Poniedziałek, 2.10.2023, Imieniny: Slawa, Dionizy, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

Wcisła: "Dlaczego PiS czekał z decyzją o budowie kanału ponad dwa lata, gdy już nie miał szans na jej realizację?" (opinia nadesłana)

06.08.2014, 09:52:20 Rozmiar tekstu: A A A
Wcisła: "Dlaczego PiS czekał z decyzją o budowie kanału ponad dwa lata, gdy już nie miał szans na jej realizację?"
fot. gabo.pl

31 lipca rzecznik elbląskiego Urzędu Miejskiego poinformowała o inicjatywie europosła Karola Karskiego, który – po konsultacjach z prezydentem Jerzym Wilkiem - złożył zapytanie do Rady Komisji Europejskiej. Poseł ma nadzieję z odpowiedzi wysnuć prawdę o tym, dlaczego rząd Tuska wstrzymał prace nad projektem budowy kanału przez Mierzeję, jakie popełnił błędy i co może zrobić samorząd, by przyspieszyć budowę. Przyspieszyć, bo przecież PiS już w 2007 roku podjął decyzję o zbudowaniu kanału do 2013 roku i tylko z winy rządów Tuska jeszcze go nie ma.

Warto zatem przypomnieć okoliczności tej decyzji. Uchwałę w sprawie ustanowienia programu „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” rzeczywiście podjął rząd Jarosława Kaczyńskiego. Zrobił to 13 listopada 2007 roku... osiem dni po własnej dymisji.

5 listopada rząd J. Kaczyńskiego ogłosił dymisję, która została przyjęta 16 listopada. Zatem w okresie od 5 do 16 listopada podejmował decyzje, które obciążały następne rządy.

PiS przejął władzę w Polsce w październiku 2005 roku. Dlaczego więc czekał z decyzją o budowie kanału ponad dwa lata, aż do czasu, gdy już praktycznie nie miał szans na jej realizację? Chyba nigdy odpowiedzi na to pytanie nie poznamy.

Należy przypomnieć o aktywności Elbląga z tego okresu. Od 2006 roku Miasto Elbląg intensywnie zabiegało o podjęcie decyzji o budowie kanału. Właśnie w tym roku prezydent Elbląga zlecił Instytutowi Morskiemu w Gdańsku wykonanie trzytomowego opracowania pt. „Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną”. Był to jedyny aktualny dokument na temat tego przedsięwzięcia.

Była też moja książka, wydana na podstawie zaktualizowanych opracowań prof. Tadusza Jednorała sprzed 10 lat. PO była wtedy partią opozycyjną, ale nie przeszkodziło to nam w zbudowaniu pomnika Kanału przez Mierzeję w Kątach Rybackich czy zebraniu ponad trzech tysięcy certyfikatów poparcia dla realizacji tej inwestycji.

Gdy jednak w 2006 roku w sprawie budowy kanału przez Mierzeje spotkałem się z ówczesnym ministrem gospodarki morskiej Rafałem Wiecheckim usłyszałem, że na podstawie książki rząd nie może podjąć decyzji o budowie kanału. Minister wyraźnie oczekiwał, że to właśnie samorząd położy na stół stosowną dokumentację. W swej naiwności namawiałem wówczas prezydenta H. Słoninę, by podjąć to wyzwanie. Dziś wiem, jak długi, kosztowny, a nawet niewykonalny dla Miasta byłby to proces.

Warto o okolicznościach pamiętać, gdy słyszy się slogany, że wówczas rząd w 2007 roku miał program i pieniądze by kanał wybudować. Fakty pokazują, że ani przez jeden dzień rząd PiS-u nie realizował programu budowy kanału przez Mierzeję. Obecny prezydent Elbląga, poseł Karski czy prezes Kaczyński nie mają więc powodów, by dumnie machać tym dość pustawym sztandarem.

Zresztą później ich aktywność zanikła całkowicie. Poza okresami kampanii wyborczych i ciągłym wypominaniu, że proces przygotowywania inwestycji wlecze się w nieskończoność. Nigdy jednak nie usłyszeliśmy, które to działania można było przyspieszyć, albo które należało wręcz odrzucić. Bezkrytyczne naciskanie na gaz nie jest dobrą receptą na dojechanie do celu.

