Wtorek, 26.10.2021, Imieniny: Ingi, Darii, Sambora
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Za "pachnący" przybytek zabrała się prokuratura

14.01.2014, 11:20:14 Rozmiar tekstu: A A A
Za "pachnący" przybytek zabrała się prokuratura
Fot. arch. redakcji

"Pachnącym domkiem" działającym w Elblągu przy ul. Królewieckiej zainteresowała się prokuratura. To, czy ruszy postępowanie karne w tej kwestii zależy od opinii biegłego, który musi zbadać dokumentację medyczną osób hospitalizowanych po zażyciu specyfików takich jak „Rozmarynowy ogród”, czy „Sosnowe igiełki” i stwierdzić, czy zagroziły one bezpośrednio życiu i zdrowiu młodych ludzi – Dopiero wtedy będziemy mogli skierować akt oskarżenia do sądu – mówi Jolanta Rudzińska, z-ca Prokuratora Rejonowego w Elblągu. Inna sprawa, jeśli biegły wykaże, że do takiego zagrożenia nie doszło. Wtedy na właściciela interesu przy Królewieckiej skuteczne mogą być tylko kary pieniężne.

Sklep z zapachami i kadzidłami działający przy ul. Królewieckiej w Elblągu, był już kilkukrotnie zamykany przez Sanepid i Urząd Skarbowy za wprowadzanie do obrotu i sprzedaż substancji uznawanych za psychotropowe. Ostatnio został skontrolowany w czerwcu 2013 roku, gdzie po raz kolejny uznano, że zajmuje się dystrybucją takowych środków.

Teraz sprawą zajęła się prokuratura - W chwili obecnej są przesłuchiwani wszyscy potencjalni pokrzywdzeni, których ustaliliśmy na podstawie informacji ze szpitali - mówi Jolanta Rudzińska z Prokuratury Rejonowej w Elblągu. - Po przesłuchaniu tych osób - jest ich ok. 30 osób - zostanie wywołana opinia biegłego.

Początkowo prokuratura rozważała pomysł powołania biegłego toksykologa, który miał zbadać, czy sprzedawane w ”pachnącym domku” kadzidełka i zapachowe saszetki zawierają dopalacze - Okazało się, że nie ma takiej konieczności, opinię przygotuje biegły z zakresu medycyny sądowej. Na tę jednak trzeba będzie trochę poczekać; myślę, że potrwa to ok. 1 miesiąca, biegły bowiem musi zbadać dokumentację medyczną każdej z pokrzywdzonych osób - dodaje Rudzińska.

Czy właściciel pachnącego przybytku ma się zatem czego bać? Teoretycznie tak. Jeśli biegły uzna, że zażyte specyfiki zagroziły bezpośrednio życiu i zdrowiu młodych ludzi, postępowanie karne w tej sprawie ruszy - Wtedy wyślemy akt oskarżenia do sądu - mówi Jolanta Rudzińska. - Niestety obecnie działająca ustawa o swobodzie gospodarczej wskazuje - jak w tym przypadku - że dozwolone jest wszystko to, co nie jest zakazane, a obecne w niej luki będą wykorzystywać i stosować właśnie tacy quasi-przedsiębiorcy.

Inna sprawa, jeśli biegły wykaże, że do bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia nie doszło. Wtedy na właściciela interesu przy Królewieckiej skuteczne mogą być tylko kary pieniężne nakładane w drodze postępowania administracyjnego.

Jednakże właściciel pachnącego domku taką karę już dostał. Obciążenie kosztami kontroli rozpoczętej przez Sanepid w czerwcu 2013 roku, koszta badań laboratoryjnych i 50 tys. zł grzywny nie przyniosło jednak oczekiwanego skutku.

Bo pachnący interes na Królewieckiej jak był, tak trwa.
 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 7

%71.4 %28.6


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ j23
  Wtorek, 14.01

  Pachnący domek śmierdząca sprawa.

 2. 2
  +1
  ~ obiektywny
  Wtorek, 14.01

  widać już efekty pracy Komisji Bezpieczeństwa - radni tej komisji wielokrotnie zajmowali sie tematem dopalaczy.Przewodniczaca komisji wielokrotnie apelowała o wspólne działanie.Dopalacze to śmierć- pamietajmy o tym

 3. 3
  +10
  ~ Ana Hana
  Wtorek, 14.01

  po pierwsze Ci którzy ćpali nie tylko są pokrzywdzeni ale również powinni być ukarani. Skoro handel narkotykami jest zakazany ich branie też powinno zostać ukarane a już na pewno tacy ludzie powinni zapłacić z własnej kieszeni za leczenie. Po drugie ciekawa jestem jaka myśl przyświeca ludziom którzy biorą jakieś "sosnowe igiełki" skoro napisane jest nie do spożycia dla ludzi. Może trzeba spróbować domestosa, bielacza lub płynu do chłodnic wymoże też dadzą "kopa". Jak najbardziej walczyć trzeba z dopalaczami ale nie tylko ze sprzedawcami ale również z jego klientami!!!

 4. 4
  --8
  ~ adas
  Wtorek, 14.01

  to "podobno wolny kraj", jak ktoś chce i ma za co niech cpa, pije, pali, tance hulanki, go-go. Mi nic do tego ! jak kogoś nie stać nie powinien krytykować innych. Pa.

 5. 5
  +2
  ~ Gall
  Wtorek, 14.01

  adas mówi jak jest i co najlepsze nie okłamuje tak jak władza, zmieńcie to śmieszne prawo a nie prokuratura interesuje się legalnym sklepem

 6. 6
  0
  ~ mayk
  Wtorek, 14.01

  Dawno już mój syn z tamtąd się odurzał

 7. 7
  0
  ~ turban
  Wtorek, 14.01

  Gall i adas dwaj cwiercinteligenci od paligłupa. Niech to barachlo sobie robi co chce ale dlaczego maja na tym cierpiec okoliczni mieszkancy? patologia moze pic sobie nawet szambo jesli im smakuje. Tylko niech nie dziczeja i niech nie zalatwiaja sie ludziom pod oknami i w klatkach schodowych. Niech nie zaczepiaja ludzi ktorzy tamtedy przechodza. Najlepiej niech to cpaja gdzies na modrzewinie i niech tam zdychaja. Odrazu ich tam zakopywac na dziko. slabe i ulomne jednostki same siebie eliminuja z zycia. Smiesza mnie argumenty patologi krzyczacej ze chce legalizacji marihuany bo jak twierdza jej palenie nie jest szkodliwe hahah. kazdy kto wie czym jest to zioło smieje sie z tej patologi niedoedukowanej.

 8. 8
  --1
  ~ adas
  Wtorek, 14.01

  @turban, powinni ci jeszcze w turban nasrac, miał byś coś pod kopułą.Pa.

 9. 9
  +8
  ~ grabarz
  Wtorek, 14.01

  Ten sklep powinień być już dawno zlikwidowany , w tym miejscu powinień być sklep z trumnami , zniczami i wiencami . Byłby święty spokój.

 10. 10
  +1
  ~ LOL
  Wtorek, 14.01

  tak to jest w Polsce. Moze kare smierci za marichuane nalozcie to wtedy zobaczycie co sie bedzie dzialo. Najlepsze jest naturalne a nie jakas chemia.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.