Piątek, 27.11.2020, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Urząd Miasta przegrywa sprawę ze zwolnionym pracownikiem. Wyrok ma rygor natychmiastowej wykonalności

29.05.2015, 12:30:58 Rozmiar tekstu: A A A
Urząd Miasta przegrywa sprawę ze zwolnionym pracownikiem. Wyrok ma rygor natychmiastowej wykonalności
Fot. Adrian Sajko

Zgodnie z zapowiadanymi przez Prezydenta Witolda Wróblewskiego reorganizacjami w Urzędzie Miejskim, aż 23 stanowiska zostały zlikwidowane. Jeden z pracowników uznał, że jego rozwiązanie umowy było bezpodstawne. Wniósł sprawę do sądu... i wygrał.

Przypomnijmy pierwsza rozprawa przeciwko Urzędowi Miejskiemu o  "uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezzasadne", z powództwa Roberta R. odbyła się 19 maja. Stronę pozwaną reprezentował wówczas Sekretarz Miasta- Artur Zieliński wraz z pełnomocnikiem.

Dziś, 29 maja przed Sądem Rejonowym w Elblągu odbyło się ogłoszenie wyroku w tej sprawie.



Wyrok w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej [...] po rozpoznaniu w dniu 19 maja sprawy z  powództwa Roberta R. przeciwko Urzędowi Miejskiemu w Elblągu o przywrócenie do pracy: 1) przywraca powoda Roberta R. do pracy w pozwanym Urzędzie Miejskim w Elblągu na dotychczasowych warunkach, 2) zasądza od pozwanego na rzecz powoda kwotę 6 tys. 306 zł tytułem wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy pod warunkiem podjęcia pracy. Wyrokowi w punkcie pierwszym nadaje rygor wykonalności natychmiastowej

- czytała wyrok sędzia Sądu Rejonowego.

Również sąd zasądził od pozwanego Urzędu Miejskiego zwrot kosztów sądowych w wysokości 2450 zł na rzecz Skarbu Państwa.

Jak sąd uzasadnił wyrok?


- Powód podnosił, że wypowiedzenie było nieprawidłowe albowiem pozwany wskazał nieprawdziwą przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie. Ponadto wskazywał, że nie zostały podane mu żadne kryteria doboru zwolnienia. Zarzuty podniesione przez powoda okazały się zasadne dlatego treść wyroku jest taka. Dowody, które sąd oceniał, które zostały przedstawione przez strony to były dowody z dokumentów - dodawała sędzia.

Jak zauważyła powód wnosił, że z jednego departamentu powstały trzy. Z jednego stanowiska dyrektora powstały trzy stanowiska dyrektora, więc powód ma rację, że nie doszło do likwidacji jego stanowiska pracy. Pracodawca ma prawo dokonywać zmian organizacyjnych, kształtować strukturę organizacyjną urzędu tak jak uważa za słuszne, ale musi przestrzegać przepisów i musi robić to zgodnie z regułami.

Jak wyrok skomentowała strona pozwana?



Nie spodziewaliśmy się takiego wyroku sądu. Rzeczywiście liczyliśmy na to, że wyrok będzie korzystny dla Urzędu Miejskiego. Z uzasadnienia sądu wynika, że musimy przywrócić pracownika do pracy, przeanalizujemy tą sprawę, ponieważ nie ma tego stanowiska. Jeżeli dobrze się przypatrzyć na regulamin organizacyjny urzędu to przed 1 kwietnia istniał Departament Rozwoju Inwestycji i Dróg. W tej chwili nie ma takiego departamentu i nie ma takiego stanowiska dyrektora, dlatego musimy przeanalizować to, co usłyszeliśmy na posiedzeniu sądu

- przyznał Artur Zieliński, Sekretarz Miasta. 

Ines Kuraś

Oceń tekst:

Ocen: 18

%88.9 %11.1


Komentarze do artykułu (35)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ r
  Piątek, 29.05

  Co za kraj. Biurokracja dobrze trzyma się stołków. Likwidacja stanowiska i do widzenia. Gdzie sąd widzi to stanowisko pracy? Może tych trzech były dyrektorów ma pracować na tym jednym stanowisku na 1/3 etatu? Wywalcie go dyscyplinarnie i już.

 2. 2
  +34
  ~ POLDEK
  Piątek, 29.05

  A kto pokryje koszty ? My obywatele czy Prezydent z własnej kieszeni bo właśnie tak powinien za to sam zapłacić.

 3. 3
  +34
  ~ 5nfo1
  Piątek, 29.05

  jeśli pan sekretarz nie rozumie co znaczą słowa "na dotychczasowych warunkach" to bardzo źle o nim świadczy , mało ogarnięty jest , dziecko we mgle

 4. 4
  +37
  ~ spidi
  Piątek, 29.05

  Mam nadzieję, że koszty sądowe Wróblewski pokryje z własnej kieszeni a nie z moich podatków !!!

 5. 5
  +17
  ~ zbychu
  Piątek, 29.05

  Do "r". To chyba jasne, że to oni powinni zostać wywaleni. W ogóle nie powinny powstać ich stanowiska. Pewnie się nie spodziewali, że pójdzie do sądu. Bardzo dobrze się stało !

 6. 6
  +31
  ~ lukasz
  Piątek, 29.05

  W Urzędzie zatrudniacie niekompetentnych prawników , jeżeli przegrywacie sprawę w Sądzie. Należało przeanalizować sprawę i zastosować właściwe procedury . W związku z tym powinno się zweryfikować większą część kadry Urzędniczej Miasta !!!!

 7. 7
  +23
  ~ rafał
  Piątek, 29.05

  POrazki ciag dalszy.Niekompetentni i niedouczeni.Pisalem juz kiedys ze bedzie wiecej stanowisk niz bylo????I tak wlasnie jest.

 8. 8
  +20
  ~ buta władzy
  Piątek, 29.05

  Brawo Robert! mam nadzieję, że pozostali zwolnieni pracownicy pójdą Twoim śladem. Zamieniono wspaniałych fachowców na leniuchów i udających, że pracują, a brodzą we mgle. Ot, taki kraj!

 9. 9
  +22
  ~ rafał
  Piątek, 29.05

  W sumie sie nie dziwie ze PiS wygra wybory samorzadowe...Za takie cwaniactwo,pyche i arogancje placi sie stolkami.

 10. 10
  +43
  ~ ABC
  Piątek, 29.05

  Gdzie są eksperci kadrowi urzędu. Po raz kolejny wizerunek urzędu poddany jest negatywnej ocenie. Panie Prezydencie chyba przesadził Pan z tą reorganizacją.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.6851041316986