Piątek, 20.09.2019, Imieniny: Konstancja, January
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY SAMORZĄDOWE 2018

Sąd przyznał rację Stefanowi Rembelskiemu. Witold Wróblewski będzie musiał sprostować swoje wypowiedzi

03.10.2018, 16:01:57 Rozmiar tekstu: A A A
Sąd przyznał rację Stefanowi Rembelskiemu. Witold Wróblewski będzie musiał sprostować swoje wypowiedzi
Fot. Archiwum redakcji
REKLAMA

Sąd Okręgowy w Elblągu przyznał rację Stefanowi Rembelskiemu, kandydatowi KWW Kukiz'15 na prezydenta Elbląga. Witoldowi Wróblewskiemu, jego kontrkandydatowi, nakazał zamieszczenie na info.elblag.pl i dwóch innych portalach sprostowania. Chodzi o wypowiedzi prezydenta, w których podkreśla, że jego komitet jest jedynym komitetem bezpartyjnym oraz wyborców startującym w wyborach samorządowych. Wyrok nie jest prawomocny.

Pierwszy w tej kampanii wyborczej proces w trybie wyborczym zakończył się pomyślnie dla Stefana Rembelskiego. Kandydatowi KWW Kukiz'15 nie spodobały się słowa Witolda Wróblewskiego, który podczas konferencji zwołanej 25 września podkreślał, że jego komitet jest jedynym komitetem wyborczym wyborców w Elblągu, a 27 września podczas swojej konwencji wyborczej dodał, że jest również jedynym bezpartyjnym komitetem. Rembelski, argumentując, że jego komitet jest również komitetem wyborców, a Kukiz'15 to nie partia a ruch obywatelski skierował do sądu pozew w trybie wyborczym. Podkreślał, że nieprawdziwe wypowiedzi kontrkandydata wprowadzają w błąd jego wyborców i zażądał ich sprostowania na łamach portali: info.elblag.pl, portel.pl i bogatyelblag.pl.

W środę (3 października) przed południem odbyła się rozprawa, a o godz. 14 poznaliśmy wyrok. Sąd przyznał rację Stefanowi Rembelskiemu i nakazał Witoldowi Wróblewskiemu zamieszenia sprostowania na każdy z trzech portali, przez okres trzech dni.

Zdaniem sądu dla wyborców ma znaczenie czy dany kandydat został zgłoszony do wyborów przez komitet stworzony przez partie polityczne lub koalicje partii politycznych, czy też przez wyborców. Takie znaczenie jest również widoczne w kampanii Witolda Wróblewskiego, skoro 25 września stwierdził: "chciałbym, aby w końcu skończyło się politykierstwo". Wydaje się, że dla wnioskodawcy także ta okoliczność ma znaczenie, skoro zdecydował się złożyć się przedmiotowe wnioski. (...) Nieprawdziwa jest informacja, jakoby Witolda Wróblewski był jedynym, który startuje z komitetu wyborczego wyborców, gdyż już z samej nazwy Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz'15 wynika, że jest on komitetem wyborców. Nie ma przy tym znaczenia, że Kukiz'15 to ruch obywatelski, który skupia posłów sejmu obecnej kadencji

- uzasadniał wyrok sędzia Tomasz Weiert.

Sąd za nieprawdziwe uznał również twierdzenie Witolda Wróblewskiego, że jego komitet jest jedynym elbląskim bezpartyjnym komitetem.

Witold Wróblewski wypowiadając się, że jego komitet jest jedynym komitetem bezpartyjnym, nietworzonym przez partię polityczną, mówił nieprawdę. Takim komitetem bezpartyjnym jest także KWW Kukiz'15, skoro nie jest tworzony przez partię polityczną. Sąd dokonał takiej oceny, biorąc pod uwagę odbiór takiego przekazu przez przeciętnego odbiorcę. (...) Fakt, że KWW odnosi się do nazw ruchów o zasięgu ogólnopolskim, nie ma w tym kontekście znaczenia. (...) Pełnomocnik uczestnika wskazywał również na to, że członkowie KWW Witolda Wróblewskiego, w przeciwieństwie do członków komitetu wnioskodawcy, nie są z żadnej partii. Ta okoliczność nie została jednak wykazana

- dodał sędzia Weiert.

Stefan Rembelski, obecny na ogłoszeniu wyroku, nie ukrywał, że wyrok go zadowala.

