Wtorek, 20.02.2018, Imieniny: Leon, Ludmila, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

Żaden z nich nie zadbał o tanie ciepło! Czeka nas w tej sprawie referendum? (opinia nadesłana)

08.12.2016, 10:00:17 Rozmiar tekstu: A A A
Żaden z nich nie zadbał o tanie ciepło! Czeka nas w tej sprawie referendum?

Zabezpieczenie miasta w ciepło należy do zadań własnych gminy i jest jej powinnością. Natomiast sprawą honoru i ambicją każdej władzy, powinno być zaopatrzenie miasta w ciepło po możliwie najniższych cenach. W przypadku naszego miasta objawów tej ambicji na przestrzeni dwudziestu pięciu lat trudno się dopatrzyć delikatnie mówiąc.

W chronologicznym ujęciu u zarania przekształceń własnościowych, za kadencji wojewody elbląskiego Zdzisława Olszewskiego, w trakcie komercjalizacji przedsiębiorstw państwowych - przez nieuwagę zapewne -  pozbawiono stu dwudziestotysięczne miasto źródła wytwarzania ciepła. Skomunalizowano przedsiębiorstwo zaopatrujące miasto w wodę, świadczące usługi gospodarki odpadami, oczyszczania ścieków i wiele innych pomniejszych zakładów państwowych. Elektrociepłownię nie uznano za firmę mająca strategiczne znaczenie  miasta Elbląga i przekazano ją do zasobu spółek skarbu państwa. W zasobie miejskim pozostał EPEC z ponad setką kilometrów rurociągów i niewielką kotłownią, która w tamtym czasie nie była w stanie zabezpieczyć miastu chociażby ciepłej wody.

Dwadzieścia  lat strategicznego bezhołowia

Przez wiele lat kolejni prezydenci Elbląga wywodzący się z SLD, PO i PiS traktowali EPEC jako synekurę i tak też wyglądały nominacje na stanowiska prezesów, dyrektorów i członków  rad nadzorczych – czyli nominowano swoich, niekoniecznie kompetentnych ale beztroskich ludzi. Przez te lata nigdy nie powstała spójna, bezpieczna strategia zaopatrzenia  Elbląga  w źródło  wytwarzania ciepła w racjonalnych cenach - nie powstała ani w ratuszu, ani w EPEC-u. Ważniejsze były rowerowe ścieżki,  ławeczki, mosteczki, regulacja rzeczki, fontanny, parki wodne i temu  podobne oczopląsy – tylko nie ciepło. W przeciwieństwie do wielu dużych miast w Polsce, zaprzepaszczono możliwość zabezpieczenia miasta na wiele lat, w nowoczesne źródło ciepła  za unijne pieniądze, przy okazji rozwiązując problem na przykład utylizacji odpadów. Pisałem o tym w 2013 roku.

Gdy powstał problem spięcia budżetu  miasta na rok 2010 rok, prezydent Słonina wpadł na absurdalny pomysł sprzedania EPEC-u Enerdze. Prezydent Nowaczyk z PO zafundował  nam kompletnego ignoranta w sprawach ciepłownictwa, a prezydent  Wilk z PiS-u, mimo że był o tym informowany, trzymał parasol ochronny nad prezesem prowadzącym z naruszeniem prawa firmę ku  ruinie, serwując elblążanom  jedną z najwyższych cen ciepła w Polsce.     Dwa lata temu, my sami jako mieszkańcy, zafundowaliśmy prezydentowi Wróblewskiemu Radę Miasta złożoną  w większości z oponentów a w sferze ciepłownictwa, oprócz radnego Klima z samych ignorantów.  I tak oto po wielu latach doszliśmy do ściany bezradności i śmieszności. Bo tylko tak można zdefiniować  sytuacje, kiedy były dyrektor EPEC-u, który nie był w stanie wynegocjować niższej ceny ciepła ( obecnie prezes Energi Kogeneracji ), z obecnym prezesem EPEC-u, ( poprzednio prezes Energi Kogeneracji), który nie był w stanie sprzedawać EPEC-owi ciepła ani o grosz taniej, mają przedstawić strategię zabezpieczenia miasta w energię cieplną i obniżenia jej ceny. Czy to nie jest sytuacja, którą wicepremier Gliński definiuje jako dom wariatów? - byłoby to śmieszne gdyby nie było prawdziwe.

