Sobota, 24.03.2018, Imieniny: Gabriel, Marek, Gabor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Stracił pracę w związku z reorganizacją UM. Teraz pozywa byłego pracodawcę, by... ją odzyskać

20.05.2015, 07:00:06 Rozmiar tekstu: A A A
Stracił pracę w związku z reorganizacją UM. Teraz pozywa byłego pracodawcę, by... ją odzyskać
fot. Adrian Sajko

Zapowiadane przez Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego zmiany, które weszły w życie 1 kwietnia, nie były prima aprilisowym żartem. Aż 23 stanowiska zniknęły ze struktury Urzędu Miasta, co w skali roku ma przynieść ponad milionowe oszczędności. Takie posunięcie włodarza naszego miasta nie spodobało się byłemu już dyrektorowi departamentu, który postanowił sprawę skierować do sądu. A walczyć jest o co. Jego dotychczasowa pensja wynosiła 6 tys. 306 zł.

Wczoraj, 19 maja, odbyła się rozprawa przeciwko Urzędowi Miejskiemu o "uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezzasadne", z powództwa Roberta R. Stronę pozwaną reprezentował Sekretarz Miasta - Artur Zieliński wraz z pełnomocnikiem.

- W związku z tym, że upłynął okres wypowiedzenia powoda, wnosimy o niezasadne rozwiązanie umowy i nakazanie przywrócenia do pracy na poprzednio zajmowane stanowisko powoda i zapewnienie wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy - mówił adwokat byłego pracownika UM.

Adwokat pozwanego chciał przesłuchać strony. - Wnoszę o przesłuchanie informacyjne stron na okoliczność kryteriów, jakimi kierowano się przy rozwiązywaniu z powodem umowy o pracę - prosił Sąd adwokat pozwanego.

Sąd nie widział podstaw do przeprowadzenia przesłuchań. - W treści pism procesowych wszelkie okoliczności zostały na tyle naświetlone, że przesłuchanie informacyjne jest w mojej ocenie zbędne - stwierdziła sędzia, po czym zasugerowała  stronom  zawarcie ugody.

- Każda sprawa może zakończyć się zawarciem ugody, która ma taki sam skutek jak wyrok sądu - wyjaśniała.

Pozywający deklarował chęć zawarcia ugody pod warunkiem, że strona przeciwna cofnie wypowiedzenie. Artur Zieliński poprosił o przerwę, aby skonsultować się z Prezydentem Elbląga Witoldem Wróblewskim i sprawdzić, czy jest możliwe zawarcie ugody na takich warunkach. Sędzia zarządziła 10 minutowa przerwę, po której adwokat pozwanego oznajmił, że ponowne zatrudnienie pozywającego nie jest możliwe.

- Aktualnie w strukturze Urzędu Miasta jest jeden wakat - dyrektora Departamentu Zarządu Dróg. Potrzebny jest człowiek z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi - wyjaśniał Sądowi Artur Zieliński. - Chodzi o wykształcenie i doświadczenie zawodowe w zakresie drogownictwa, którego powód nie posiada.

Sąd postanowił oddalić wniosek pełnomocnika pozwanego o przeprowadzenie dowodu z przesłuchania stron. - Sąd oddalił ten wniosek, gdyż był on powołany na okoliczności, które nie zostały wskazane w wypowiedzeniu - zaznaczyła pani sędzia.

Adwokat byłego pracownika UM przekonywał, że zgromadzone w tej sprawie dokumenty wskazują na to, że Sąd ma do czynienia z sytuacją, gdzie strona pozwana rozwiązała  w sposób nieuzasadniony i bezprawny umowy o pracę.

