Poniedziałek, 30.03.2020, Imieniny: Amelia, Leonard, Dobromir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

"To za mało dla tego sadysty". 5 lat za pobicie chłopca, sąd apelacyjny utrzymał wyrok

10.10.2017, 16:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
"To za mało dla tego sadysty". 5 lat za pobicie chłopca, sąd apelacyjny utrzymał wyrok
Fot. Ryszard Biel

Piotr U. zrzucił z roweru 11-letniego Michała i pobił go, między innymi kopiąc po głowie. Za ten i inne chuligańskie czyny sąd pierwszej instancji skazał 33-latka na łączną karę 5 lat więzienie. Dzisiaj sąd apelacyjny utrzymał wyrok w mocy. Rozgoryczenia taką decyzją nie ukrywali rodzice chłopca. - Wyrok jest za mały względem tego sadysty. To nie był jego pierwszy raz i na tym się nie skończy. Dla mnie to jest osoba psychicznie chora, która nie powinna funkcjonować w normalny społeczeństwie. Dla niego nie ma znaczenia, czy atakuje dorosłego mężczyznę, czy dziecko. Nie gra dla niego roli komu robi krzywdę - mówi Małgorzata Stancelewska, matka pobitego chłopca.

16 maja w Sądzie Rejonowym w Elblągu zakończył się proces Piotra U. Mężczyzna był oskarżony w głośnej sprawie pobicia 11-latka. Jednocześnie odpowiadał za dwa inne czyny - kierowanie gróźb karalnych i spowodowania obrażenia ciała drugiego poszkodowanego, innego, dorosłego elblążanina. Sędzią uznał go za winnego wszystkich trzech zarzutów. Za pobicie chłopca skazał go na 3 lata i 6 miesięcy więzienia, za kierowanie gróźb karalnych na 1 rok więzienia, a za ugodzenie w łokieć elblążanina na 1 rok i 6 miesięcy więzienia. Łączna kara pozbawienia wolności dla Piotra U. to 5 lat więzienia. Jednocześnie zobowiązał go do zapłatę zadośćuczynienia w wysokości 2000 zł dla dorosłego poszkodowanego i 3000 zł dla 11-latka. Prokuratura Rejonowa w Kartuzach, będąca oskarżycielem w tej sprawie, odwołała się od wyroku. Zaskarżyła go w kilku punktach, domagając się łącznej kary, za pobicie chłopca i kierowanie gróźb karalnych pod adresem dorosłego elblążanina, w wymiarze 5 lat i 6 miesięcy więzienia. Odwołał się również Piotr U., ale jego apelacji nie uwzględniono, bo wpłynęła po terminie.

Sprawa przed sąd apelacyjny trafiła w ubiegłym tygodniu. Dzisiaj (10 października) poznaliśmy wyrok. Sędzia nie dopatrzyła się niedociągnięć sądu pierwszej instancji i podjęła decyzję o utrzymaniu w mocy zaskarżonego wyroku.

Osoby pokrzywdzone chciałyby, aby ta kara była jak najsurowsza, aby spowodowała, że oskarżony faktycznie nie dopuściłby się takiego czyny. Jednak przestępstwo z art. 157 Kodeksu Karnego zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Kara 3 lat i 6 miesięcy jest więc zbliżona do górnej granicy ustawowego zagrożenia. W ocenie sądu nie można tutaj mówić o karze niewspółmiernej

- uzasadniała Irena Linkiewicz, sędzia elbląskiego sądu.

Wyrok jest prawomocny, nie podlega zaskarżeniu zwykłymi środkami odwoławczymi. Przysługuje od niego jedynie kasacja, czyli nadzwyczajny środek zaskarżenia.

Jesteśmy zadowoleni z rozstrzygnięcia sądu. Wnosiliśmy o utrzymanie wyroku w mocy. Zgadzamy się z rozstrzygnięciem sądu pierwszej instancji. Wyrok jest dosyć surowy, zgadzamy się, ale okoliczności nie budziły wątpliwości, oskarżony od początku przyznawał się do popełnionych czynów

- skomentował wyrok sądu mecenas Robert Gabriel, obrońca Piotra U.

Przypomnijmy.

Brutalne pobicie 11-letniego chłopca odbiło się szerokim echem w ogólnopolskich mediach. Do zdarzenia doszło 24 listopada, około godz. 18.00, przy skrzyżowaniu ul. Płk. Dąbka z Pionierską. Chłopiec został pobity, gdy wracał rowerem do domu z kiermaszu szkolnego. Następnego dnia rodzice 11-latka złożyli zawiadomienia na policję. Dochodzenie zostało wszczęte, a napastnik dosyć szybko wpadł w ręce policji, dzięki uchwyceniu zajścia przez sklepowy monitoring.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ if
  Wtorek, 10.10

  a czy sadystą nie jest przypadkiem maż szanownej pani, który znęca się nad rodziną?

 2. 2
  +11
  ~ Rebecca A.
  Wtorek, 10.10

  Skoro się przyznał i pewnie wyraził skruchę to kara jest niższa, więc nie wiem czego jeszcze Państwo oczekiwali. Takie mamy prawo.

 3. 3
  --11
  ~ Radek Ł.
  Wtorek, 10.10

  Dziadostwo. Sądy folgują ***om. 10 lat powinien dostać. Patrze na komentarze i mysle ze pisza je idioci ktorzy sami sa katami.

 4. 4
  +6
  ~ ooop
  Środa, 11.10

  ta Stanclewska to już nie wie co ma zrobić aby dalej zaistnieć w mediach, celebrytką chce zostać, a mąż i synuś też dobre ziółka, ale o tym cisza

 5. 5
  --2
  ~ Kasia
  Środa, 11.10

  Bardzo współczuję rodzicom, każdy rodzic jakby nagranie obejrzał i pomyślał, że mogło być to jego dziecko to ciarki przechodzą i łzy cisną się do oczu. Pani nie jest żadną celebrytką jak niektórzy złośliwie komentują. To dobra spokojna i pracowita dziewczyna. Znamy się z widzenia od wielu lat więc nie rozumiem bezpodstawnych komentarzy. Nikt nie ma prawa bić dzieci i do tego bezbronnych. A to, że dziecko po ciemku wracało.... niedługo o 16,30 będzie już ciemno i trzeba funkcjonować bo taki mamy klimat ;) W naszym małym mieście tym bardziej powinno być bezpieczniej ale niestety jest.

 6. 6
  +8
  ~ witta
  Środa, 11.10

  Kasiu a jak mąż bije żonę to jest według Ciebie ok tak?

 7. 7
  --1
  ~ Kasia
  Środa, 11.10

  Witta - A skąd teraz wyszła informacja, że mąż bije żonę ? Odniosłam się do artykułu o chłopcu. Poza tym ta Pani jest osobą inteligentną i nie wierzę, że daje się bić mężowi to są po prostu jakieś złe zasłyszane informacje, które każdy może sobie po prosty wymyślić. A w internecie łatwo jest kogoś oczernić.

 8. 8
  +4
  ~ JAN
  Środa, 11.10

  ten bachor ma 11 lat a wyrosnie z niego menel i bandzior jakos o tym media nie pisza co ten bachor wyrabia zrteszta jak cala rodzinka

 9. 9
  +3
  ~ benia
  Środa, 11.10

  Trochę rozdmuchana sprawa przez wszystkie media a występ rodziców to ....co nie znaczy że trzeba dzieci chronić przed takimi sytuacjami ,ale to chyba rola rodzica

 10. 10
  +1
  ~ manvyk
  Środa, 11.10

  Nie powinien bić ale ten pobity to też ananas.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.