Niedziela, 5.04.2020, Imieniny: Irena, Wincenty, Julianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Elbląg zrywa łańcuchy! Młodzi w obronie zwierząt przykuli się do bud

16.09.2013, 11:30:27 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg zrywa łańcuchy! Młodzi w obronie zwierząt przykuli się do bud
fot. Monika Skowrońska

Po raz pierwszy w Elblągu odbyła się akcja Zerwijmy łańcuchy. Wczoraj, 15 września, na Placu Jagiellończyka, zebrali się elblążanie, dla których ważne są losy zwierząt i nie mogą stać obojętnie wobec łamania prawa zabraniającego trzymania psów na krótkich łańcuchach. Postanowili zwrócić uwagę na tę sytuację przykuwając się łańcuchami do bud.

Według art. 9 ust. 2 o ochronie zwierząt domowych, zwierzęta domowe nie mogą być na uwięzi dłużej niż 12 godz. w ciągu doby. Prawo nakazuje także, by dbać o to, aby trzymanie na łańcuchu nie powodowało uszkodzeń ciała i cierpienia. Teoretycznie długość łańcucha nie powinna być krótsza niż 3 metry. Niestety notorycznie ten przepis jest łamany.

- Akcja miała na celu ukazanie tragicznych realiów psiaków, które na krótkich łańcuchach spędzają nieraz całe swoje pieskie życie - mówi Agnieszka Wierzbicka, kierownik schroniska OTOZ Animals w Elblągu. - Mimo obaw pogoda wyjątkowo dopisała. Dziękujemy wszystkim za przybycie.

Poza naszym miastem Zrywanie łańcuchów odbyło się także na Rynku Głównym w Berlinku, Lublińcu i Nowym Targu. Można było zobaczyć ją również w Amfiteatrze Miejskim w Braniewie, pod Dworem Artusa (koło Fontanny Neptuna) w Gdańsku, przez głównym wejściem do Galerii Łódzkiej w Łodzi, przed Miejską Biblioteką Publiczną w Oświęcimiu, na Placu Zwycięstwa w Słupsku, w Galerii Kociewskiej w Tczewie oraz w Parku Miejskim w Starogardzie Gdańskim.

Akcja miała na celu charakter edukacyjny, a sposób jej prezentacji przyciągnął uwagę przechodniów. - Jestem zaskoczona - stwierdza 44-letnia Anna. - Potrzeba dużej odwagi, żeby walczyć za innych. Wielkie brawa dla tych dzieciaków, które stanęły w obronie psiaków. Sama mam psa i wiem ile bezwarunkowej miłości potrafi dać. Jak pomyślę, że ktoś nie ma litości i sprawia mu cierpienie umyślnie to mi się włos na głowie jeży!

- Nie rozumiem tego, co tu się dzieje - wzrusza ramionami 58-letni Andrzej. - Dzieci to nie psy, więc nie rozumiem, dlaczego się do nich porównują. Zwierzęta są przyzwyczajone do noszenia łańcucha i spania w budzie, więc czemu nagle jest to złe?

Stereotypowe myślenie sprawia, iż nie dostrzegamy problemu. Zwierzęta od lat cierpią z powodu zbyt ciężkiego łańcucha, który nie zdejmowany niejednemu wrósł w szyję. To sytuacje, do których dochodzi, lecz o których zbyt często się nie mówi. Głośno o tym mówili wczoraj elblążanie, którzy już po zaledwie półgodzinnym siedzeniu z łańcuchami na szyjach jednogłośnie stwierdzili, że jest to męczarnia.

Jeśli zobaczysz zwierzę, które do budy przykute jest ciężkim, krótszym niż 3 metry łańcuchem, okaż serce i stań w jego obronie. Zapisz w komórce nr tel:(55) 234 16 46 i skontaktuj się w elbląskim schroniskiem. Uratuj zdrowie, a może i życie psa, który sam o siebie zawalczyć nie może.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Galeria / Akcja Zerwijmy Łańcuchy ( zdjęć 15 )
Dodano: 2013-09-16 | fot. Monika Skowrońska
0

Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ pus
  Poniedziałek, 16.09

  ŻENADA

 2. 2
  +1
  ~ dobrze że
  Poniedziałek, 16.09

  do zniewolenia ludzi nie trzeba łańcuchów, całkowicie wystarcza bezrobocie, nikogo w oczy nie kłuje.

 3. 3
  0
  ~ Agnieszka W.
  Poniedziałek, 16.09

  Mamy demokratyczny kraj. Każdy może pikietować i głośno wypowiadać swoje zdanie. Dlaczego bezrobotni nie zrobią happeningu, lub ich "miłośnicy" - chyba mają sporo czasu?

 4. 4
  --3
  ~ nic tak nie edukuje jak osobiste doświadczenie
  Wtorek, 17.09

  nie bądź bezczelna gł.... krowo. I niech "dobry Bóg" pobłogosławi bezrobociem tobie i twojej rodzinie, będziesz się mogła mądrzyć cha... do woli i demokratyczne hepppeningi robić.

 5. 5
  0
  ~ Meni
  Wtorek, 17.09

  Poniższy komentarz poniżej jakiegokolwiek poziomu, nawet leżącego. A wracając do tematu, to dla ludzi zawsze będzie ważniejszy temat do happeningu, bo jak jest temat psiaków to dlaczego nie temat dzieci, a jak nie dzieci to ludzi starszych, gejów i lesbijek... Ruszcie więc dupę i sami zacznijcie coś robić wieczni malkontenci!!!!!!

 6. 6
  0
  ~ Agnieszka W.
  Wtorek, 17.09

  W odpowiednim czasie zadbałam o swoje wykształcenie i nie muszę martwić się o pracę. Krowy wolę zdecydowanie bardziej niż takich tępych ludzi, mających pretensję o brak pracy do ludzi mądrzejszych, a nie do samych siebie!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.