Komentarz jest zbędny. Z tej instytucji jedna ze stron zawsze wychodzi zadowolona, druga nie. W tym wypadku myślę, że obie strony są pogodzone i usatysfakcjonowane wykładnią, której sąd dokonał na podstawie prawa wyborczego. Nie widze potrzeby odwoływania się od wyroku. Zadośćuczynienie w postaci sprostowania jest wystarczające. To wystarczy, aby internauci mogli się zapoznać z jego treścią

- skomentował decyzję sądu kandydat KWW Kukiz'15.

Nie wiemy, jak przyjął wyrok Witold Wróblewski, gdyż był nieobecny podczas jego odczytania.

Procedura cywilna przewiduje możliwość zaskarżenia wydanego dzisiaj postanowienia. Nie jest ono prawomocne przez 24 godziny. Skontaktuję się, z Witoldem Wróblewskim i podejmiemy decyzję o tym, czy będziemy się odwoływać i zaskarżać to postanowienie. Nie wiem, jak pan prezydent odniesie się do tego uzasadnienia, ponieważ sąd podniósł pewne kwestie, z którymi na pewno pan prezydent nie będzie się zgadzał. To jest jego obywatelskie prawo, aby nie zgadzać się z wyrokami sadu, dopóki nie są one prawomocne

- powiedział adwokat Adam Kapczyński, pełnomocnik Witolda Wróblewskiego.

Jeśli strony nie odwołają się od wyroku, to uprawomocni się on w ciągu 24 godzin od jego wydania.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%62.5 %37.5


Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Solder
  Środa, 03.10

  I co na to powie wszechwiedzący Tales z Miletu vel Kotlinski?

 2. 2
  +4
  ~ wist
  Środa, 03.10

  No i nastała jasność. Nie wywyższać się, być w zgodzie sam ze sobą, nie mówić czegoś co jest niezgodne z prawdą. Czy warto było panie Wróblewski?

 3. 3
  +4
  ~ mieszkaniec
  Środa, 03.10

  Brudy wychodzą ,czy to obraźliwych stwierdzeń przez kandydata na Prezydenta z ramienia PIS [niby rozmowy prywatne ] .Udało mu się . hejt który dotykał ludzi aktywnych .Elbląg to takie małe bagienko .Koryto dala swoich ,ciągle tych samych bez względu na przynależność .Jeden wielki układ.

 4. 4
  +4
  ~ wielkie zwycięstwo
  Środa, 03.10

  Rębelski a co z programem gdzie mogę się zapoznać w ramach szlachetnej rywalizacji

 5. 5
  +4
  ~ Antysystemowiec
  Środa, 03.10

  A co z Jowami, jak to Kukiz zapomniał?

 6. 6
  +11
  ~ kandydat aktualny
  Środa, 03.10

  Teraz widać jak wróbel mówi prawdę o swojej "pracy". Zawsze wychodzi u wróbla 3 prawda. A zależni , nieetyczni dyr. szkół kandydujący z okręgu swoich szkół i rezygnujący z mandatu po jego zdobyciu? Czy wróbel wymyślający taki myk umie to oszustwo wyjaśnić wyborcom? Tak "ciężko" zabiega o tanie ciepło i reformę epec.

 7. 7
  +1
  ~ Janos
  Środa, 03.10

  Jeśli chodzi o nasze sądy i naszych sędziów niczego nie można być pewnym

 8. 8
  +8
  ~ Stop dla WM.
  Środa, 03.10

  Rolnik zdziwiony , koledzy nie załatwili pozytywnego wyroku, syte urzędniki(postkomuna) grabaże miasta Elbląga aby was już w listopadzie nie było , macie szanse u kolegi na produkcji mebli popracować od listopada.

 9. 9
  0
  ~ 100% elblążanin
  Środa, 03.10

  Kukiz 15 to nie partia.........???? A Kopernik też była Kobietą....... Pozdrawiam

 10. 10
  --9
  Robert Koliński
  Środa, 03.10

  Prezydent Wróblewski palnął o tym "jedynym komitecie", ale sąd też się nie popisuje. PS. Oba te komitety (KWW K"15 i KWW WW) są de facto partyjne, bowiem jeden i drugi są oficjalnie wspierane przez aktualne parlamentarne siły polityczne, w skład obu wchodzą również członkowie określonych sił politycznych.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.