrutacji podróże za granicę nie są konieczne.
Od czego zacząć?

Jeżeli absolwent szkoły średniej zdecyduje się na studia za granicą może skorzystać z informacji, jakie zamieszczone są w środkach masowego przekazu np. w Internecie. Ponadto można zasięgnąć informacji u znajomych albo udać się do ambasady danego kraju w Polsce.

Istnieją również programy, które pomagają studentom w wyjazdach zagranicznych na studia. Erasmus jest programem, który umożliwia studentom wyjazdy za granicę na określony czas studiów. Informacje na temat udziału w tym programie dostępne są bezpośrednio na macierzystej uczelni. Jeżeli chcemy spędzić za granicą cały okres studiów możemy skorzystać np. z Programu eduABROAD.

Jaki kierunek chcemy studiować?
Aby rozpocząć studia za granicą absolwent musi oczywiście wybrać kraj, w którym chce studiować. Następnie musi podjąć decyzję, jaki kierunek studiów go interesuje, a potem dokonać wyboru uczelni, która będzie dla niego odpowiednia. Kiedy już kandydat podejmie te wszystkie decyzje musi złożyć aplikację i załączyć do niej stosowne dokumenty.

 - Program eduABROAD to szansa dla wszystkich pragnących zdobywać wiedzę i doświadczenie na zagranicznych uczelniach wyższych. Program oferuje bezpłatną pomoc przy wyborze odpowiedniego kraju, uczelni i kierunku studiów, a także zebraniu wszystkich dokumentów i przygotowaniu aplikacji – informuje Anna Czerwień regionalna konsultantka Programu eduABROAD w Elblągu, pomagająca na co dzień osobom, które zastanawiają się nad rozpoczęciem studiów za granicą. Program eduABROAD stanowi oficjalne przedstawicielstwo zagranicznych uczelni wyższych w Polsce, dlatego za udział w Programie i pomoc studenci nie ponoszą opłat. W Programie tym aplikację na studia za granicą można złożyć bezpośrednio w Polsce, dzięki temu wszystko jest znacznie prostsze, a wymarzone studia stają się realne – dodaje Ania. 

Najwięcej wątpliwości dotyczących studiowania za granicą nasuwają sprawy praktyczne związane z tym gdzie student będę mieszkać i czy za studia będzie musiał płacić. Na szczęście uczelnie doskonale rozumieją międzynarodowych studentów i udostępniają im swoje akademiki lub pomagają znaleźć stancję, czy pokój w mieszkaniu studenckim.

Praca
Kwestie finansowe związane ze studiami dotyczą zarówno opłat za same studia oraz kosztów utrzymania.
W niektórych krajach studia są bezpłatne, tak jak np. w Danii. Tam za czesne student nie zapłaci nawet złotówki, gdyż studiowanie dla obywateli Unii Europejskiej w tym kraju jest bezpłatne. Na bezpłatne studia można liczyć również w Irlandii pod warunkiem, że będą to pierwsze studia kandydata. Inaczej sytuacja wygląda jednak w Anglii czy Holandii, gdyż tam za studia trzeba płacić. Jednak, od kiedy Polska jest w Unii Europejskiej, koszty te znacznie się zmniejszyły.

Niezależnie jednak od kraju, w którym studenci będą się kształcić zmuszeni będą ponosić koszty zakwaterowania, wyżywienia, dojazdów czy studenckich przyjemności. Na pokrycie tych wydatków można otrzymać stypendium, albo wziąć pożyczkę.  Zdecydowana większość studentów decyduje się jednak na podjęcie dorywczej pracy. Studenci międzynarodowi mogą liczyć na znaczne ułatwienia przy uzyskiwaniu pozwolenia na pracę. Bywa też tak, że pozwolenie nie jest w ogóle potrzebne.

Międzynarodowe przyjaźnie
Studiowanie za granicą to jednak nie tylko nauka oraz praca, ale również przygoda. To, co oprócz wiedzy, umiejętności i doświadczenia zdobywają studenci za granicą, to również międzynarodowe przyjaźnie, które zawiązują się podczas wspólnych imprez czy doskonałej zabawy.

- Uczelnie zagraniczne oferują swoim międzynarodowym studentom wiele więcej, niż tylko same studia – mówi Szymon, który studiuje na jednej z uczelni w Holandii. Student ma możliwość rozwijania swoich zainteresowań i pasji, a wykładowcy chętnie odpowiadają na wszystkie pytania i są do dyspozycji studentów również po zajęciach.

Wszyscy chętni, którzy chcą studiować na zagranicznych uczelniach mogą zasięgnąć informacji na temat możliwości studiowania w obcym kraju w punkcie konsultacyjnym Programu eduABROAD. Punkt taki działa przy Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Stefczyka 7-8 w Elblągu i czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00.
 

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2694427967072