Sobota, 24.03.2018, Imieniny: Gabriel, Marek, Gabor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Urząd Miasta przegrywa sprawę ze zwolnionym pracownikiem. Wyrok ma rygor natychmiastowej wykonalności

29.05.2015, 12:30:58 Rozmiar tekstu: A A A
Urząd Miasta przegrywa sprawę ze zwolnionym pracownikiem. Wyrok ma rygor natychmiastowej wykonalności
Fot. Adrian Sajko

Zgodnie z zapowiadanymi przez Prezydenta Witolda Wróblewskiego reorganizacjami w Urzędzie Miejskim, aż 23 stanowiska zostały zlikwidowane. Jeden z pracowników uznał, że jego rozwiązanie umowy było bezpodstawne. Wniósł sprawę do sądu... i wygrał.

Przypomnijmy pierwsza rozprawa przeciwko Urzędowi Miejskiemu o  "uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezzasadne", z powództwa Roberta R. odbyła się 19 maja. Stronę pozwaną reprezentował wówczas Sekretarz Miasta- Artur Zieliński wraz z pełnomocnikiem.

Dziś, 29 maja przed Sądem Rejonowym w Elblągu odbyło się ogłoszenie wyroku w tej sprawie.Wyrok w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej [...] po rozpoznaniu w dniu 19 maja sprawy z  powództwa Roberta R. przeciwko Urzędowi Miejskiemu w Elblągu o przywrócenie do pracy: 1) przywraca powoda Roberta R. do pracy w pozwanym Urzędzie Miejskim w Elblągu na dotychczasowych warunkach, 2) zasądza od pozwanego na rzecz powoda kwotę 6 tys. 306 zł tytułem wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy pod warunkiem podjęcia pracy. Wyrokowi w punkcie pierwszym nadaje rygor wykonalności natychmiastowej

- czytała wyrok sędzia Sądu Rejonowego.

Również sąd zasądził od pozwanego Urzędu Miejskiego zwrot kosztów sądowych w wysokości 2450 zł na rzecz Skarbu Państwa.

Jak sąd uzasadnił wyrok?


- Powód podnosił, że wypowiedzenie było nieprawidłowe albowiem pozwany wskazał nieprawdziwą przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie. Ponadto wskazywał, że nie zostały podane mu żadne kryteria doboru zwolnienia. Zarzuty podniesione przez powoda okazały się zasadne dlatego treść wyroku jest taka. Dowody, które sąd oceniał, które zostały przedstawione przez strony to były dowody z dokumentów - dodawała sędzia.

Jak zauważyła powód wnosił, że z jednego departamentu powstały trzy. Z jednego stanowiska dyrektora powstały trzy stanowiska dyrektora, więc powód ma rację, że nie doszło do likwidacji jego stanowiska pracy. Pracodawca ma prawo dokonywać zmian organizacyjnych, kształtować strukturę organizacyjną urzędu tak jak uważa za słuszne, ale musi przestrzegać przepisów i musi robić to zgodnie z regułami.

Jak wyrok skomentowała strona pozwana?Nie spodziewaliśmy się takiego wyroku sądu. Rzeczywiście liczyliśmy na to, że wyrok będzie korzystny dla Urzędu Miejskiego. Z uzasadnienia sądu wynika, że musimy przywrócić pracownika do pracy, przeanalizujemy tą sprawę, ponieważ nie ma tego stanowiska. Jeżeli dobrze się przypatrzyć na regulamin organizacyjny urzędu to przed 1 kwietnia istniał Departament Rozwoju Inwestycji i Dróg. W tej chwili nie ma takiego departamentu i nie ma takiego stanowiska dyrektora, dlatego musimy przeanalizować to, co usłyszeliśmy na posiedzeniu sądu

- przyznał Artur Zieliński, Sekretarz Miasta. 

Ines Kuraś

Oceń tekst:

Ocen: 18

%88.9 %11.1


Komentarze do artykułu (35)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ r
  Piątek, 29.05

  Co za kraj. Biurokracja dobrze trzyma się stołków. Likwidacja stanowiska i do widzenia. Gdzie sąd widzi to stanowisko pracy? Może tych trzech były dyrektorów ma pracować na tym jednym stanowisku na 1/3 etatu? Wywalcie go dyscyplinarnie i już.

