Sobota, 19.06.2021, Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

I znów zaczerwieniła się Bażantarnia

07.12.2011, 11:30:02 Rozmiar tekstu: A A A
I znów zaczerwieniła się Bażantarnia
fot. A. Kugler

Jak co roku w pierwszą sobotę grudnia, dzieci i młodzież wraz z rodzicami i opiekunami wyruszyli na trasy VIII Złazu Mikołajkowego PTTK „Bażantarnia 2011”. Nad organizacją i przebiegiem całej imprezy czuwali członkowie Klubu Turystów Pieszych PTTK “Delta”, działającego przy Oddziale PTTK Ziemi Elbląskiej w Elblągu, przy czynnym współudziale członków Klubu Aktywnej Turystyki PTTK „Relaks” w Elblągu oraz Koła Przewodników i Pilotów Turystycznych PTTK w Elblągu.

Celami Złazu Mikołajkowego obok propagowania turystyki kwalifikowanej, było propagowanie rekreacji ruchowej oraz ukazanie naszego „cudy natury” przepięknej Wysoczyzny Elbląskiej. Impreza ta wpisała się idealnie w akcję Zarządu Głównego PTTK „Roku Turystyki Rodzinnej”, ponieważ integracja i rodzinne wędrowanie jest nieodłączną jej częścią. Pomimo że w piątkowy wieczór pogoda zaczęła nam płatać deszczowe figle, w sobotę rano (3 grudnia) aura na tyle się poprawiła, że w dobrych nastrojach turyści mogli wyruszyć na szlaki Bażantarni. Na punktach startowych dziesięciu tras – sześciu regulaminowych, przedszkolnej oraz trzech dowolnych stawiło się prawie 700 osób – dzieci z elbląskiego przedszkola „Małego Turysty”, dzieci i młodzież wraz z rodzicami i opiekunami ze szkół podstawowych nr 1, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 16, 19 i 25, gimnazjów nr 2 i 10 oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu. Wśród uczestników spotkać można było również turystów ze Zwierzna, Gronowa Elbląskiego, Nowakowa, Kamionka Wielkiego i Bągartu. W Złazie udział wzięły również osoby niepełnosprawne ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowaczego Nr 1 w Elblągu oraz 125 Elbląskiej Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku „Łata”.

Trasy prowadziła doświadczona kadra PTTK: przodownicy turystyki pieszej, przewodnicy turystyczni oraz instruktorzy krajoznawstwa. Na punkcie startowym każdej z tras, uczestnicy otrzymali pamiątkowy znaczek, czerwoną, mikołajową czapkę oraz kartę potwierdzająca uczestnictwo w Złazie. W czasie wędrówek szlakami Bażantarni, kierownicy opowiadali historię tego pięknego miejsca wypoczynku elblążan oraz ukazywali uroki przyrody. Każda z tras w wybranym miejscu udekorowała jabłkami, marchewkami, ziemniakami, słoninką, ziarenkami i siankiem choinki dla zwierząt, aby i one miały przyjemność z wizyty turystów mikołajkowych w lesie.

W czasie, kiedy uczestnicy Złazu wędrowali trasami, na polanie „Boisko” rozpalano dla nich ognisko, a termosy z gorąca grochówką ustawiano pod wiatą, aby rozgrzać turystów po dojściu na metę. Ku uciesze młodszych i starszych przy wiacie „Margitka” czekał już Mikołaj, który wyjątkowo w tym roku przyjechał na saniach z dokręconymi kółkami. Nie przeszkodziło mu to jednak i przywiózł słodkie upominki dla każdego uczestnika.

Kiedy trasy zaczęły schodzić się w kilkunastominutowych odstępach na metę Złazu, czekała już na nich miska parującej zupy. Po posileniu się przystąpiono do konkursu rysunkowego, którego motywem przewodnim był Mikołaj. Dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej kolorowały gotowe rysunki, natomiast gimnazjaliści i licealiści mieli pole do popisu, gdyż sami musieli stworzyć jego portret. Podczas gdy artyści pracowali ciężko nad wizerunkiem zacnego gościa, on sam spacerował po polanie witając się z uczestnikami Złazu, pozując do pamiątkowych zdjęć oraz odpowiadając na pytanie, dlaczego jeszcze nie ma śniegu i jak długo jedzie się z Laponii do Elbląga. W biurze Złazu turyści mogli uzyskać potwierdzenie punktów na odznakę „Siedmiomilowe Buty” i OTP oraz odcisk mikołajowej pieczęci.

Podczas zakończenia Złazu Mikołaj wręczył każdej z drużyn drobne słodkie upominki oraz dyplomy i podziękowania za udział. Mikołaj dobrze wiedział, które dzieci były mniej lub bardziej grzeczne, ponieważ miał magiczne okulary. Dla trzech najliczniejszych drużyn z Nowakowa i Szkół Podstawowych Nr 6 i 14 z Elbląga wręczył nagrody rzeczowe ufundowane przez Zakład Energetyczny „Energa”. Również Szkoła Podstawowa z Bągartu, która przybyła do nas z najdalszej odległości otrzymała upominek od sponsora. Organizatorzy poprosili dostojnego gościa, aby wręczył również nagrody w konkursie rysunkowym. Były to upominki w postaci maskotek, czekolad i sprzętu sportowego.

Podczas zakończenia Złazu aktywnym działaczom PTTK - Piotrowi Bekierowi z Gronowa Elbląskiego oraz Barbarze Krajnik ze Zwierzna wręczono Medale Komisji Edukacji Narodowej, a Marlenie Peplau srebrną odznakę PTTK “Zasłużony w pracy wśród młodzieży”. Również wręczono legitymacje Instruktora Ochrony Przyrody PTTK: Leszkowi Marcinkowskiemu, Andrzejowi Kotlińskiemu, Jolancie Bulak i Beata Olkowskiej-Woźniak. Odznakę “Siedmiomilowe Buty” z rąk Mikołaja odebrał jeden z uczestników - Krzyś Kaczmarczyk ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Elblągu.

Miłe wrażenia i doskonały humor oraz posmak grochówki i mikołajowych słodkości pozostaną na zawsze w pamięci uczestników tegorocznego złazu. Nagrody, pamiątkowe zdjęcia i dyplomy dodatkowo będą przypominały to radosne wydarzenie.

Finansowego wsparcia udzieliły nam: Urząd Miasta w Elblągu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zakład Energetyczny "Energa S. A." w Gdańsku ufundował zestawy nagród rzeczowych z logo firmy. Ciepły posiłek turystyczny dla uczestników przygotowała Restauracja „Galeona” w Elblągu.


Alicja Gronek i Piotr Krupski, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej w Elblągu
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.