Czwartek, 30.11.2023, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Praca dla młodych?

11.10.2004, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A

Ukończenie studiów to w dzisiejszym świecie ważna, ale i droga sprawa. Młodzi ludzie po skończeniu nauki chcą podjąć pracę, której niestety nie ma! Ratunkiem może być staż, który jak się okazuje, jest tylko powierzchowną formą walki z bezrobociem. 

Coraz częściej słyszy się, że bezrobocie w Polsce maleje. Gospodarka rusza, budzi się ze snu. Powstają nowe miejsca pracy, już niedługo koszmar bezrobocia ma zniknąć. Tylko kiedy?? Czy rzeczywiście bezrobocie spada?

Aby to sprawdzić trzeba wybrać się do urzędu pracy. Najwięcej ofert jest dla: stolarzy, kelnerów, kucharzy, szwaczek… A gdzie reszta zawodów? Gdzie ta praca? Możemy przeglądać tablice ogłoszeń wzdłuż i wszerz, ale niczego więcej nie znajdziemy.

Młoda elblążanka Ania rok temu skończyła studia magisterskie na Politechnice Gdańskiej. Od tego czasu szuka pracy. Do tej pory bez skutecznie. – Byłam już w wielu firmach, urząd pracy odwiedzam regularnie, 2 razy w miesiącu, nie mogę znaleźć pracy- mówi Ania. – Moje studia magisterskie kosztowały 8000 zł, kiedy mi się to zwróci?

Takie pytania padają z ust wielu zdesperowanych, młodych ludzi. Część z nich pracuje ciężko na stażu tak jak Andrzej, student ekonomii. – Mam 23 lata, od 5 miesięcy pracuję w elbląskiej firmie na stażu za 450zł miesięcznie. Pracuję tak samo jak moi koledzy na etacie, tylko, że za mniejszą stawkę. Wiem, że po odbyciu stażu, pracy i tak nie dostanę, bo pracodawca traktuje stażystów jak tanią siłę roboczą. Zamiast po zakończeniu stażu zaoferować prace, bierze następnych młodych ludzi.

– Podobna sytuacja była z Karoliną, absolwentką Uniwersytetu Warmińsko-Olsztyńskiego. – Po odbyciu stażu pracodawca zwolnił mnie, a na moje miejsce przyjął kolejną stażystkę. – Mówi Karolina. – Liczyłam na to, że poprzez sumienną i pracowitą pracę, pracodawca zaoferuje mi umowę o prace. Myliłam się!

- Czy rzeczywiście staż jest dobrą metodą na zmniejszenie bezrobocia? Czy 450 zł to pieniądze za które można się utrzymać, założyć rodzinę? Kiedy Polska stanie się krajem, który będzie mógł zaoferować swoim rodakom pracę, wiarę w lepsze jutro, poczucie bezpieczeństwa? Kiedy młodzi ludzie będą mogli uwierzyć, że w Polsce można dorobić się i móc godnie żyć? Każdy z nas chciałby to wiedzieć. Na razie brak odpowiedzi.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ niedobry_wujek
  Wtorek, 12.10

  Marmińsko-Olsztyński? A nie Warmińsko - Mazurski ? ;-D

 2. 2
  0
  ~ na barykady ludu roboczy
  Wtorek, 12.10

  Kiedy młodzi ludzie będą mogli uwierzyć, że w Polsce można dorobić się i móc godnie żyć? To proste! Po rewolucji.

 3. 3
  0
  ~ toska
  Piątek, 15.10

  Pracodawcom nie opłaca sie zatrudniać na stałe bo mają dofinansowanie , oraz tanią siłę robocza

 4. 4
  0
  ~ anonim
  Niedziela, 17.10

  Prawie wszyscy moi znajomi juz wyjechali. NIedlugo w Polsce zostaną tylko politycy. Oni pewnie tez szybko wyjada jak juz nie beda mieli co kraść.

 5. 5
  0
  ~ Kamil
  Poniedziałek, 25.10

  Jak mówią, gorzej już być nie może... zobaczymy.

 6. 6
  0
  ~ Poyel
  Niedziela, 07.11

  "Na barykady ludu roboczy" - to przykre, ale Twoja wizja może się spełnić. Rewolucja oczywiście nie jest rozwiązaniem, ale w Polsce już teraz nie ma na kogo głosować? A czy w Elblągu jest na kogo głosować, kto poparłby sprawiedliwość, ufność w szczęśliwą przyszłość obywateli i rozwój? Ja nie wiem, ale może ktoś bardziej orientuje się w tym kto nas reprezentuje.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0292661190033