Szantaż na początek

Otóż w swojej bezgranicznej bezczelności prezes Energi Wytwarzanie Robert Szaj, podczas Komisji Gospodarki Miasta Rady Miejskiej, która odbyła się w ubiegłym tygodniu, przekazał elblążanom  taki mniej więcej komunikat –  jak nie podpiszecie z nami umowy, nie zainwestujemy ani grosza a w 2020 roku wyłączymy wam ciepło, czyli inaczej mówiąc możecie nas cmoknąć.

A drugi łaskawca, prezes Energi Kogeneracja Krzysztof Żochowski   dodaje, że jak oddacie nam Dojazdową,  to może będzie trochę taniej. Prawda, że Grupa Energa to idealny partner do dialogu, wiarygodny i przewidywalny w długiej perspektywie czasowej. Protokół z posiedzenia tej komisji powinien być przedmiotem uważnej lektury dla prezydenta Wróblewskiego i analizy sytuacji w kontekście miasta Olsztyna -  tam nie ma Energi ale jest pomysł na własne źródło ciepła.

Na przekór Enerdze nie ma sytuacji bez wyjścia 

Dzisiaj klucze do pozytywnego dla elblążan rozwiązania tej patologicznej sytuacji  znajdują się u prezydenta Wróblewskiego. Jest oczywiste, że  mandat prezydenta obowiązuje do roku 2018, ale zważywszy na wagę decyzji i dalekosiężne jej skutki finansowe dla elblążan, prezydent Wróblewski powinien zapytać mieszkańców w drodze referendum, jaki wariant zabezpieczenia Elbląga w energię cieplną ma wybrać. Możliwe są dwie ścieżki podejścia do rozwiązania korzystnego dla elblążan jako odbiorców ciepła. Obie wymagają czytelnej deklaracji prezydenta o gotowości budowy własnego źródła ciepła, bądź źródeł ciepła. To dopiero pozwala na poważne rozmowy również z Grupą Energa.

1.Możliwa jest budowa przez EPEC lub partnerstwie publiczno-prywatnym, pięciu gazowych ciepłowni z kotłami o mocy 20 MW ulokowanych w różnych częściach miasta, tak aby zminimalizować odległości przesyłu a tym samym straty z nim związane. Takie urządzenia dostępne są w stosunkowo krótkim czasie i nie wymagają kosztownych instalacji eliminujących emisję pyłów i gazów powodujących kwaśne deszcze. Nie będę wymieniał nazwy firmy by uniknąć zarzutu reklamy, ale kocioł tej firmy pracuje w Kudowie Zdroju a firma go eksploatująca sprzedaje energię cieplną w cenie 65,74 zł/GJ netto. Ta sama firma w Kłodzku z ciepłowni opalanej węglem, sprzedaje energię cieplną - zapewne z zyskiem a nie ze stratą - w cenie 32,19 zł/GJ netto. Jak wynika z uczonych opracowań koszt wytworzenia energii cieplnej z gazu  ziemnego, jest dwa razy wyższy od kosztu energii cieplnej wytwarzanej z węgla.  W przypadku biomasy koszt wytworzenia energii cieplnej jest dwa razy mniejszy niż z węgla. Jak więc zatem jest możliwe, że Energa Kogeneracja wytwarzając z biomasy energię cieplną w miksie z energia elektryczną, sprzedaje miastu Elbląg energię cieplna w cenie 69,40 zł/GJ a w Kudowie Zdrój, za energię cieplną wytwarzaną z gazu, mieszkańcy płacą jak już wyżej wspomniałem 65,74 zł/GJ? Druga możliwość w tej opcji własnego źródła, to budowa ciepłowni połączonej ze współspalaniem odpadów, tak jak ma to być w Olsztynie.