 2. 2
  +34
  ~ POLDEK
  Piątek, 29.05

  A kto pokryje koszty ? My obywatele czy Prezydent z własnej kieszeni bo właśnie tak powinien za to sam zapłacić.

 3. 3
  +34
  ~ 5nfo1
  Piątek, 29.05

  jeśli pan sekretarz nie rozumie co znaczą słowa "na dotychczasowych warunkach" to bardzo źle o nim świadczy , mało ogarnięty jest , dziecko we mgle

 4. 4
  +37
  ~ spidi
  Piątek, 29.05

  Mam nadzieję, że koszty sądowe Wróblewski pokryje z własnej kieszeni a nie z moich podatków !!!

 5. 5
  +17
  ~ zbychu
  Piątek, 29.05

  Do "r". To chyba jasne, że to oni powinni zostać wywaleni. W ogóle nie powinny powstać ich stanowiska. Pewnie się nie spodziewali, że pójdzie do sądu. Bardzo dobrze się stało !

 6. 6
  +31
  ~ lukasz
  Piątek, 29.05

  W Urzędzie zatrudniacie niekompetentnych prawników , jeżeli przegrywacie sprawę w Sądzie. Należało przeanalizować sprawę i zastosować właściwe procedury . W związku z tym powinno się zweryfikować większą część kadry Urzędniczej Miasta !!!!

 7. 7
  +23
  ~ rafał
  Piątek, 29.05

  POrazki ciag dalszy.Niekompetentni i niedouczeni.Pisalem juz kiedys ze bedzie wiecej stanowisk niz bylo????I tak wlasnie jest.

 8. 8
  +20
  ~ buta władzy
  Piątek, 29.05

  Brawo Robert! mam nadzieję, że pozostali zwolnieni pracownicy pójdą Twoim śladem. Zamieniono wspaniałych fachowców na leniuchów i udających, że pracują, a brodzą we mgle. Ot, taki kraj!

 9. 9
  +22
  ~ rafał
  Piątek, 29.05

  W sumie sie nie dziwie ze PiS wygra wybory samorzadowe...Za takie cwaniactwo,pyche i arogancje placi sie stolkami.

 10. 10
  +43
  ~ ABC
  Piątek, 29.05

  Gdzie są eksperci kadrowi urzędu. Po raz kolejny wizerunek urzędu poddany jest negatywnej ocenie. Panie Prezydencie chyba przesadził Pan z tą reorganizacją.

 11. 11
  +25
  ~ pampi - ZAWADA
  Piątek, 29.05

  Również sąd zasądził od pozwanego Urzędu Miejskiego zwrot kosztów sądowych w wysokości 2450 zł czyli POdatników z Elbląga . Rozumiem , że Pan Wróblewski będzie honorowy i sam zapłaci ?? No cóż, sąd jasno dał do zrozumienia , jak przeprowadzona została restrukturyzacja w UM a mieszkańcy zapewne domyślają się PO co , w jakim celu ?? I tak miałoby się to ciągnąć przez 4 lata ?

 12. 12
  +3
  ~ wyrok
  Piątek, 29.05

  Nasze sądownictwo to porażka większość wyroków to kpiny. A my społeczeństwo płacimy odszkodowania. To sędziowie powinni ponosić odpowiedzialność za takie wyroki i płacić z własnej kieszeni.

 13. 13
  +22
  ~ obsi
  Piątek, 29.05

  Brawo! Od dziś wierzę w polskie sądownictwo. Żniwo pseudo oszczędności nadciąga. Policz Wicio ile będzie kosztować cię trzymanie Artura, na razie nic mu się nie udaje.

 14. 14
  +23
  ~ wyrok2
  Piątek, 29.05

  ha ha ha prezio postanowił zaoszczędzić milion, a sekretarka czy tam sekretarz wyda dwa milionki w sądach. i jeszcze nauczyć się musi jak przywrócić na dotychczasowych warunkach.