Jak twierdził pełnomocnik Urzędu powodem zwolnienia była likwidacja stanowiska. Odmienne zdanie miał adwokat pozywającego. - W zmianach organizacyjnych nic takiego nie zlikwidowano, a pomnożono. Z jednego departamentu powstały trzy - stwierdził adwokat. - Z niezrozumiałych względów, nie przyjmując żadnych kryteriów. Taki dokument nie został utworzony w Urzędzie Miasta, który by mówił, jakie były przesłanki przy zmianach organizacyjnych funkcjonowania Urzędu. Czy mają iść w parze z tą reorganizacją, aby doprowadzić do ewentualnej restrukturyzacji w zatrudnieniu i funkcjonowaniu Urzędu Miasta. Odbywało się to na zasadzie loteryjnej albo znanej tylko pracodawcy, jakimi kryteriami się posługiwał.

Pełnomocnik Urzędu Miasta wyjaśniał, że przyczyną zwolnienia było zbyt małe doświadczenie oraz niewystarczające wykształcenie, które uniemożliwiło przeniesienie pozywającego na stanowisko dyrektora Departamentu Dróg. Jak zapewniał adwokat UM, gdyby były dyrektor spełniał wymagania zapewne zostałby przeniesiony na inne stanowisko, a nie zwolniony.

Pozywający zaznaczył jednak, że nadal do publicznej wiadomości nie zostały podane wymagania, jakie ma spełniać kandydat na to stanowisko.

Wyrok w tej sprawie zapadnie w przyszłym tygodniu.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 16

%81.2 %18.8


Komentarze do artykułu (28)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +29
  ~ czytelnik
  Środa, 20.05

  bez jaj, a co pracownicy UM są jak święte krowy?? zwolnić ich nie można?? likwiduje się stanowisko to się zwalnia, i koniec.

 2. 2
  --1
  ~ Machupichcę
  Środa, 20.05

  Czegoś nie kumam. Facet przez 3 lata wyprowadzał na prostą i zakończył całkowicie inwestycję pt. remont dróg w mieście, a teraz okazuje się, że się na drogach nie zna. Po prostu nie wpłacił na kampanię wyborczą i nie jest kolegą obecnej władzy.

 3. 3
  +22
  ~ SONGO
  Środa, 20.05

  na siłę pcha sie do urzędniczego koryta

 4. 4
  +20
  ~ cieciorka
  Środa, 20.05

  Za ten stan druk i rozwiązań drogowych wszyscy powinni stracić tam pracę! Tylu młodych wykształconych i rozgarniętych jest ludzi a tam jeszcze czuć PRL.....W końcu ktoś wziął się za porządki...

 5. 5
  +20
  ~ smutny
  Środa, 20.05

  Wydało się jakie mają pensje osoby zwane dyrektorami departamentów. Koniec świata ! Gdzie tu jest sprawiedliwość społeczna ? nie dziwię się, że tak się tam pchają do tych pseudo konkursów pod konkretną osobę.

 6. 6
  +3
  ~ Dwa linki
  Środa, 20.05

  W załączeniu przesyłam dwa linki: 1 http://dziennikelblaski.pl/118106,Robert-Rajkiewicz-dyrektorem-Departamentu-Rozwoju-Inwestycji-i-Drog.html oraz 2 http://dziennikelblaski.pl/207629,Zamiast-zielonej-fali-beda-liczniki-czasu.html

 7. 7
  +23
  ~ emeryt
  Środa, 20.05

  Uważam, że pracodawce zawsze może wypowiedzieć pracę pracownikowi nawet z przyczyn złej współpracy. Teraz niech były pracownik urzędu weźmie inicjatywę - interes we własne ręce pokaże co potrafi. Do tej pory wiadomo, że był mądry bo miał pieczątkę. Uważam, że okresowa wymiana urzędników dobrze robi dla urzędu. Jednocześnie źle się dzieje jeżeli znów organizuje się - odtwarza stary układ, którego elementem jest Zieliński. Czy ma on jakieś doświadczenie poza urzędem? Takich ludzi należy trzymać daleko od urzędu. Uważam, że urzędnikami powinni zostawać ludzie mający wieloletnie doświadczenie w przemyśle i gospodarce.

