Czwartek, 2.04.2020, Imieniny: Maria, Franciszek, Urban
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Prezydent nie czeka na wyrok sądu. Ruszyła budowa tramwajowego torowiska. Zobacz zdjęcia

06.04.2017, 21:10:12 Rozmiar tekstu: A A A
Prezydent nie czeka na wyrok sądu. Ruszyła budowa tramwajowego torowiska. Zobacz zdjęcia
fot. Rafał Kadłubowski

Kierowcy poruszający się ulicą Grota Roweckiego, od dzis (6 kwietnia) napotkają w tym miejscu na utrudnienia. Zgodnie z zapowiedzią, rozpoczęła się budowa torowiska i trakcji tramwajowej w ulicach Grota Roweckiego i 12 Lutego. Drogowcy przystąpili do pierwszych wykopów pod przyszłe tory. Ruch na obu jezdniach został ograniczony do jednego pasa. Prace ruszyły mimo, że sąd nie wydał jeszcze wyroku ws. odwołania od wyniku przetargu, które złożyła jedna z biorących w nim udział firm. - Nie mogliśmy już czekać z robotami – tłumaczy wiceprezydent Janusz Nowak.

Budowa torowiska i trakcji tramwajowej w ulicach Grota Roweckiego i 12 Lutego miała ruszyć już na początku marca. Wybrany pod koniec zeszłego roku wykonawca firma ZUE S.A. z Krakowa (Miasto zawarło z nią umowę 27 stycznia), nie zdążył jednak wcześniej do nich przystąpić. Powodem była skarga na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej, którą złożyła inna krakowska firma TOR-KRAK (jej odwołanie od wyniku przetargu zostało wcześniej odrzucone przez KIO).  Urząd Zamówień Publicznych skierował więc sprawę do Sądu Okręgowego w Elblągu. Ten przekazał ją do rozpatrzenia do Sądu Okręgowego w Gdańsku. Gdański sąd wyznaczył termin rozprawy na 27 kwietnia. To mocno skomplikowało kwestię rozpoczęcia inwestycji.

Miasto miało dwa warianty, nie czekać na wyrok i rozpocząć prace, lub wstrzymać się z nimi do chwili ogłoszenia decyzji przez gdański sąd. Ta druga opcja oznaczała jednak kolejny miesiąc przestoju na placu budowy. Z drugiej strony istniało zagrożenie, że gdyby Magistrat zezwolił na rozpoczęcie prac, a sąd uzna, że wybór wykonawcy nastąpił z naruszeniem prawa, to Miasto może stracić część dofinansowania.

Ostatecznie, w tym tygodniu w ratuszu zapadła decyzja o rozpoczęciu robót. Jak przekazał nam wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak, wpływ na to miało kilka czynników.

Rozprawa sądowa wyznaczona została na koniec kwietnia, a to niemal cały miesiąc. Według opinii radców prawnych, nie oznacza to, że już w tym terminie się ona zakończy. Ta sprawa może potrwać nawet dłużej. My z kolei mamy pół roku od chwili podpisania umowy z wykonawcą na to, by rozpocząć realizację tej inwestycji. Stoimy więc między młotem a kowadłem. Wystąpiliśmy więc do Urzędu Marszałkowskiego o opinię w tym temacie. Nie była ona jednoznaczna, ale uznaliśmy, że należy rozpocząć te prace już teraz

– powiedział nam wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak.

W czwartek, 6 kwietnia na plac budowy wjechała pierwsza koparka, która zdjęła górną część ziemi na pierwszym odcinku (od skrzyżowania z ulicą Traugutta do przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu z ulicą 12 Lutego). Jednocześnie na ul. Grota Roweckiego wprowadzona została zmiana organizacji ruchu. Z użytkowania wyłączone zostały wewnętrzne pasy na obu jezdniach ulicy Grota Roweckiego na odcinku od ul. Traugutta do ul. 12 Lutego. Obecnie ruch odbywa się tu po jednym pasie (zewnętrznym) na obu kierunkach. W wyniku wyłączenia z ruchu pasów wewnętrznych skróceniu uległy pasy do skrętu w lewo przed skrzyżowaniami w kierunku ulic 12 Lutego i Traugutta. Planowany termin zakończenia I etapu robót to 7 tygodni.

Przypomnijmy, że budowa torowiska i trakcji w ulicach 12 Lutego i Grota Roweckiego została dofinansowana w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wysokość dofinansowania wynosi 9,4 mln zł. Łącznie całe zadanie pochłonie 13,5 mln zł (w tym 10,3 to prace drogowe). Termin zakończenia wszystkich prac to 30 września 2017 r. Czy wobec miesięcznego poślizgu termin ten jest nadal aktualny?

Na tę chwilę wykonawca nie wystąpił do nas z wnioskiem o wydłużenie terminu. Jeżeli nawet tak będzie, to poślizg w zakończeniu inwestycji będzie niewielki

– zapowiada wiceprezydent Janusz Nowak.


Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Galeria / Rozpoczęcie budowy torowiska na ul. Grota Roweckiego ( zdjęć 16 )
Dodano: 2017-04-06 | fot. Rafał Kadłubowski
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ elll
  Piątek, 07.04

  dobrze ze nie czekali bo maja czas do konca wrzesnia na wybudowanie tego odcinka torowiska - jak nie zdaza unii kase zabiera

 2. 2
  +5
  ~ Krak
  Piątek, 07.04

  dobrze, dobrze, niech zaczynają, a jak przegrają sprawę w sądzie, to Elbląg straci "tylko" dofinansowanie, przecież to nic takiego - mieszkańcy się zrzucą na najważniejszą inwestycję w mieście zaraz po wiadukcie ...., zresztą decyzja ZRID na wiadukt też została oprotestowana przez trzy firmy - zawiera dużo błędów formalnych, ale roboty EPWIK i EPEC już trwają ..., wcale bym się nie zdziwił jakby wojewoda ją uchylił ..., kolejne pytanie dlaczego EPWIK i EPEC wykonują już przebudowę swoich sieci pod wiadukt ze środków własnych - z miasta nic za to nie dostaną, czyli z kasy na bieżące remonty, za które płacą mieszkańcy w cenie wody i ciepła, a potem wszyscy się dziwią że mamy takie stawki ..., może nasi radni to wyjaśnią u źródła, może p. Klim się zajmie tematem, bo reszta jest bezradna ...

 3. 3
  --1
  ~ realista
  Piątek, 07.04

  13,5 baniek zeby o 2 minuty jezdzic krocej do dworca. Do tego zabiora tramwaj 4 i 5z Krolewieckiej, wiec jak ktos pracuje w okolicach Stoczniowej to zostanie mu jazda przez Browarna. Ja za taki tramwaj dziekuje

 4. 4
  +6
  ~ sikor
  Piątek, 07.04

  Wróbel tym tramwajem odjedzie (odleci) na zasłużoną emeryturę

 5. 5
  +7
  ~ Olimp
  Piątek, 07.04

  Kiedy tramwaj ul.Fromborska i Al.Odrodzenia ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.