2. Druga ścieżka to nie sprzedaż, ale utworzenie wspólnego źródła z Grupą Energa poprzez połączenie dwóch firm Energa Kogeneracja i EPEC. W tak nowo powstałej firmie, miasto  miałoby wpływ rzeczywisty na kształtowanie ceny ciepła poprzez tak zwany uprzywilejowany udział. Jest to scenariusz bardzo prosty w realizacji z racji posiadania przez miasto Elbląg bardzo wpływowego posła Leonarda Krasulskiego. Grupa Energa to spółka skarbu państwa, a jedno słowo prezesa Jarosława Kaczyńskiego i temat ważny dla Elbląga zostanie załatwiony. To nie jest jakieś  rozwiązanie nierealne - tak  skarb państwa zabezpiecza interes państwa w strategicznych spółkach poprzez złotą akcję. Tak rozwiązuje się  ostatnio problemy górnictwa poprzez  łączenie elektrowni  z zagrożonymi kopalniami.

Brak zgody na druga ścieżkę pozwoli prezydentowi  Elbląga uruchomić pierwszą ścieżkę, a wtedy Grupa Energa w roku 2020  może w obiektach elektrociepłowni w Elblągu zrobić muzeum bądź dyskotekę – tak już kiedyś  było w obiektach po dawnym Zamechu. Decyzja w tej sprawie należy do prezydenta Witolda Wróblewskiego, ale my mieszkańcy  razem z wszystkimi elbląskimi parlamentarzystami, musimy stanąć za prezydentem murem, domagając się referendum, aby prezydent Wróblewski i poseł Krasulski w negocjacjach z Grupą Energa, mieli na stole negocjacyjnym argument woli  wszystkich elblążan.


Stefan Rembelski

Oceń tekst:

Ocen: 13

%84.6 %15.4


Komentarze do artykułu (47)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +18
  ~ turban
  Czwartek, 08.12

  pierwszy z lewej i dwoje z prawej dopuscili sie niegospodarnosci. kiedy zostana wsadzeni do wiezienia?

 2. 2
  +37
  ~ Kat Na Idiotó
  Czwartek, 08.12

  Sama esencja "...Prezydent Nowaczyk z PO zafundował nam kompletnego ignoranta w sprawach ciepłownictwa, a prezydent Wilk z PiS-u, mimo że był o tym informowany, trzymał parasol ochronny nad prezesem prowadzącym z naruszeniem prawa firmę ku ruinie, serwując elblążanom jedną z najwyższych cen ciepła w Polsce. ..."

 3. 3
  +30
  ~ i
  Czwartek, 08.12

  smutna prawda w tym liście Pana Stefana

 4. 4
  --21
  ~ invictus
  Czwartek, 08.12

  o la la chyba pozwy będą!!!

 5. 5
  +34
  ~ Marian
  Czwartek, 08.12

  Jak to wszystko z detalami przedstawione, tylko czy Nasz pan prezydent będzie zainteresowany?. Liczę na to, że radni na pewno też czytają i odważą się poruszyć ten temat, Sam pan Klim nic nie zrobi. Panie prezydencie ma pan podane rozwiązania jak uratować Nasze ciepło i żeby to ciepło było tańsze, tylko działać.Brawo panie Stefanie.

 6. 6
  +2
  ~ muszką go
  Czwartek, 08.12

  Ale za to wszyscy mają krawatki w czerwonym odcieniu. Ładne takie krawatki

 7. 7
  +11
  ~ jotbe
  Czwartek, 08.12

  Z cenami ciepła to nie do końca tak; Elbląg miał nie najgorsze ceny jeszcze w 2004 roku. GJ kosztował 43 złote, przy cenie węgla ok 210 PLN/t. Cenę udawało się utrzymać dzięki temu że za czasów prezydenta Słoniny Epec uzyskał zgodę właściciela na zakup od EZNS ciepłowni na Dojazdowej. Był to zdewastowany obiekt o mocy teoretycznej 25 MW, faktycznej 15. Po modernizacji siłami Epec ciepłownia uzyskała moc ok. 35 MW. Kolejne plany przewidywały budowę turbiny gazowej lub parowej i rozbudowę mocy cieplnej do ok 70 MW. Po 2005 roku plany zarzucono i wprowadzono zmiany w planie zaopatrzenia miasta w ciepło. Moim zdaniem należy dążyć do tego aby Elbląg nadal miał dwa źródła . Jest to uzasadnione zarówno ze względu na bezpieczeństwo energetyczne jak i ograniczoną ale zawsze konkurencję.

