Sobota, 1.04.2023, Imieniny: Balbina, Beniamin, Gwidon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Elbląski sąd ponownie pochyli się nad sprawą zniesławienia ONR

19.06.2018, 10:00:22 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląski sąd ponownie pochyli się nad sprawą zniesławienia ONR
Fot. Ryszard Biel

Sprawa lewicowego działacza Roberta Kolińskiego oskarżonego o zniesławienie członka Obozu Narodowo-Radykalnego i współzałożyciela Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci odbiła się w mediach szeroki echem. Sąd go uniewinnił, jednak od wyroku odwołał się oskarżyciel prywatny. Niebawem elbląski sąd zadecyduje czy słusznie.

Poszło o wpisy dotyczące Elbląskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych (zorganizowany w lutym 2017 roku przez m.in. Stowarzyszenie Elbląskich Patriotów, ONR i Młodzież Wszechpolską) zamieszczone przez Roberta Kolińskiego, działacza partii Razem w mediach społecznościowych. Skrytykował on ONR nazywając obóz organizacją faszystowską i nazistowską.

Odnosiłem się do ONR, który w swoich działaniach, symbolice odnosi się do organizacji faszystowskiej, przedwojennej. Mam nadzieję, że ten wyrok pójdzie w Polskę. Zagrożenie faszyzmem w Polsce narasta i mam nadzieję, że ten wyrok przyczyni się do tego, że ta część społeczeństwa, która nie bardzo interesuje się takimi sprawami i uważa, że to jest temat poboczny, rzeczywiście przejrzała na oczy

- przekonywał już w trakcie procesu Koliński.

Wypowiedziami działacza Razem urażony poczuł się główny organizator marszu, współtwórca Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci, działacz ONR i skierował do sądu prywatny akt oskarżenia, zarzucając Kolińskiemu pomówienie i narażanie na utratę publicznego zaufania. Domagał się przeprosin i wpłacenia 2 tysięcy złotych na cele społeczne.

Jesteśmy cały czas oczerniani i szkalowani. Nasze wszelkie inicjatywy są przez pana Roberta Kolińskiego podważane. Tym sposobem szkodzi naszej pracy społecznej. Czarę goryczy przelał II Elbląski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po ukazaniu się w mediach informacji o marszu pan Koliński zaczął szkalować imię organizatorów, wyzywając nas od neonazistów, faszystów, piewców morderców Polaków. Samych żołnierzy wyklętych nazywał bandziorami mordercami. Nie uważamy, żeby nasze działania można nazywać faszystowskimi czy nazistowskimi

- przekonywał z kolei oskarżyciel (wypowiedź z grudnia 2017 r. )

Sprawa po raz pierwszy trafiła do elbląskiego sądu wiosną 2017 roku. Ten ją umorzył, ale oskarżyciel złożył zażalenie na tę decyzję i sprawę cofnięto do ponownego rozpatrzenia. Ten proces rozpoczął się 4 grudnia i zakończył w lutym. Tym razem decyzja sądu również była niepomyślna dla działacza ONR. - Pańska organizacja sama na siebie ukręciła bicz. Nawiązujecie do organizacji przedwojennej, którą była jawnie organizacją faszystowską, stosujecie te same symbole, ta samą nazwę. Twierdzicie w deklaracji ONR, że jesteście przeciw wszelkim totalitaryzmom. Po czym pojawia się w niej hasło "homogeniczności etnicznej". To nie jest nic innego jak właśnie nacjonalizm - mówił w krótkim uzasadniał wyrok sędzia Maciej Rutkiewicz.

Od tego wyroku odwołał się oskarżyciel prywatny. Czy słusznie? Decyzję w tej sprawie podejmie elbląski sąd odwoławczy. Jak poinformował rzecznik SO w Elblągu Tomasz Koronowski, termin rozprawy wyznaczono na 5 lipca.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --7
  ~ kj
  Wtorek, 19.06

  Jeżeli ONR nazywa lewak organizacją faszystowską.To czym był PZPR ,NKWD i inne organizacje ?

 2. 2
  --2
  ~ zniesmaczony
  Wtorek, 19.06

  Robert Kolinski jest taki mądry, on zna się na wszystkim jest niebywale wszechstronny, podobnie zresztą jak sędzia, który wydał wyrok.

 3. 3
  +12
  ~ Prorok Igor
  Wtorek, 19.06

  Tak czy siak lepiej byłoby aby oskarżyciel prywatny nie szedł tą droga bo dalej "..odbijać się w mediach będzie szeroki echem..." nie tylko w Polsce ale i Europie.....a łatka raz przypięta zostaje na długo.....

 4. 4
  +16
  ~ Moonshield
  Wtorek, 19.06

  Nie lubię skrajności, tak prawicowych jak i lewicowych! Jak widzę Zandberga w koszulce z Marksem to tak samo robi mi się niedobrze jak na widok łysych łbów z uwiązanymi czarnymi krawacikami i opaskami na rękawach. Zabawne, że zarówno jedni, jak i drudzy protestują przed nazywaniem ich po imieniu.

 5. 5
  +6
  ~ qaz
  Wtorek, 19.06

  jak wynosicie ***ów razem z przyzwoitymi ludźmi na ołtarze i robicie z nich bohaterów to pan Koliński ma prawo protestować. Najpierw wyczyście tych waszych bohaterów z plew których tam jest multum i to ewidentnych. Marks to był rozumny człowiek odnosił się do faktów z ówczesnej rzeczywistości i proponował skuteczne rozwiązania. w celu poprawy sytuacji.

 6. 6
  +6
  ~ Robert Koliński
  Wtorek, 19.06

  @Moonshield - A cóż wam towarzysze komentujący filozof i naukowiec, Karol Marks zawinił, którego pamięć i ponadczasowy geniusz w tym roku, w 200tną rocznicę urodzin, cały cywilizowany świat celebruje? Nie powtarzacie aby styropianowej i ipeenowskiej, ignoranckiej propagandy, która z mędrca z Trewiru próbowała i próbuje jakiegoś potwora zrobić? Nie bądźcie jak te PiSowsko-nacjonalistyczne nieuki, które nie czytały, nie widziały i nie znają się, ale wiedzą lepiej i musowo skomentują ;]

 7. 7
  --4
  ~ ?????????
  Wtorek, 19.06

  Brawo Narodowcy, w Was nadzieja!

 8. 8
  +6
  ~ Matka bez nadziei
  Wtorek, 19.06

  Jakie dzieci, taka nadzieja:)

 9. 9
  +10
  ~ alek
  Wtorek, 19.06

  weźcie się chłopy do uczciwej pracy, a nie latacie po sądach.!!!!

 10. 10
  +3
  ~ ccc
  Wtorek, 19.06

  Narodowcy to głąby nie dostrzegają zagrożeń tam gdzie te zagrożenia rzeczywiście są Cały czas walczą ze Stalinem choć ten już 100 lat w niebie urzęduje. W d... włażą bogatym ideały też od nich pożyczyli. Kolejna odmiana manipulacji kapitału społeczeństwem dla zachowania wpływów i słusznego dzielenia dóbr

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.180312871933