Sobota, 30.05.2020, Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

5 lat więzienia za pobicie 11-latka to za mało? Prokuratura jest pewna, sąd zdecyduje niebawem

03.10.2017, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
5 lat więzienia za pobicie 11-latka to za mało? Prokuratura jest pewna, sąd zdecyduje niebawem
Fot. Ryszard Biel

Jesienią ubiegłego roku 33-letni elblążanin zrzucił z roweru i pobił 11-letniego chłopca. W maju tego roku z ten i inne chuligańskie wybryki sąd pierwszej instancji skazał go na łączną karę 5 lat więzienia. Prokuratura uznała, że ten wyrok jest rażąco niewspółmierny do przewinienia i złożyła odwołanie. Dzisiaj, przed sądem apelacyjnym, rozpoczął się ponowy proces w głośnej sprawie, w której oskarżonym jest Piotr U.

Każdy wyrok większy, od tego, który zapadł, będzie satysfakcjonujący. Liczymy, że tym razem kara będzie sroższa, choć nie mamy już takiego zaufania do sądów. Michał do dzisiaj, choć od momentu zdarzenia minął już niemal rok, cały czas pamięta o ty, co się wydarzyło. To już się nie zmieni

- mówił, jeszcze przed rozprawą, Piotr Stancelewski, tata 11-latka, który w listopadzie ubiegłego roku został zrzucony z roweru i pobity przez dorosłego elblążanina.

Przypomnijmy. Prokuratura Rejonowa w Kartuzach, która prowadziła sprawę pobicia 11-latka, postawiła Piotrowi. U. trzy zarzuty. Dwa pierwsze dotyczyły innej sprawy, w której poszkodowanym był dorosły elblążanin. Piotra oskarżono o kierowanie pod jego adresem gróźb karalnych oraz o to, że 3 listopada 2016 r. ugodził go nożem w łokieć i spowodował obrażenia ciała na okres poniżej 7 dni. Trzeci zarzut dotyczył pobicia chłopca, który wracał z kiermaszu szkolnego. Sąd pierwszej instancji, wyrokiem z maja br., uznał, że oskarżony jest winny wszystkich zarzutów i skazał go na łączną karę 5 lat bezwzględnego więzienia.

Z taką decyzją elbląskiej temidy nie zgodziła się kartuzka prokuratura. Zarzuciła rażącą niewspółmierność kary z popełnionym przestępstwem i wniosła o 5 lat odsiadki, ale za samo pobicie chłopca (sąd pierwszej instancji skazał Piotr U. za ten czyn na 3 lata i 6 miesięcy pozbawienia wolności).

Mając na uwadze okoliczności popełnienia tego przestępstwa, sposób zachowania sprawcy, a także jego wielokrotną, wcześniejszą karalność wnosimy o to, aby ta kara była wyższa, równa górnej granicy ustawowego zagrożenia, czyli wynosiła 5 lat pozbawienia

- mówiła podczas dzisiejszej rozprawy Anna Grzech z Prokuratury Rejonowej w Kartuzach.

Mając na uwadze fakt, że oskarżony działał publicznie, bez powodu, bez żadnej empatii w stosunku do pokrzywdzonego. Ba nie wyraził żadnej skruchy w trakcie prowadzonego postępowania prokuratorskiego ani później przed sądem z satysfakcją przyjmujemy apelację prokuratury, mającą na celu zwiększenie kary wymierzonej oskarżonemu

- dodał mecenas Janusz Kaczmarek, pełnomocnik rodziców chłopca, którzy w tej sprawie są oskarżycielami posiłkowymi.

Prokuratura zaskarżyła wyrok w kilku punktach. Domaga się łącznej kary, za pobicie chłopca i kierowanie gróźb karalnych pod adresem dorosłego elblążanina, w wymiarze 5 lat i 6 miesięcy więzienia. Zmiany w punkcie dotyczącym odszkodowania i zasądzenia 800 zł zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonego mężczyzny za kierowanie gróźb karalnych i 3 tysięcy zł na rzecz pobitego chłopca.

Jednocześnie prokuratura domaga się uchylenia wyroku sądu wobec Piotra U. za ugodzenie nożem mężczyzny. Oskarżyciel publiczny chce, aby za ten czyn elblążanin był sądzony oddzielnie i wniósł o przekazanie tej sprawy do ponownego rozpatrzenia przez sąd pierwszej instancji.

Obrońca oskarżonego wniósł o utrzymanie wyroku z maja we wszystkich punktach.