 8. 8
  --18
  ~ ajda
  Czwartek, 08.12

  Zmiencie "felietoniste", przeciez tego nie da sie czytac...

 9. 9
  +13
  ~ do ajda
  Czwartek, 08.12

  To proszę nie czytać, może nie potrafi się czytać tekstu ze zrozumieniem ? jeżeli tak to trudna sprawa.Felieton na bardzo dobrym poziomie.

 10. 10
  --14
  ~ awe
  Czwartek, 08.12

  Stefanie od ścieżek rowerowych to się ...

 11. 11
  +3
  ~ ZABAWA
  Czwartek, 08.12

  w zgaduj zgadula kto i gdzie to powiedział "...Celowe jest również sprawdzenie całego procesu inwestycyjnego związanego z remontem kotła WR 5 w kotłowni przy ul. Dojazdowej począwszy od postępowania przetargowego, poprzez nadzór nad jego realizacją na ponoć fatalnym, końcowym efekcie skończywszy...." No Janusz pamiętasz????

 12. 12
  +3
  ~ Pytam ponownie?????
  Czwartek, 08.12

  Ponawiam pytanie! Redakcjo dlaczego zmieniliście tytuł??????????????

 13. 13
  --12
  ~ niezależny
  Czwartek, 08.12

  Drogi Autorze - trochę te szacunki odnośnie cen ciepła nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Zapomniał Pan bowiem o tym, iż to jest koszt wytworzenia ciepła w źródle, brakuje więc jeszcze ważnego składnika jakim koszt przesyłu i dystrybucji ciepła, a wówczas to już jest inna bajka. Koszt 1 GJ w samym paliwie gazowym jest 2,5-3 razy wyższy niż z węgla, tak więc lepiej nie wciskać kitu obywatelom naszego Miasta o niższym koszcie wytworzenia ciepła z kotłowni gazowych.

 14. 14
  +22
  ~ wniosek
  Czwartek, 08.12

  Zawsze jak czytam artykuły o Epec, a było ich mnóstwo, to nasuwa mi się taki wniosek czy Epec to zakład który powinien produkować i przesyłać ciepło, po najniższych kosztach, chyba nie. A jak było pisane? już za czasów rządów pana Nowaczyka pan prezes zafundował sobie samochód służbowy za ok.100 tys.. Tylko pan Wilk objął urzędowanie na stanowisku prezydenta to nagrodził prezesa kwotą niebagatelną bo aż 30 tys.Za okres 5-ciu lat wydatki zestawienia w szczegółach - na sponsoringi, darowizny i inne to 1 milion 300 tysięcy. Co tak naprawdę znaczy EPEC ?, a wszystko to za nasz pieniądze odbiorców ciepła. Powinniśmy budować nowy kocioł, tak, tak. Ktoś pisze, że cena węgla w 2005.roku była 200 zł, a w tym 2016r. podano, że ok.190zl. Jaki z tego wniosek?

 15. 15
  +4
  ~ elblązanin
  Czwartek, 08.12

  jeżeli to nowa Elektrociepłownia a nie jakieś ***a gazowe,marnowanie energii tylko na ogrzewanie

 16. 16
  +29
  ~ i tyle
  Czwartek, 08.12

  A skompromitowana Rada Nadzorcza ma się dobrze. Brawo panie prezydencie

 17. 17
  +17
  ~ makler
  Czwartek, 08.12

  Za rok ubiegły Energa podwoiła zysk netto, który wyniósł 60 miliomów złotych. Na ten zysk Energi złożyli się również elblązanie przepłacając słono za ciepło.