 8. 8
  +31
  ~ Machupichcę
  Środa, 20.05

  do emeryta : okresowa wymiana może i tak, ale nie według klucza kto i ile wpłacił na kampanię. Mały cytat, żeby nie być gołosłownym : "Artur Zieliński, który został niedawno sekretarzem miasta – 6525 zł. Bogusław Milusz, powołany na stanowisko wiceprezydenta – 4500 zł. Janusz Nowak, który również został wiceprezydentem – 2000 zł. Edward Pietrulewicz, który niedawno wygrał konkurs na dyrektora nowego departamentu edukacji, sportu i turystyki – 8800 zł, jego żona Teresa – 3000 zł. Joanna Urbaniak, która została rzecznikiem prasowym prezydenta – 2000 zł". Są to kwoty wpłacone na kampanię p.Wróblewskiego. Przypadek ?

 9. 9
  +14
  ~ wniosek
  Środa, 20.05

  To już jest nawet bulwersujące. Przyspawani do stołków, jak tu można prowadzić politykę kadrową ? Ciekawa jestem czy ten człowiek może ma jeszcze emeryturę?

 10. 10
  +17
  ~ ale jajca
  Środa, 20.05

  koleś po politologii udaje prawnika i chodzi do Sadu w imieniu 130 tys miasta, to takich jajec to Benny Hill by nie wymyślił, co to k...a jest? a zęby to prezydent leczy u dentysty czy też u Zielińskiego?

 11. 11
  +25
  ~ turban
  Środa, 20.05

  w departamencie drog i mostow juz chyba trzecia kadencje siedzi niejaka dziurdz. dlaczego nie zostala jeszcze wywalona? patrzac na jakosc elblaskich drog rowerowych powinna wyleciec i to natychmiast! o zmasakrowanej ulicy krolewieckiej przy JW to juz nawet nie wspominam. bo tam jest zmasakrowany i chodnik i cala ta jezdnia z kostki ktora jest pozapadana i kierowcy jezdza srodkiem bo pobocza sie do jazdy autem nie nadaja. tam trzea ta kostke albo przelozyc albo ja zlikwidowac i polozyc asfalt.

 12. 12
  +12
  ~ elblążanin na emigracji
  Środa, 20.05

  Niestety tak to w naszym kraju jest. Zostanie zwolniony pracownik z powodu redukcji etatów-jego problem i tak nic nie zdziała. Zostaje zwolniony urzędnik- toć to obraza dla majestatu, jak mogło do tego dojść. Hańba! No ale niestety. Dopóki starzy będą się trzymać koryta i szkolić młodych pod siebie to zmian nie zobaczymy

 13. 13
  +11
  ~ miotła
  Środa, 20.05

  A TEN KONT KANDYDAT ZIELIŃSKI TO SKĄD SIĘ WZIĄŁ W TYM URZĘDZIE, DZIWAK JEDEN, PAMIĘTAM GO JESZCZE Z ROKU 2004 JAK GANIAŁ SPRZĄTACZKĘ PO PLACU DWORCOWYM. TO BYŁY DOPIERO JAJA. W S T Y D

 14. 14
  +18
  ~ głowa mała
  Środa, 20.05

  Wraca stary układ.Nigdy nie będzie w mieście Elbląg dobrze dopóty dopóki nie przyjdzie ktoś spoza układu.Złodzieje rozkradają nasze miasto jak tylko można a nam mówią ze nie ma pieniędzy na to czy na tamto.Fikcyjne i niepotrzebne departamenty za wielkie pieniądze.Czy to nie jest rozkradanie ?!!!!!

 15. 15
  +21
  ~ cuda
  Środa, 20.05

  Zwolniony nie posiadał odpowiednich kwalifikacji, a zarabiał ponad 6 tysięcy złotych. Jak to zrozumieć, mamy tylu młodych wykształconych i dla nich pracy niema. Za 6 tysięcy to są normalne 3 etaty dla osoby bez kwalifikacji. W jakim świecie my żyjemy, oj prawo,prawo.

