Sobota, 30.09.2023, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Dobrowolnie poddali się karze za udział w nielegalnej wytwórni papierosów. Sąd dziś wydał wyroki w ich sprawie

15.05.2015, 16:13:14 Rozmiar tekstu: A A A
Dobrowolnie poddali się karze za udział w nielegalnej wytwórni papierosów. Sąd dziś wydał wyroki w ich sprawie
Fot. Adrian Sajko

Tydzień temu, 8 maja rozpoczął przed Sądem Okręgowym w Elblągu rozpoczął się proces sześciu obywateli Polski oskarżonych m.in. o udział w nielegalnej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na wytwarzaniu znacznych ilości wyrobów tytoniowych bez wymaganego wpisu do rejestru producentów. Wszyscy oskarżeni przyznali się do winy, złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze. Dziś, 15 maja zapadł wyrok uznając wszystkich za winnych popełnionego czynu.

Przypomnijmy, że 8 maja rozpoczął się proces przed Sądem Okręgowym. Wszyscy oskarżeni 23 kwietnia bieżącego roku złożyli pisma procesowe, w których każdy z nich zaznaczył, że chce się dobrowolnie poddać karze. Podczas rozpoczęcia procesu podtrzymali swoje wnioski. Sąd zdecydował się przesłuchać oskarżonych. Każdy z nich przyznawał się do winy oraz odmówił składania wyjaśnień.


Adwokat Roberta B. wniósł o dobrowolne poddanie się karze łącznej jednego roku pozbawienia wolności z wyszczególnieniem za czyn 1 – 8 miesięcy pozbawienia wolności, czyn 2 – 4 miesięcy pozbawienia wolności oraz czyn 3 – 4 miesięcy pozbawienia wolności zamiennego na karę grzywny. Dodatkowo wnosił o karę grzywny w wysokości 200 stawek po 20 złotych, a także obowiązku częściowego naprawienia szkody w wysokości 5 tys. zł oraz zwolnienie z opłat sądowych. Oskarżony Robert B. poparł wniosek swojego obrońcy.

 
Adwokat Jarosława K. wniósł o dobrowolne poddanie się karze, wniosek był identycznej treści jak przy oskarżonym Robercie B.  Obrońca Wojciecha K. również złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze, analogicznie jak wnioski poprzednie.  Krzysztof P. przyznał się do winy, jego adwokat złożyła wniosek o dobrowolne poddanie się karze w wymiarze kary łącznej roku i ośmiu miesięcy pozbawienia wolności, grzywny w wysokości 200 stawek po 20 zł oraz zadośćuczynienia w wysokości 5 tys. zł.

Tomasz R. również przyznał się do winy, ale nie złożył wyjaśnień. Adwokat wniósł wniosek o dobrowolne poddanie się karze 10 miesięcy pozbawienia wolności, grzywny w wysokości 200 stawek po 20 zł oraz zadośćuczynienia w wysokości 5 tys. zł.  Ostatni z oskarżonych Piotr R. podobnie jak pozostali przyznał się do winy i nie złożył wyjaśnień. Jego adwokat wniósł o dobrowolne poddanie się karze w wymiarze łącznie roku pozbawienia wolności, grzywny w wysokości 200 stawek po 20 zł oraz 5 tys. zadośćuczynienia.

Dziś, 15 maja przed Sądem Okręgowym w Elblągu zapadły wyroki w tej sprawie. Na miejsce stawił się tylko jeden oskarżony Rafał B.Wyrok w imieniu Rzeczpospolitej Polski. Sąd Okręgowy w Elblągu w składzie obecnym  po rozpoznaniu  w dn. 8 maja 2015 roku sprawy Rafała B, Jarosława K., Wojciecha K., Krzysztofa P., Tomasza R. oraz Piotra R. oskarżonych o przestępstwa […] uznaje za winnych tego, że w okresie od dnia 1.05.2014 – 3.07.2014 w Elblągu, działając wspólnie i w porozumieniu brali udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstw polegających na wyrobie znacznej ilości wyrobów tytoniowych bez wymaganego wpisu do rejestrów producentów, oznaczaniu tych wyrobów podrobionymi znakami towarowymi w celu wprowadzeniu ich do obrotu, wprowadzeniu podrobionych wyrobów towarowych do obrotu gospodarczego, uchylania się od obowiązków podatków oraz usiłowania dalszego dokonania uszczuplenia Skarbu Państwa

– mówił na dzisiejszej rozprawie sędzia Władysław Kizyk, z Sądu Okręgowego w Elblągu.

Sąd każdemu z oskarżonych wymierzył karę za trzy popełnione przestępstwa i połączył trzy kary w karę łączną. I tak odpowiednio Rafał B., Jarosław K, Wojciech K. otrzymali karę jednego roku pozbawienia wolności oraz karę grzywny 200 stawek dziennych po 150 zł, Krzysztof P. karę 2 lat więzienia oraz karę grzywny w wysokości 200 stawek dziennych po 150 zł, Tomasz R. karę 10 miesięcy pozbawienia wolności oraz karę grzywny 200 stawek dziennych po 100 zł oraz Piotr R. karę jednego roku pozbawienia wolności oraz karę grzywny w wysokości 200 stawek dziennych po 150 zł.

Ponadto wszyscy oskarżeni zobowiązani są częściowo naprawić szkodę na rzecz pokrzywdzonej firmy w wysokości po 10 tys. zł każdy. W przypadku każdego oskarżonego na poczet kary zaliczyć tymczasowe aresztowanie od 3 lipca 2014 roku do 8 maja 2015 roku. W przypadku Tomasza R. karę uznaje się za wykonaną. Na poczet kary grzywny zalicza się wpłatę w dniach 4-8 maja i kara grzywny została wykonana już w wymiarze 10 stawek dziennych.

 

Ines Kuraś

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Mateu
  Sobota, 16.05

  Za coś takiego rok do dwóch BEZWZGLĘDNEGO pozbawienia wolności, a ratownicy za gwałt nie dość, że krótsza to jeszcze W ZAWIESZENIU?! Kpina!

 2. 2
  0
  ~ rozgoryczonaelblazanka78
  Poniedziałek, 18.05

  WSTYD na całą Polskę. WSTYD !!!!! Elbląski sąd to KPINA

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.5202648639679