 18. 18
  +3
  ~ jotbe
  Czwartek, 08.12

  ZABAWA, nie pamiętam, wtedy już nie pracowałem,

 19. 19
  +15
  ~ z Zawady
  Czwartek, 08.12

  Nie trzeba być ciepłownikiem by ogrzać sobie dom lub mieszkanie. Każdy może złożyć zapytanie w kilku firmach i otrzyma projekt ogrzewania z kosztorysem. Kazdy rosdzaj ogrzewania będzie tańszy niż ciepło z sieci Epecu. Wiekszość domów w Elblągu ma własne źródlo ciepła mimo że są w zasięgu Epecu - dlaczego ? bo za drogo? ale w Bloku ludzie nie mają wyboru są po prostu skazani.

 20. 20
  +18
  ~ Już mnie to nie bawi
  Czwartek, 08.12

  Tak Naprawdę nikomu nie zależ ani na mieście ani na jego mieszkańcach - no może kilku pasjonatom typu Klim czy Rembelski

 21. 21
  +12
  ~ Sam sobie ogrzewam
  Czwartek, 08.12

  Mieszkanie 89 metrów kwadratowych - piec gazowy Ariston. Razem ogrzewanie z ciepłą wodą średnio rocznie 1,78 zł na metr kwadrat. Taniej niż w bloku na zawadzie.

 22. 22
  +8
  ~ Roman
  Czwartek, 08.12

  Na stronie firmy Viessmann można znaleźć kotły od 25 KW do 20 MW. Taki piec 20 MW ogrzeje całe osiedle nad Jarem i zawadę i na pewno będzie taniej niż z EPEC. potrzebna jest tylko sieć przesyłowa która jest własnością miasta czyli nas mieszkańców. Jeśli miasto się nie zgodzi można ogrzewać poszczególne bloki. wystarczy wtedy piec o mocy 0,5 MW. Nie potrzeba żadnych pozwoleń środowiskowych - przyjeżdża firm i montuje kocioł łącznie z uruchomieniem. Stop wyzyskowi Energi.

 23. 23
  +7
  ~ Czerwony
  Czwartek, 08.12

  Pan SR pisze „ …prezydent Słonina wpadł na absurdalny pomysł sprzedania EPEC-u Enerdze.” Może ma rację – monopolista Skarbu Państwa to nic dobrego. Ale za chwilę pisze, że dobrym rozwiązaniem może być połączenie dwóch firm Energa Kogeneracja i EPEC. Tym razem monopolista ratunkiem. Argument o wpływie na kształtowanie ceny ciepła poprzez tak zwany uprzywilejowany udział ( szkoda, że Pan SR nie wyjaśnił czytelnikom na czym to polega) – uważam za utopijny. W połączonym bajzlu tak czy śmak wszystko będzie kosztem uzasadnionym i nikt tego nie ogarnie a nawet nie będzie chciał. Na sprzedaży miasto by chociaż zarobiło i wyszło z długów.

 24. 24
  +16
  ~ mix44
  Czwartek, 08.12

  A winni nieprawidłowości wyszczególnieni w prot CBA dzięki Prezydentowi czują się dobrze .

 25. 25
  +5
  ~ Czerwony
  Czwartek, 08.12

  Odnośnie szantażu – w mojej opinii Energa stawiając warunek podpisania umów długoterminowych grożąc dodatkowo wyłączeniem generatorów przegina okropnie. Należy niezwłocznie zapytać UOKiK i URE co o tym sądzą i czy podpisanie takich wieloletnich umów będzie zgodne z prawem. Po uzyskaniu odpowiedzi można z Energa porozmawiać.

 26. 26
  +14
  ~ Wrzątek
  Czwartek, 08.12

  Do Wniosek. Olewanie mieszkańców trwa nadal , słyszę ,że setki tysięcy płyną nadal do Startu , bo tam chyba jakimś szefem jest radny Traks. trzeba pozyskiwać . Działacze muszą mieć premie, ośmiorniczki wszędzie smakują.

 27. 27
  +12
  ~ Norek
  Czwartek, 08.12

  Firmy ciepłownicze u Skandynawów działają jako komunalne i robią to non profit czyli bez zysku co nie oznacza że są niedoinwestowane. Ciepło w wymiarze społecznym nie może być towarem na którym następuje maksymalizacja zysków stąd zazwyczaj gminy których misja jest nieco inna niż drapieżnego biznesu.

