Czwartek, 15.04.2021, Imieniny: Olimpia, Anastazja, Bazyli
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii STRAŻ MIEJSKA

Od 10 kwietnia wyższe mandaty dla właścicieli zwierząt

08.04.2021, 12:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
Od 10 kwietnia wyższe mandaty dla właścicieli zwierząt
fot.archiwum redakcji

10 kwietnia 2021 r. w życie wchodzi rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 26 marca 2021 r. dotyczące zmiany wysokości grzywien za niektóre wykroczenia. Wyższymi mandatami mają być karani m.in. właściciele zwierząt.

 

Przywilej posiadania zwierząt, szczególnie psa wiąże się z pewnymi obowiązkami spoczywającymi na ich właścicielu, jak również osoby, która w danym  momencie sprawuje opiekę nad zwierzęciem. Zgodnie z art. 77§1 kodeksu wykroczeń za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia grozić będzie mandat karny w wysokości od 50 złotych do 250 złotych. Natomiast, gdy sprawa trafi sądu, np. w wyniku odmowy przyjęcia mandatu karnego, grozi nam kara ograniczenia wolności, grzywna do 1000 złotych albo kara nagany. Zgodnie z art. 77§2 kodeksu wykroczeń za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka grozić będzie mandat karny w wysokości 500 złotych, a gdy sprawa trafi do sądu, grozi nam kara ograniczenia wolności, grzywna do 5000 złotych albo kara nagany.

 

Kodeks wykroczeń nie określa czym są zwykłe lub nakazane środki ostrożności. Pojęć tych możemy doszukiwać się w literaturze, czy orzecznictwie sądów. Art. 77 w Kodeksie wykroczeń znalazł się w Rozdziale X pt: Wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu osób i mienia, stąd przedmiotem ochrony jest bezpieczeństwo osób i mienia,  w tym także innych zwierząt. Należy zwrócić uwagę, że §2 art. 77 wskazuje, że wystarczającym jest, że zwierzę swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo.

Środki ostrożności powinny być dopasowane do konkretnego zwierzęcia, ale również do sytuacji, w której się znajduje. Zawsze zdrowy rozsądek, a nie reguła  decydować będzie o wymiarze kary.

 

Straż Miejska w Elblągu od początku 2021r. przeprowadziła 12 interwencji dotyczących puszczania psów bez zabezpieczeń, wszystkie podjęte interwencje zakończyły się zastosowaniem środka oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia.

 

SM w Elblągu

 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ kjm
  6 dni temu, Piątek, 09.04

  Ciekawe czy tymi karami przejmie się pan radny mieszkający Nad Jarem puszczający bez kagańca boksera?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.9966189861298