 15. 15
  +31
  ~ darek
  Piątek, 29.05

  skandal, po raz kolejny PO żałujemy decyzji elbląskiej większości. Bardzo się cieszę, że to bezprawie znajduje swoją sprawiedliwość. Dziwnym trafem konkursy w urzędzie wygrywają wszyscy i tylko ci, którzy wpłacali kasę na sztab wyborczy pana Wróblewskiego. Brak przyzwoitości jest wszechobecny

 16. 16
  +34
  ~ zadowolona
  Piątek, 29.05

  Świta, która od kilku miesięcy osaczyła urzędowe przestrzenie chyba ma dziś lekko przytarty nosek. Już w poniedziałek zabunkrują się i zaczną radzić i obmyślać bitwy skazane na porażkę. Bardzo dobrze. Zacznijcie szanować ludzi i uczcie się od nich pracować. Niech blondyna zacznie pracować, czarny niewysoki. Witek dobrał sobie armię bez intelektualnego mundrurka. Żal ściska. Po tylu lekcjach taki POpaprane błędy.

 17. 17
  +29
  ~ czas leci
  Piątek, 29.05

  Pół roku siedzieli obmyślali restrukturyzację. Ambitnie dla efektów w weekendy siedzieli, żeby zdążyć ludzi zwolnić przed Świętami Wielkiej Nocy ...takie zajączki ze zbukami. Warto jeszcze konkursy przeanalizować i te trafne nabory ekspertów. Obawiam się, ze miasto musiało by ogłosić bankructwo po tych harcach

 18. 18
  +14
  ~ życzliwy
  Piątek, 29.05

  fala powrotów trwa ha ha haoby także z prezydentem tak się stało. wszystkim nam tego życzę

 19. 19
  0
  ~ eg
  Piątek, 29.05

  URZĘDNIK WRÓCI DO PRACY,DLACZEGO ZWOLNIONY ,,NIEURZĘDNIK" NIE MOŻE WRÓCIĆ DO PRACY?

 20. 20
  +17
  ~ Qwas
  Piątek, 29.05

  Tak naprawdę to przegrali prawnicy Urzędu i to oni powinni ponieść najsurowsze konsekwencje łącznie z natychmiastowym zerwaniem współpacy!

 21. 21
  --18
  ~ jan-49
  Piątek, 29.05

  okazuje się ze urzędnik to swieta krowa której nikt i nic nie może oderwać od koryta mysle ze większość piszących tutaj komentarze to same urzędasy którym tak podoba się wyrok sadu tylko ciekawe kto na was będzie pracowal przecież wy nie nie tworzycie tulko zyjecie za pieniądze podatnikow czyli jesteście armia darmozjadow jeszcze was tam chyba jest za mało

 22. 22
  +34
  ~ cosik
  Sobota, 30.05

  Czyżby bylejakosc była teraz domeną działania w UM, panie Wróblewski?

 23. 23
  +8
  ~ Mariusz Lewandowski
  Sobota, 30.05

  Prawnicy Urzędu Miasta to faktycznie inteligencją nie świecą ale czego nie zauważył nikt z komentatorów podstawą orzeczenia był fakt że nie podano kryteriów oceny pracy zwolnionego Dyrektora i powodów dla ktorych go zwolniono. Przypominam zatem że wniosek numer 1 Uchwały Obywatelskiej w sprawie obniżenia diet Radnych i apanaży Prezydenta ma się stać okazją do wypracowanie metod oceny pracy i Prezydenta i Radnych i na jego podstawie winno się stwoarzyć klarowny system oceny urzędników zrozumiały dla wszystkich Elblążan i dla każdego z Urzędników . To Elblążanie są pracodawcą Prezydenta i reszty aparatu urzędniczego i to od ich woli ma zależeć polityka kadrowa Urzędu ktorej wykonawcą ma być Prezydent. Wyrok pokzauje absolutną samowolę w kierowaniu Miastem pełną dowolność w polityce kadrowej

 24. 24
  +19
  ~ czytelnik
  Sobota, 30.05

  A teraz inni,którzy nie złożyli sprawy do sądu powinni wnieść sprawę o przywrócenie terminu.Znaczne przekroczenie 7-dniowego terminu do wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę mogą usprawiedliwiać tylko szczególne okoliczności trwające przez cały czas opóźnienia np.wprowadzenie pracownika przez pracodawcę w błąd co do rzeczywistej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę (zob. wyrok SN z 30.5.2001 r., I PKN 415/00, OSNP Nr 7/2003, poz. 168).No i sprawy wygrane.Będzie wielka oszczędność w UM panie prezydencie!!!!