 28. 28
  +8
  ~ Belfer
  Czwartek, 08.12

  Czytanie ze zrozumieniem nie jest mocną strona wielu komentujących, a prościej o tej złożonej materii pisać się nie da. Gratulacje dla autora.

 29. 29
  +13
  ~ wyborca
  Czwartek, 08.12

  Następne wybory samorządowe będą o cenach ciepła ?

 30. 30
  +14
  ~ Zenon
  Czwartek, 08.12

  Czy jeszcze ktoś ma wątpliwości - żaden troll epecowski nie zakwestionował zestawienia cen podanych w felietonie

 31. 31
  +12
  ~ Ela
  Czwartek, 08.12

  Biuro prasowe Energi liczy 5 osób w tym jeden w randze dyrektora - więcej niż niejedna redakcja sporej gazety. Jak myślicie czy ich pensje są w cenie ciepła ?

 32. 32
  +12
  ~ Paladyn
  Piątek, 09.12

  Zarząd Energii wyraźnie dał do zrozumienia gdzie ma mieszkańców Elbląga. Będziecie skazani na chyba najdroższe cieplo w całym kraju albo zakręcimy kurek. Przez ostatnie lata ceny ciepła z EKO wzrosły o ponad 50 % bez żadnej obiektywnie uzasadnionej ekonomicznie przyczyny. To efekt błędnej polityki inwestycyjnej (kocioł biomasowy) rozdymanych wynagrodzeń i zatrudnienia oraz strategii maksymalizacji wyników dla akcjonariuszy. Obniżcie ceny do cen Dojazdowej i będzie ok.

 33. 33
  +8
  ~ Ania
  Piątek, 09.12

  Jedynym rozwiązaniem jest 50 + 1 procent udziału własności w źródle ciepła - a wtedy można mieć pełną kontrolę nad cenami ciepła. Żaden URE to go nie zapewni bo oni tylko sprawdzają arkusz kalkulacyjny pod względem cyferek i przecinków. Ta propozycja jest jak najbardziej korzystna dla miasta - potrzebna jest decyzja jednego człowieka. Jak się uda poseł Krasulski będzie miał pomnik na Pl Slowiańskim zamiast Hermana van Balka

 34. 34
  +10
  ~ urzednik
  Piątek, 09.12

  Tylko osoba nie zwiazana z ciepłownictwem mogła napisać tak prostą i wnikliwą analizę a zarazem obiektywną - gratulecje. Władze miasta mają podane rozwiązanie na tacy.

 35. 35
  +18
  ~ Robert
  Piątek, 09.12

  Jestem pod wrażeniem!!! - za co płacimy urzędnikom miejskim, radzie miasta, radzie nadzorczej czy zarządowi epecu ogromne pieniądze skoro oni wszyscy działają na szkodę mieszkańców?

 36. 36
  +9
  ~ wkurzony
  Piątek, 09.12

  Jedyne wyjście to pogonić darmozjadów na zbity pysk

 37. 37
  --16
  ~ oliwin
  Piątek, 09.12

  Dopiero połowa kadencji, a Pan Stefan już zaczął kampanię wyborczą. Który to już raz ten karierowicz atakuje stołek prezydencki? Żenada.

 38. 38
  +10
  ~ żochol
  Piątek, 09.12

  jak czytam o pomysłach tego pisowskiego specjalisty żochowskiego, to ogarnia mnie pusty śmiech. on ma pojęcie o ciepłownictwie jak murzyn o budowaniu iglo. gdyby nie zapisał się do partii dojnej zmiany, to stałby w ogonku na pośredniaku. takich czasów doczekaliśmy i takich specjalistów.

 39. 39
  +2
  ~ RafalD
  Piątek, 09.12

  Panie Remebalski. Jezeli jeden telefon do prezesa K. wystarczy, to czemnu pan jeszcze nie zadzwonil? Krasulski jest wplywowy? To niech zalatwi.

