Piątek, 19.04.2024, Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Spada liczba osób pobierających świadczenia emerytalne. Coraz trudniej o nie

09.06.2015, 12:30:48 Rozmiar tekstu: A A A
Spada liczba osób pobierających świadczenia emerytalne. Coraz trudniej o nie
fot. archiwum redakcji

W ciągu ostatnich ośmiu lat o 125 tys. osób, spadła liczba tych, którzy pobierają minimalne emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wynika to bowiem z problemu Polaków, jaki mają z udowodnieniem okresów składkowych.

Według najnowszych danych ZUS można zauważyć, że systematycznie zmniejsza się grupa emerytów, która pobiera świadczenia w minimalnej gwarantowanej wysokości. W 2007 roku takich osób był 273.9 tys., a obecnie świadczenie pobiera tylko 149 tys. osób. Niestety przyszłość nie napawa optymizmem, ponieważ emerytów pobierających świadczenia będzie jeszcze mniej. Wynika to bowiem z powodu, że coraz trudniej jest znaleźć pracę, od której będą płacone składki na emeryturę. 

Jak donosi gazetaprawna.pl, podstawą do ubiegania się o emeryturę minimalną jest art. 87 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 748). Zgodnie z nim prawo do podwyższenia świadczenia do emerytury minimalnej mają wyłącznie osoby, które udowodnią wymagany staż ubezpieczeniowy.  Jednak przy tym również obowiązuje zasada, że na trzy lata składkowe, może być zaliczony tylko jeden rok nieskładkowy. Minimalna emerytura wypłacana przez ZUS wynosi obecnie 880,45 zł.

Coraz więcej Polaków, którzy osiągają wiek emerytalny na problemy ze spełnieniem ustawowych warunków. Eksperci nie są zaskoczeni, jak mówią dla gazetyprawnej.pl:

 – Wśród nich są ci, którzy w przeszłości pracowali na czarno, nie zastanawiając się nad konsekwencjami – wskazuje Joanna Staręga-Piasek, dyrektor Instytutu Rozwoju Służb Społecznych.

Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan i członek Rady Nadzorczej ZUS zwraca uwagę, że zawiniły także zakłady pracy.

– W najgorszej sytuacji są osoby, które pracowały w latach 90. Wiele firm wówczas upadło, nie wydając zatrudnionym świadectw pracy oraz poświadczeń wysokości zarobków – dodaje dla gazetyprawnej.pl Jeremi Mordasewicz.

Również na spadek gwarantowanych świadczeń ma wpływ podniesienia wieku emerytalnego. Osoba więc, która ubiegać chce się o świadczenie emerytalne musi dłużej pracować, a dla tej grupy osób nie ma pracy w kraju. Firmy nie chcą zatrudniać osób, którym brakuje np. kilku miesięcy do uzyskania emerytury.

Efektem jest to, że zwiększa się liczba emerytur ustalanych na podstawie zgromadzonego kapitału, które obecnie stawiają trzy czwarte wszystkich wypłat. W związku z tym wielu Polaków decyduje się, aby pobierać świadczenia emerytalne z ZUS nawet tego niskiego, w skrajnych wypadkach wynoszącego kilkadziesiąt złotych, tylko po to by mieć ubezpieczenie.

źródło:
gazetaprawna.pl



oprac.

IK

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +17
    ~ otake Polske one walczyli
    Wtorek, 09.06

    I o to chodziło najjaśniejszej niepodległej i suwerennej 3RP składki brali, miejsca pracy likwidowali. Emerytura się nie należy, ale ZWROT opłaconych składek z odsetkami też się nie należy, bo przecież są potrzebne na emerytury 38 letnich policjantów i wojskowych oraz sędziów prokuratorów i urzędników. 100 euro świadczenia emerytalnego dla każdego Żyda na świecie domyślnie się należy jak psu kość

  2. 2
    +10
    ~ to jest "plan Balcerowicza"
    Wtorek, 09.06

    Millera, Kwaśniewskiego, Mazowieckiego, Geremka, Kuronia. Michnika, Tuska, Kaczyńskiego, Bieleckiego, Lewandowskiego,Buzka, kleru i wielu innych sk...synów których od 25 lat to społeczeństwo wystawia do rządzenia. Najlepsze dopiero przed nami.

  3. 3
    +8
    ~ żart?
    Wtorek, 09.06

    W ubiegłym roku Polska wydała 331 tys. pozwoleń na pracę czasową dla Ukraińców, co oznacza wzrost o 50 proc. w porównaniu z rokiem 2013,

  4. 4
    +9
    ~ kto za to płaci?
    Wtorek, 09.06

    Ukraińców jest teraz w Polsce między 300 a 400 tys., co byłoby dwukrotnością oficjalnych danych. W styczniu i lutym liczba wniosków meldunkowych od obywateli Ukrainy zwiększyła się w województwie mazowieckim o 180 proc.

  5. 5
    +12
    ~ Polak
    Wtorek, 09.06

    kilkadziesiąt złotych emerytury tylko dlatego, że firma upadła i nie można udowodnić ściągania składek - przecież to jest eutanazja w biały dzień, za to POwska Bieńkowska nabija się i gada, że trzeba być debilem aby pracować za mniej niż 6 tyś. zł. - NIE, TRZEBA BYĆ DEBILEM ABY NA TAKĄ GŁOSOWAĆ RAZEM Z JEJ PARTIĄ OSZUSTÓW - potem na starość eutanazja...

  6. 6
    +6
    ~ emeryt
    Wtorek, 09.06

    Urodziłem się przed wojną , było identycznie jak jest dziś, to jest kapitalizm .Po wojnie nikt z doroslych nie chcial tego ustroju . A MYŚLICIE ,ZE TO SIE POLEPSZY ? Najpierw trzeba oszustów i kanciarzy posadzić do pudła pozabierać majątki i rozdać biednym , a potem wziąc się za gospodarkę ,

  7. 7
    +7
    ~ chmurek
    Wtorek, 09.06

    kilkadziesięć??????tak też bywa????Po co nam obrona od wrogów zewnętrznych,ZUS i służba zdrowia skutecznie dobije naród bez broni

  8. 8
    +2
    ~ jola
    Środa, 10.06

    Trzeba pogonic mafię PO-PSL bo to co oni wyprawiają przez ostatnie lata ,to się nie miesci w głowie .Trzeba byc faktycznie DEBILEM zeby głosowac na te partie eutanazji polaków .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.99145603179932