 25. 25
  +21
  ~ Kmiot u władzy
  Sobota, 30.05

  Co to w ogóle za dywagacje czy prawnicy UM są dobrzy, czy źli? Prawo jest dla wszystkich jednakowe i żaden prawnik nic nie zrobi, jak niesłusznie i z pogwałceniem prawa zwolniono pracownika. Niech pan prezydent sto razy się zastanowi a potem podejmuje decyzje.

 26. 26
  +16
  ~ lolo
  Niedziela, 31.05

  ja na miejscu prezydenta zwolniłbym Zielińskiego za takie pomysly restrukturyzacji. Czy Witek na prawde nie ma oczu i nie widzi co ziuelinak wyprawia

 27. 27
  +9
  ~ wniosek
  Niedziela, 31.05

  Zwolnić i odpowiednio nie uzasadnić decyzji, to co Nas czeka dalej?.

 28. 28
  +13
  ~ Obywatel RP
  Niedziela, 31.05

  Ludzi powinno się szanować. Pracownik to nie mebel, który jak władza się zmienia można wyrzucić. Ktoś tego pracownika przyjął do pracy i wtedy był potrzebny. Trzeba było go wtedy nie przyjmować, a co pracownik ma teraz zrobić ? spać pod mostem ? Jeśli brakuje kwalifikacji to wysłać pracownika na kurs czy studia podyplomowe. Państwo powinno dbać o swoich obywateli. Rządzący, kiedyś też byli pracownikami ale teraz o tym nie pamiętają.

 29. 29
  --3
  ~ MMMKKKIII
  Niedziela, 31.05

  ZWYK,LY ROBOCIARZ JAK JEST NIEPRAWNIE ZWOLNINY ..TO TEN ELBLĄSKI SADZIK JESZCZE NIGDY NIE WYDAŁ WYROKU PRZYWRACAJACEGO FIZOLA DO PRACY ..ALE URZEDASY TO JEDNA WIELKA RODZINA ..CAŁYMI RODZINAMI SA POWIAZANI WE WSZYSTKICH URZEDACH .. BO TYLKO RODZINKI SA TAM ZATRUDNIANE ...JAKIE MIASTO TAKIE WYROKI ...

 30. 30
  --6
  ~ Karil
  Niedziela, 31.05

  Nie zgadzam się na takie działanie. Tak jak pracownik ma prawo złożyć wypowiedzenie bez podania przyczyn taki samo prawo winien mieć pracodawca. Dość komunistycznych przepisów. Jeżeli ktoś był w USA to niech porówna nasze przepisy z ichnimi.

 31. 31
  +4
  ~ taka rada dobra chyba
  Poniedziałek, 01.06

  Panie Prezydencie, zmień Pan prawników.

 32. 32
  +11
  ~ futry
  Poniedziałek, 01.06

  To wlasnie oszczednosci: z jednego departamentu zrobiono trzy, no i trzy stanowiska dyrektorskie. Wlos sie jezy na glowie.

 33. 33
  0
  ~ Marcepanka
  Wtorek, 02.06

  Dziękuję za poprawienie błędu :)

 34. 34
  +1
  ~ nie_gimbus
  Niedziela, 07.06

  Czyżby któryś z prezydentów był magistrem od fikołków?

 35. 35
  +2
  ~ elblążanin
  Poniedziałek, 08.06

  Jak to brakoroby walczą o swoje stołki. Ciekawe komu potrzebne 3 dyrektorów w miejsce jednego. Z tego wynika, że na urząd zawsze będzie za mało pieniędzy. Proponuje, aby każdy urzędnik był dyrektorem w otrzymywał właściwą gażę.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.