 40. 40
  +13
  ~ Kola
  Piątek, 09.12

  Gdyby wykazano odrobinę chęci i dobrej woli sprawy ciepła potoczyłyby się w zupełnie inna stronę i bylibyśmy w innym miejscu. Niestety od kilkudziesięciu lat każda zmiana w epecu była dojna

 41. 41
  +11
  ~ Marta
  Piątek, 09.12

  Najciemniej jest zawsze pod latarnią

 42. 42
  +24
  ~ Ryszard Klim
  Sobota, 10.12

  Panie Stefanie, trudno jest w naszym zaścianku pełnić służbę publiczną. Wiemy o tym obaj. Zdegenerowany system "ciepłowniczy" finansowymi mackami podtrzymuje nadal koteryjność elbląską. Nie ma chęci do jego porzucenia , jest potrzebny w wiadomym celu. Można się na tym "przejechać ", bo wk... ( przepraszam) mieszkańcy płatają figle, tak jak w Słupsku i Poznaniu. Natomiast naszą miarą uczciwości jest stosunek do jedynego spełniającego swoje powinności byłego członka RN , którego wiedzy nie wykorzystujemy. Jest on zresztą członkiem mojego SLD, obawiającego się w ramach swojej spolegliwości o to upomnieć. Widoczne jest także ratuszowe przeczekiwanie. Całkowicie błędne , bo z " czarnej dziury" długo nie wyjdziemy. Dał Pan rzut historyczny, więc krótko o tym poniżej, i tym, co dalej.

 43. 43
  +23
  ~ Ryszard Klim-c.d.
  Sobota, 10.12

  Żałuję lewicowego uporu z 2010 r. dot. prywatyzacji. Nie taki diabeł straszny. Ale ciepło wówczas było w miarę tanie, i nie sądziliśmy, że spółka komunalna tak się wyalienuje od mieszkańców. Apogeum nastąpiło w ciągu dwóch ostatnich lat, straconych: morze wydatków niecelowych, nieefektywne modernizacje, straty, koszty ciepła, wyniki kontroli, tolerancja, pazerność, arogancja, zastraszanie i wymanewrowywanie radnego. Brak reakcji na moje memorandum po wyborach 2014 i na 20 innych.BRAK STRATEGII . Na dzisiaj: 1) odwlekaną przyszłość "ciepła" oderwać "spod żyrandola" . Postulowałem powołanie umownego sztabu ciepłowniczego . 2) Uporanie się z przeszłością , czyli dziwny-jak dotąd-audyt. Sformułowałem Katalog 17 zagadnień audytowych , od strategicznych, po inne bulwersujące. Pozdrawiam.

 44. 44
  +20
  ~ Zdzisław Smetana
  Sobota, 10.12

  Wszystko to wina tych którzy rozdmuchali temat!!!!!! Gdyby nie wiedza Browarczyka upór Klima zaangażowanie Pana Stefana i innych ludzi społecznie aktywnych nie było by tematu. Panowie wstydu nie macie ? W czyjeś interesy nos wkładacie!! Gdyby nie wy to wszystkim zaineresowanym żyłoby się wygodnie i spokojnie. A tak wasze wścibstwo rozbiło cały układ . Wstyd Panowie wstyd!!! Czepiacie się tak uczciwych , mądrych i wykształconych ludzi. Jak straca prace to gdzie oni pójdą ? Za co będą kupować pełne koszyki drogich alkoholi ? No za co ja się pytam ?

 45. 45
  +8
  ~ Elbląg to fajne miasto
  Poniedziałek, 12.12

  Panie Klim ,Panie Rembelski w Elblągu zabawa dalej trwa. Organizatorami są kolejni włodarze. Ciekaw jestem co na to najlepsi radni. I po raz kolejny okazuje się ,że winni są Ci co nieprawidłowości obnażyli a Ci którzy nieprawidłowości czynili są niewinni. Podstawa to trwać Panie Prezydencie

 46. 46
  +2
  ~ mniej niż zero
  Poniedziałek, 12.12

  Sarkazm jest oznaką słabości i jednych i drugich. Degrengolada kompleta

 47. 47
  +1
  ~ awokado
  Poniedziałek, 12.12

  Prokuratura nie radzi sobie ze Stongą - wiec nie należy oczekiwać błyskotliwych działań w tej sprawie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.