Wtorek, 5.03.2024, Imieniny: Adrian, Fryderyk, Oliwia
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Narazili 29 osób na utratę zdrowia lub życia. Sprawę "Pachnącego domku" odroczono

01.04.2015, 12:50:49 Rozmiar tekstu: A A A
Narazili 29 osób na utratę zdrowia lub życia. Sprawę "Pachnącego domku" odroczono
fot. Ines Kuraś

 Dziś (1.04) w Sądzie Okręgowym w Elblągu miał ruszyć proces przeciwko właścicielom „Pachnącego Domku”, którzy narazili 29 osób na utratę zdrowia lub życia. Rozprawa została odroczona w związku z niestawiennictwem się jednego z oskarżonych Szymona I. 

 

Przypomnijmy, że proces dotyczy sprzedaży dopalaczy m.in. w „Pachnącym domku”. Śledztwo w tej sprawie było skomplikowane i długie. W czerwcu 2013 roku Powiatowa stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Elblągu przeprowadziła ostatnią kontrolę, podczas której stwierdzono że sprzedawany towar jest substancją niebezpieczną. Wówczas po przeprowadzonej kontroli oraz uzyskaniu opinii, że są to tzw. dopalacze. Powiatowy Inspektorat Sanitarny złożył w Prokuraturze Rejonowej w Elblągu złożył zawiadomienie do prokuratury, o niebezpiecznych środkach sprzedawanych w sklepie, po których zażyciu kilkunastu młodych ludzi trafiło do szpitala z objawami silnego zatrucia. 

 

Osoby pokrzywdzone ustalono na podstawie informacji ze szpitala. Dokumentacja medyczna  tych osób została przekazana do zaopiniowania biegłym z zakresu medycyny sądowej i toksykologii Uniwersytetu Medycznego w Gdańsk. 

 

Według prokuratury mężczyźni wprowadzali do obiegu niebezpieczne substancje, co spowodowało sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia swoich klientów.

 

Prokuratura Rejonowa skierowała dwa akty oskarżenia wobec właścicieli sklepu o nazwie „Pachnący domek”, następnie „Zapachy i inne”. Oba dotyczą de facto tego samego zdarzenia. Skierowane były dwa akty oskarżenia dlatego, że jeden z podejrzanych był nieuchwytny w dacie kierowania pierwszego aktu oskarżenia i wówczas jego akta były wyłączone ze sprawy. Zarzuca się obu panom, że w okresie od października 2012 roku do stycznia 2013 roku prowadzili sklep „Pachnący domek”, następnie „Zapachy i inne”. Sprowadzili zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób wprowadzając do obrotu szkodliwe substancje

 

- informowała nas w połowie marca prokurator Anita Kniga-Węzik, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Elblągu. 

 

Rozprawa sądowa rozpoczęła się, dziś (1.04) o godzinie 9:00. Na miejsce stawił się oskarżony Jakub G. oraz obrońca aplikant adwokacki Piotr Krystoń. Nie stawił się drugi oskarżony Szymon I. Na sali rozpraw byli wezwani świadkowie w tej sprawie, osoby młode, które zatruły się dopalaczami bądź miały z nimi do czynienia. 

 

Sędzia Sądu Okręgowego Wojciech Furman w związku z nie stawieniem  się oskarżonego Szymona I. uwzględniając możliwość jego spóźnienia zarządził 10 minutową przerwę. 

 

Oskarżeni oczywiście nie przyznają się do winy konsekwentnie, ponieważ zarzucany im czyn nie może stanowić przestępstwa. Stosowanie jakiejkolwiek regulacji prawno-karnej do oceny zachowania oskarżonych jest niedopuszczalne, dlatego złożymy dzisiaj odpowiedni wniosek w tym zakresie

– mówił aplikant adwokacki Piotr Krystoń

 

Według adwokata nie doszło do przestępstwa. Twierdzi on, że stosowanie regulacji prawno-karnej do oceny zachowania jest niedopuszczalne. Dlaczego? - Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii nie zawiera w swoim spektrum regulacji przepisu karnego, który dotyczyłby wprowadzenia substancji zastępczej do obrotu, dlatego posiłkowo sięganie do regulacji z kodeksu karnego jest stosowaniem analogii na niekorzyść oskarżonych, co jest niedopuszczalne w prawie karnym - stwierdził.  

 

Sędzia Wojciech Furman po przerwie, w związku z niestawiennictwem się oskarżonego Szymona I. na rozprawę, podjął decyzję o odroczeniu sprawy do 11 maja. Ponadto jeżeli oskarżony dalej będzie unikał odebrania wezwań wówczas na 6 maja zostanie zwołanie posiedzenie, na którym podjęta zostanie decyzja o ewentualnym tymczasowym aresztowaniu oskarżonego. 

 

Pokrzywdzonych w tej sprawie jest 29 klientów sklepu, którzy zakupili w nim szkodliwe substancje. Za wprowadzenie do obrotu środka odurzającego oraz sprowadzenie tym samym niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia, oskarżonym grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia

 

Ines Kuraś

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ D
  Środa, 01.04

  Zbiera się sąd , jeden z oskarżonych ze swoim obrońcom ,prokurator oraz kilka innych osób, a jeden z oskarżonych ma to gdzieś bo nie odbiera wezwań.W KAŻDYM NORMALNYM PAŃSTWIE PRAWA ZOSTAŁBY DOPROWADZONY NA ROZPRAWĘ, ALE U NAS DOSTAJE KOLEJNY MIESIĄC SWOBODY, BO MOŻE DO MAJA ŁASKAWIE ODBIERZE ZAWIADOMIENIE . POLSKI WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI NIESTETY RAZI NIEUDOLNOŚCIĄ!!!!

 2. 2
  +2
  ~ turban
  Środa, 01.04

  nieduolnoscia razi caly rzad parti obrzezanych. burdel w szkolnictwie, w sluzbie zdrowia i w wymiarze sprawiedliwosci to tylko niektore sfery budzace mnostwo watpliwosci i zastrzezen.

 3. 3
  --2
  ~ reżyser
  Środa, 01.04

  turban inaczej Maciek z Klanu. Półgłówku powiedz jaki wpływ na decyzje i prace sądu ma rząd ? Czy ty ba wanie skończyłeś choć cztery klasy w tej swojej szkole specjalnej ?

 4. 4
  +1
  ~ Realista
  Środa, 01.04

  Reżyser zdziwiłbyś się, ale rząd wpływa na sąd czy tego chcemy czy nie. W Polsce panuje bezprawie jak widać w powyższym artykule. Poza tym nie rozumiem dlaczego ci ludzie są oskarżeni. Nikt tym idiotom nie kazał kupować dopalaczy. Robią to na własną odpowiedzialność, jak nie mają mózgu to niech to kupują i niech poumierają. Będzie kilku idiotów mniej na tym świecie

 5. 5
  +3
  ~ turban
  Środa, 01.04

  reżyser ty naprawdę jesteś taki glupi czy tylko takiego udajesz? stawiam na to pierwsze ponieważ siejesz propagandę i zatajasz zeczywistosc jaka panuje w tym kraju. sadzisz ze sady sa niezawisle i niepodlegle mafi u władzy? a w sondaże wyborcze w których to media wystawiają tylko bronka i dude tez wierzysz glabie? a w uczciwe wybory w Polsce tez jeszcze wierzysz? a wierzysz w to ze ludzie okradzeni przez amber gold i skok odzyskają swoje pieniądze?

 6. 6
  +1
  ~ cxxxxx
  Czwartek, 02.04

  do 11 maja to on już dawno zwieje z kraju, co za nieudacznicy.!!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1312279701233