Wtorek, 19.03.2024, Imieniny: Józef, Bogdan, Marek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SCHRONISKO DLA ZWIERZĄT

Do Sejmu trafił projekt dot. psów i kotów. "Niestety, wiele proponowanych zmian nie ma nic wspólnego z ochroną zwierząt"

23.01.2020, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Do Sejmu trafił projekt dot. psów i kotów. "Niestety, wiele proponowanych zmian nie ma nic wspólnego z ochroną zwierząt"
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)
REKLAMA
Do Sejmu prawie trzy tygodnie temu trafił projekt dot. zmian w ustawie o ochronie zwierząt. Według niego pies nie będzie musiał mieć kojca, a jego łańcuch ma być 5-metrowy (nie jak teraz 3-metrowy) i nie przekraczać 1/4 wagi psa. To niektóre ze zmian, jakie posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą wprowadzić. Czy słusznie?
 
W uzasadnieniu projektu ustawy czytamy "Celem projektowanej regulacji jest m.in. wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt oraz poprawa ich szeroko rozumianego dobrostanu, ponadto wprowadzenie kontroli wydatkowania przez jednostki samorządu terytorialnego środków finansowych przeznaczonych na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami, w szczególności pod względem ich celowości i ostatecznego przeznaczenia".
 
W ustawie ma znaleźć się również m.in. wprowadzenie obowiązku identyfikacji psów i kotów, utworzenia centralnego rejestru, wprowadzenie określenia psa rasowego oraz kota rasowego w celu wyeliminowania istnienia pseudo-hodowli czy rozszerzenie katalogu czynów uznanych za znęcanie się nad zwierzętami.
 
Co na temat proponowanych przez posłów zmian sądzą elbląscy radni? - Wydaje mi się, że wszyscy popieramy rozwiązania mające na celu wzmocnie ochrony prawnej i poprawę warunków bytowania zwierząt – zaznaczył radny KWW Witolda Wróblewskiego Marek Osik. - Jednak zmiany prawne muszą być wzmocnione stałą edukacją i uwrażliwieniem społeczeństwa na los zwierząt przy jednoczesnym stworzeniu mechanizmów, które umożliwią skuteczne egzekwowanie przepisów prawa.
 
 
Tworzenie norm prawnych, które trudno jest lub nie ma komu egzekwować jest przyzwoleniem na bezkarność i często przynosi odmienny od zamierzonego efekt. Niestety, wiele proponowanych zmian nie ma nic wspólnego z ochroną zwierząt i utrudni egzekwowanie jej zapisów. Wydawać by się mogło, że np. trzymanie psa na łańcuchu odchodzi do przeszłości jak widać niestety nie u nas
 
– zaznaczył Marek Osik.
 
- Nie wczytywałem się dokładnie w te zmiany i nie wiem czy wszystkie są na plus. Dobrze, że nowe przepisy zakładają większą odpowiedzialność właścicieli lub opiekunów za swoje zwierzęta – stwierdził radny Koalicji Obywatelskiej Robert Turlej.
 
- Wszystkie tego rodzaju zmiany są pozytywne. Nie mówię o tym konkretnym projekcie, bo przyznaję, że o nim nie wiem. Odnosząc się ogólnie do sprawy - dobrze byłoby, gdyby parlamentarzyści czy stowarzyszenia, które wypowiadają się na ten temat przejechały się na wieś i zobaczyły, jak to dokładnie wygląda – mówił radny PiS Paweł Fedorczyk. - Z części wsi wyjadą dotkliwie pogryzieni, bo tam nie ma żadnych kagańców czy łańcuchów. Pieski różnej wielkości wesoło sobie skaczą o każdej porze dnia czy nocy. Chyba nie każdy bywa pośród elektoratu i widzi, jak to rzeczywiście wygląda.
 
 
Mówiąc konkretnie o proponowanych rozwiązaniach uważam, że na ten temat powinni wypowiedzieć się specjaliści, którzy zajmują się ochroną zwierząt. To oni powinni ocenić, czy to jest właściwa droga
 
– dodał Paweł Fedorczyk.
 
Jak proponowane zmiany oceniają nasi czytelnicy?
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +10
    ~ Byko
    Czwartek, 23.01

    Wszystko co trafia do sejmu za pisu jest nieprzemyślane lub wprowadza większy zamęt

  2. 2
    +4
    ~ Spacerowicz
    Czwartek, 23.01

    Byko w pełni popieram z pis tylko gnioty prawne trafiają do Sejmu przez ostatnie 5 lat nic konkretnego i przemyślanego co mogłoby ulżyć i polepszyć jakość życia obywateli Najjaśniejszej . Najnowszy gniot to tzw ustawa śmieciowa - zamiar dobry wykonanie tragiczne.

  3. 3
    +1
    ~ Zibi
    Czwartek, 23.01

    I badzo dobrze jakim prawem prywatne osoby mają wchodzić na cudzą posesję to powinny robić służby. Niech ekolodzy się zajmą tymi krowami z Deszczna, bo mieli się nimi zaopiekować a dalej chodzą na wolności, a media Jeszce podają, że nie zapłacili rolnikowi jeszcze u którego te krowy trzymali na polu.

  4. 4
    +2
    ~ kamyczek
    Piątek, 24.01

    a czy będzie coś o psich odchodach których pełno wszędzie, na trawnikach, na chodnikach, i o właścicielach co odwracają głowy i nie widzą jaki ich pupil sra wszędzie?

  5. 5
    --2
    ~ babcia
    Piątek, 24.01

    Zgadam się,że psy i koty powinny być oznakowane i ujęte w spisie ,tak jak to jest ze zwierzętami gospodarskimi ! Pan Fedorczuk jako przedstawiciel PISu powinien pojezdzić po wsiach,bo to przecież w 90% jego elektorat i edukować!!! Zrobić razem z sołtysem spotkania,pogadanki itp. może wtedy na wsiach mieszkańców uświadamiać,a nie tylko puste słowa.

  6. 6
    0
    ~ babcia
    Piątek, 24.01

    Przepraszam,miało być pan Fedorczyk.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.9770290851593