 16. 16
  +23
  ~ bezjaj
  Środa, 20.05

  O jakim doświadczeniu w drogownictwie p. Roberta mówimy? Człowiek który po szkole pracował w dawnym MC Kanapie, robiąc kanapki. Potem dziwnym trafem (mówią że po protekcji) został nagle wicedyrektorem Hotelu Elzam. Potem znalazł się w Dialogu - też na jakimś kierowniczym stanowisku. A za Nowaczyka został dyrektorem Departamentu Dróg - ciekawe czy dlatego że w Dialogu pracował razem z p. Strzelcem - doradcą Nowaczyka? A tak nawiasem mówiąc to urzędnicy powinni mieć umowy na czas określony - 4 lata - jeżeli sprawdzają się to kolejny Prezydent może takiego zatrzymać. Jeżeli nie - zwalnia i tyle - ma do tego prawo.

 17. 17
  +9
  ~ Machupichcę
  Środa, 20.05

  do bezjaj : jesli był taki słaby i z nadania Nowaczyka, to dlaczego Wilk go nie skasował ?

 18. 18
  +10
  ~ do Machupichcę
  Środa, 20.05

  Bo robotę trzeba było skończyć , a on był już zapoznany i wybory się zbliżały, za mało czasu było na sprawdzenie kto i co potrafi.

 19. 19
  +10
  ~ Bronek & Donek
  Środa, 20.05

  Ot jak ciężko od koryta ś....e opędzić...

 20. 20
  +9
  ~ wniosek
  Środa, 20.05

  Trochę nie rozumie ,skoro człowiek niema kwalifikacji, a Urząd ma w perspektywie jeszcze różne remonty dróg, to dlaczego Ten człowiek ma zostać.Papiery inżynieryjne muszą być, bo więcej szkód może być niż dobrego. I potem jest tak, że jeszcze dodatkowo trzeba zatrudnić człowieka, który będzie tą właściwa osobą do kierowania pracami. Niewiem dlaczego Sąd tylko się zapoznał ,nie przesłuchiwał , a może nie było trafnego uzasadnienia.Zarabiać 6 tysięcy bez kwalifikacji to jest to, ludzie wykształceni nie maja szans.

 21. 21
  +2
  ~ do reuters
  Środa, 20.05

  Sbk przestan w koncu pieprzyc glupoty.

 22. 22
  0
  ~ yoe
  Czwartek, 21.05

  6 tys. 306 zł. brutto czy netto z ciekawości zapytam....

 23. 23
  +4
  ~ lukasz
  Czwartek, 21.05

  Interesujące jak Dyrektorzy Departamentu zarabiają po 6.000,00 brutto (netto = 4180,00) to pewnie Członkowie Zarządu ponad 12.ooo,oo miesięcznie brutto . Myślę , że po wypowiedziach Pani Byłej Wicepremier Bieńkowskiej - co za mafia ( gangi ) rządzą w Ministerstwach - gangi związkowców , gangi dyrektorów i gangi polityków . Stare powiedzenie - RYBA PSUJE SIE OD GŁOWY -

 24. 24
  +5
  ~ k68
  Czwartek, 21.05

  czystka partyjna, nie żadna reorganizacja. Szkoda gadania i pisania.

 25. 25
  +4
  ~ Do czasu
  Czwartek, 21.05

  Pewnie pracownik wygra sprawę , tak jak inni. I co na to urząd? Co z oszczędnościami, które pójdą na odszkodowania dla pokrzywdzonych pracowników?

 26. 26
  +8
  ~ "Komuno wróć" haha
  Czwartek, 21.05

  A synkowie i córki bez kwalifikacji dalej pracują. Co za obłuda w tym UM.

 27. 27
  +3
  ~ megi
  Niedziela, 24.05

  A dlaczego córeczka pani dyrektor mopsu nie dostała wypowiedzenia bo pan Zieliński jest z mopsy i w razie czego dalej będzie miał tam posadkę i co to nie jest kumoterstwo?!

 28. 28
  +2
  ~ kat-ol
  Poniedziałek, 25.05

  ciekawe jak zagłosujecie w następnych wyborach tępaki co go wybraliście na prezydenta ps. komuna właśnie wróciła

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.