- Wnoszę o oddalenie apelacji jako bezzasadnej i utrzymanie wyroku w mocy. Należy uznać karę wymierzoną przez sąd pierwszej instancji uznać za w pełni sprawiedliwą, współmierną do charakteru czynu uwzględniającą stopień społecznej szkodliwości. Na pewno nie jest ona rażąco niesprawiedliwa. Na marginesie należy podnieść, że sam prokurator w istocie wskazuje, iż żąda kary łącznej o 6 miesięcy wyższej niż ta orzeczona przez sąd pierwszej instancji. Nie można więc mówić tutaj o rażącej niewspółmierności - przekonywał mecenas Robert Gabriel, obrońca Piotra U.

Sąd dzisiaj zapoznał się z opinią obu stron. Wyrok jednak nie zapadł. Jego wydanie sąd odroczył do 10 października. Piotr U. nadal przebywa w areszcie tymczasowym. Decyzją sądu ma tam na razie pozostać do 2 grudnia. 

Nie tylko my czujemy się bezpiecznie, gdy on siedzi za kratkami. To jest taki człowiek, który atakował przypadkowe osoby, nie wiadomo, na kogo mogło jeszcze trafić. Syn ma lęki cały czas. Elbląg z resztą nie jest bezpiecznym miejscem. Ciągle słyszy się o jakiś tragicznych zdarzeniach, szczególnie w naszej okolicy. Władze nic z tym nie robią

- mówi Małgorzata Stancelewska, matka pobitego 11-latka.

Przypomnijmy. Pobicie 11-letniego chłopca odbiło się szerokim echem w ogólnopolskich mediach. Do zdarzenia doszło 24 listopada, około godz. 18.00, przy skrzyżowaniu ul. Płk. Dąbka z Pionierską. Chłopiec został pobity, gdy wracał rowerem do domu z kiermaszu szkolnego. Następnego dnia rodzice 11-latka złożyli zawiadomienia na policję. Dochodzenie zostało wszczęte, a napastnik dosyć szybko wpadł w ręce policji, dzięki uchwyceniu zajścia przez sklepowy monitoring. W maju zapadł wyrok. Za pobicie chłopca sąd skazał Piotra U. na 3 lata i 6 miesięcy więzienia, za kierowanie gróźb karalnych na 1 rok więzienia, a za ugodzenie w łokieć elblążanina na 1 rok i 6 miesięcy więzienia. Łączna kara pozbawienia wolności dla Piotr U. to 5 lat więzienia. Jednocześnie będzie musiał zapłacić 2300 zł dorosłemu poszkodowanemu i 3000 zł 11-latkowi.


Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ mamunia
  Wtorek, 03.10

  Jakbyście słyszeli jak pewna mama się odzywa do swojej córeczki w przedszkolu lub w drodze, to też byście ją zamknęli razem z tym czubkiem. Czasami to brzmi jak psychiczne znęcanie się nad dzieckiem, potrafi też pięknie się drzeć i mięsem rzucać przy dzieciach w rozmowie z dorosłymi, nie zwracając w ogóle uwagi, że jej zachowanie nie jest na miejscu. Niby tacy normalni, ale jednak nie do końca. Sporo osób o nich mówi, ale nikt nie ma odwagi zrobić tego prosto w oczy, może gdy to przeczytają to może spróbują zmienić swoje podejście i zachowania.

 2. 2
  +5
  ~ q
  Środa, 04.10

  matka tego chłopca chyba chcę być celebrytką na siłę, a nie umie upilnować ani synka ani męża

 3. 3
  +3
  ~ Taki jeden Elblążanin
  Środa, 04.10

  Dziecko na ***ę chowają i jeszcze im mało.... małolat mógł nie wyciągać łap po nie swoje to by w łeb nie dostał. Osobiście uważam że można to było załatwić inaczej, ale pijanemu nie przetłumaczycie. Nie znam "Piotra U" i go nie bronię, ale słyszałem że ten "jedenastolatek z traumą" wyrwał mu z ręki telefon. @ Małgorzata Stancelewska "Elbląg z resztą nie jest bezpiecznym miejscem. Ciągle słyszy się o jakiś tragicznych zdarzeniach, szczególnie w naszej okolicy. Władze nic z tym nie robią ” Uważam że Elbląg jest bezpiecznym miastem. Jeśli się Pani nie podoba w Elblągu- zachęcam do wyjazdu. Sama Pani chowa dziecko na ***ę a innym życie rujnuje mówiąc o traumach dziecka które ma 0 szacunku do innych. Przykre, ale gdybym nie widział tego na własne oczy - nie napisał bym o tym.

 4. 4
  +2
  ~ Taki jeden Elblążanin
  Środa, 04.10

  Dodam tylko że Info.elbląg cenzuruje słowo " B, A, N, D, Y, T, Ę,". Super :)

 5. 5
  0
  ~ Ja
  Sobota, 14.10

  Mata racje rodzina s fuj

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.