Piątek, 25.04.2025, Imieniny: Marek, Jaroslaw, Wasyl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Samopoczucie emocjonalne Polaków. Wyniki badania

16.04.2025, 09:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Samopoczucie emocjonalne Polaków. Wyniki badania

Ponad połowa Polaków nie stosuje żadnych technik radzenia sobie ze stresem pomimo, że odczuwa go kilka razy w tygodniu. Co trzeci Polak nie podejmuje żadnych działań wsparcia psychicznego. Większość osób po prostu ma kogoś, na kim może polegać w trudnych chwilach. Większość osób stara się rozmawiać i znajdować rozwiązania w sytuacjach konfliktowych.

 

 

 

Wyniki badania "Jak Polacy dbają o zdrowie" serwisu Prezentmarzeń na próbie 1006 respondentów pokazują różnorodne odczucia odnośnie poziomu szczęścia i spełnienia w życiu. Jedynie 15% uczestników badania czuje się zdecydowanie szczęśliwych i spełnionych w swoim życiu. 45% badanych odpowiedziało, że czują się szczęśliwi w większości przypadków, a co trzeci Polak odczuwa szczęście czasami. 75% respondentów odczuwa swoje samopoczucie emocjonalne jako dobre lub bardzo dobre. 25% osób postrzega je jako przeciętne, jednak nikt nie ocenia go jako złe.

 

 

 

Połowa respondentów wskazała, że nie stosuje żadnych technik radzenia sobie ze stresem. Wśród tych, którzy podejmują jakieś działania najczęściej wybierają ćwiczenia fizyczne (25%), medytację (10%) lub hobby (10%). Wsparcie społeczne takie jak rozmowy z bliskimi jest stosunkowo najmniej popularne. Znaczna część ankietowanych (40%) wskazała, że odczuwa stres kilka razy w tygodniu, a 15% osób codziennie. Nikt z badanych nie stwierdził, że nigdy nie odczuwa stresu. Zdecydowana większość Polaków (70%) ma wystarczająco dużo czasu dla siebie każdego dnia, aby się zrelaksować i odpocząć. 20% osób czas na relaks ma tylko czasami, a 10% respondentów rzadko ma okazję aby odpocząć.  - mówi Aleksandra Skimina, psycholog społeczny z serwisu Prezentmarzeń.

 

 

 

50% ankietowanych angażuje się sporadycznie w działania wspierające zdrowie psychiczne, 20% osób wspiera swoje zdrowie psychiczne regularnie, a 30% osób nie korzysta z pomocy. Większość osób (60%) ma kogoś, na kim może polegać w trudnych chwilach. 25% respondentów uznaje, że mają takie wsparcie tylko czasami, a 15% osób nie ma nikogo, na kogo mogłaby liczyć. Wsparcie społeczne jest widoczne w życiu większości uczestników, ale dla niektórych osób może być korzystne, zbudowanie sieci relacji społecznych.

 

 

 

Większość osób (80%) ocenia swoje relacje z rodziną jako dobre lub bardzo dobre, co ma korzystny wpływ na ich samopoczucie emocjonalne. 18% respondentów uznaje swoje relacje za przeciętne, a tylko 2% uczestników badania ocenia je jako złe. 40% respondentów uważa swoje przyjaźnie jako bardzo dobre, a 20% osób ma dobre relacje z otoczeniem. 35% ankietowanych ocenia swoje relacje jako przeciętne, a tylko 5% osób jako złe. 78% ankietowanych czuje, że ma wsparcie ze strony bliskich w trudnych momentach. 55% osób ma wsparcie w większości przypadków, podczas gdy 23% osób może zawsze na kogoś liczyć.

 

 

 

Większość uczestników (65%) badania od czasu do czasu znajduje czas na pielęgnowanie relacji, co może sugerować, że jesteśmy świadomi ich znaczenia, ale nie zawsze mamy na to czas. 30% osób regularnie poświęca czas innym, a tylko 5% osób rzadko znajduje na to chwilę. Nikt z badanych nie wskazał, że nigdy nie ma czasu na pielęgnowanie relacji.

 

 

 

Większość Polaków (75%) stara się rozmawiać i znajdować rozwiązania w sytuacjach konfliktowych, co świadczy o pozytywnych umiejętnościach zarządzania relacjami. Tylko 5% osób przyznaje, że unika konfrontacji, a 20% osób ma trudności w radzeniu sobie z konfliktami.

 

 

 

Badanie „Jak Polacy dbają o zdrowie" zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1006 respondentów, metodą CAWI w marcu 2025.

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0373330116272