Niedziela, 16.02.2020, Imieniny: Danuta, Juliana, Daniel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Kto osądzi byłego prezydenta Olsztyna? Decyzję podjęto w Elblągu

10.05.2017, 10:45:32 Rozmiar tekstu: A A A
Kto osądzi byłego prezydenta Olsztyna? Decyzję podjęto w Elblągu
Fot. Ryszard Biel

Po blisko dziesięciu latach seksafera w olsztyńskim ratuszu nadal nie doczekała się finału. W grudniu ubiegłego roku elbląski sąd uchylił wyrok skazujący byłego prezydenta Olsztyna na 5 lat więzienia za gwałt urzędniczki i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Miała ona wrócić do Sądu Rejonowego w Ostródzie. Jednak tam zdecydano o odesłaniu jej do Olsztyna. - Dzisiaj (9 maja) Sąd Okręgowy w Elblągu utrzymał je w mocy - informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik elbląskiej temidy.

Przypomnijmy. W 2008 roku prezydent Olsztyna został zatrzymany za zgwałcenie ciężarnej urzędniczki. Proces, przed ostródzkim sądem, ruszył trzy lata później. We wrześniu 2015 roku, po czteroletnim procesie, Sąd Rejonowy w Ostródzie, skazał byłego prezydenta Olsztyna, oskarżonego o gwałt i molestowanie, na pięć lat więzienia. Czesław Małkowski został uznany za winnego zgwałcenia urzędniczki, która była w zaawansowanej ciąży oraz usiłowanie gwałtu. Natomiast zarzuty dotyczące przypadków molestowania przez oskarżonego zostały umorzone z powodu przedawnienia. Sąd orzekł również, że były prezydent Olsztyna nie może pełnić funkcji kierowniczych w administracji publicznej przez 6 lat.

Proces Czesława Małkowskiego w sądzie drugiej instancji w Elblągu rozpoczął się w maju 2016 roku i trwał ponad pół roku. Sprawa toczyła się za zamkniętymi drzwiami. Wyrok zapadł 20 grudnia. Sąd Okręgowy w Elblągu uchylił wyrok z 2015 roku skazujący go na 5 lat więzienia za gwałt na podległej mu urzędniczce oraz 6-letni zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej i sprawowania funkcji kierowniczych w samorządzie i skierował do ponownego rozpatrzenia przez sąd w Ostródzie.

Liczymy na to, że ten ponowny proces będzie szybszy niż poprzedni. Myślę, że nie będzie potrzeby w całości przeprowadzania postępowania, a jedynie uzupełnienie go w najistotniejszych kwestiach. Wcześniej już mówiliśmy o błędach, nie bez powodu, ponieważ błędy te skutkowały uchyleniem wyroku w całej części dotyczącej skazania i wymierzenia kary. Miejmy nadzieję, że błędy te zostaną naprawione. Opinie biegłych w tej sprawie są dowodem uzupełniającym, najistotniejsze są zeznania świadków i dokumenty. Na tym proponowałbym się skupić

- mówił mecenas Marek Gawryluk, obrońca Małkowskiego w grudniu tego roku po zakończeniu procesu przed elbląskim sądem.

Już teraz wiadomo, że proces przedłużył się o kolejne kilka miesięcy. Sprawa miała wrócić do Sądu Rejonowego w Ostródzie. Tak się jednak nie stało. Ostródzki SR zdecydował jednak, że tym razem Czesława Małkowskiego osądzą olsztyńscy sędziowie. Postanowienie zaskarżyła prokuratura oraz kobieta oskarżająca byłego prezydenta Olsztyna o gwałt.

Dzisiaj, wydanym postanowieniem Sąd Okręgowy w Elblągu utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie Sądu Rejonowego w Ostródzie o przekazaniu sprawy jako właściwemu Sądowi Rejonowemu w Olsztynie

- wyjaśnia sędzia Koronowski, rzecznik SO w Elblągu.

Kolejny krok należy do Sądu Rejonowego w Olsztynie, który teraz musi zdecydować, czy przyjąć sprawę.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ kkk
  Środa, 10.05

  To kiedy się przedawni?

 2. 2
  +3
  ~ Lopez
  Środa, 10.05

  To śedziowsko-Małkowski układ.Panie Ziobro rób pan jak najszybciej porzadek z ta kastą!

 3. 3
  +3
  ~ Just
  Czwartek, 11.05

  10 lat ciągnie się proces gdzie zainteresowani są do dyspozycji w każdym czasie. KPINA

 4. 4
  0
  ~ terefere
  Czwartek, 11.05

  Taaaa, Małkowski jako niewinne chłopię utytłane przez złe urzędniczki czyhające na jego niewinność - śmiechu warte, facecik który miał o sobie mniemanie niezwykłego macho, a oddać toto przyjaznym uchodźcom do obozu, niech zasmakuje tego co i tak wszak lubi

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.