Kto naprawdę chce budowy kanału nie ma wyboru, musi przejść proces żmudnych prac nad dokumentacją, by w decydującym momencie nie powtórzył się casus Rospudy, który nie kto inny, ale właśnie PiS Polsce zgotował.

Siedem lat temu Rząd premiera D. Tuska podjął projekt budowy kanału podrzucony mu przez PiS jak kukułcze jajo. Niech więc chociaż lokalni działacze tej partii nie przedkładają dzisiaj partyjnego interesu nad interes miasta i regionu.

I niech dołączą do grona tych, których cieszy fakt, że program budowy kanału przez Mierzeję wrócił na listę prac programowych polskiego rządu i ma zostać zrealizowany do 2022 roku. Pamiętajmy, że to największa, realizowana przez polski rząd inwestycja w dziejach, której głównym beneficjentem będzie nasze miasto. Inwestycja, dzięki której  - cytując Pulsu Biznesu z 5 sierpnia – Elbląg stanie się oknem Polski na świat i odciąży coraz mocniej załadowane porty trójmiejskie.


Jerzy Wcisła

Oceń tekst:

Ocen: 26

%15.4 %84.6


Komentarze do artykułu (31)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --6
  ~ haha
  Środa, 06.08

  Znakomicie, Panie Jurku ! Wreszcie konkrety, a nie ciągłe kłamstwa i propaganda PiS-u. Zawsze coś chcieli, a nie mogli. Jak źle to inni, jak dobrze to oczywiście PiS. Dość tego oszustwa

 2. 2
  +14
  ~ Teofil
  Środa, 06.08

  Ten karierowicz i aparatczyk partyjny Wcisła juz pokazał u boku Nowaczyka i Lewandowskiego z ZBK jak staczali Elbląg ku przepaścI. Wcisła kończ ... wstydu oszsczędź

 3. 3
  --8
  ~ ka
  Środa, 06.08

  Ma Pan rację. Pan Wilk nie podejmuje konkretnych działań w tej sprawie a nawet, mam wrażenie, utrudnia. Jest słabym prezydentem. Nie ma pomysłu na Elbląg i kiepskie merytorycznie zaplecze w postaci swoich pracowników (kolegów partyjnych).

 4. 4
  +1
  ~ v1
  Środa, 06.08

  Ale jaja nie ma ieszcze komentarzy wieszcza elbląskiego ML. Jestem rozczarowany. Napewno cosik grafomańskiego skreśli.

 5. 5
  +17
  ~ mniej uwagi
  Środa, 06.08

  Dajcie sobie spokój z tym gościem - jego wizerunek jest już określony .Mniej uwagi a sam niebawem zniknie

 6. 6
  --13
  ~ Lelek
  Środa, 06.08

  Czemu Ty Teofil nie napiszesz krótko "Kocham Wilka", tylko włączasz się do dyskusji z inwektywami? Masz jakieś argumenty, żeby obronić pozycję swojego "bossa"? Wal śmiało:)

 7. 7
  +15
  ~ kłamcy z PO.i PiS
  Środa, 06.08

  Ja napiszę tylko jedno ...Wsisła PRZESTAŃ P*****IĆ TY T***U PAROWY.......!!!!!!.....już PO was....!!!

 8. 8
  --12
  ~ Lelek
  Środa, 06.08

  I tacy ludzie będą wybierać władzę w Elblągu. Gratuluję panie "Kłamcy z PO.i PIS"

 9. 9
  --6
  ~ janusz
  Środa, 06.08

  " Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” rzeczywiście podjął rząd Jarosława Kaczyńskiego. Zrobił to 13 listopada 2007 roku... .....................Taka umysłowa "gimnastyka" cechuje PiS-komunę, a szczególnie ich szefa, imć Kaczyńskiego, osiem dni po własnej dymisji.. !!!

 10. 10
  +15
  ~ kłamcy z PO.i PiS
  Środa, 06.08

  Lelek mylisz pojęcia ..władze mają elblazanie a UM powinien reprezetowac ich interesy...nie na odwrót jak to ma miejsce teraz...to trzeba zmienić ...przedewszystkim pozbyć sie lamusòw w stylu Wcisły i innych kombinatorów ...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2917997837067