Niedziela, 3.03.2024, Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ten interes nie pachnie ładnie. Mieszkańcy chcą większej kontroli sklepu z dopalaczami

21.10.2014, 10:00:05 Rozmiar tekstu: A A A
Ten interes nie pachnie ładnie. Mieszkańcy chcą większej kontroli sklepu z dopalaczami
fot. Adrian Sajko
REKLAMA

Z ulicy Królewieckiej i sąsiedztwa komisariatu policji przeniósł się teraz w okolice pasażu handlowego, by tam prowadzić wątpliwie pachnący interes. Sklepem nadal bardzo interesują się młodzi, spragnieni doznań płynących z „Sosnowych igiełek” czy „Rozmarynowego ogrodu”, a do prezydenta miasta zaczynają apelować mieszkańcy okolicznych domostw, zmęczeni ciągłymi krzykami i awanturami, które regularnie wybuchają pod drzwiami niewygodnego dla nich sąsiada.

Sklep z zapachami i kadzidłami działający pierwotnie przy ul. Królewieckiej w Elblągu, był już kilkukrotnie zamykany przez Sanepid i Urząd Skarbowy za wprowadzanie do obrotu i sprzedaż substancji uznawanych za psychotropowe. Ostatnio został skontrolowany w czerwcu 2013 roku, gdzie po raz kolejny uznano, że zajmuje się dystrybucją takowych środków.

Ale obrót dopalaczami w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii nie jest traktowany ani jako przestępstwo, ani jako wykroczenie natomiast jest zagrożony karą administracyjną - Żeby ją nałożyć trzeba przejść przez procedurę związaną z uprawnieniami danymi przedsiębiorcy, które też są określone w danej ustawie -– mówi mgr inż. Marek Jarosz, dyrektor Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Elblągu. - Jednym z nich jest wniesienie sprzeciwu przeciw kontroli. I w związku z tym, że oni są już doskonale w tym wytrenowani, taki sprzeciw zazwyczaj z automatu zostaje wniesiony, a kontrola zostaje przerwana. Późniejszy proces składa się z różnych etapów, wielu odwołań i trwa aż 2,5 miesiąca zanim się uprawomocni, bo ostatecznym dokumentem podtrzymującym zasadność przeprowadzenia kontroli jest dopiero postanowienie Wojewódzkiego Inspektora.

Na razie właścicielowi „pachnącego przybytku” została naliczona grzywna w wysokości 50 tys. zł. Po tym, jak na działalność „interesu” zaczęli się skarżyć mieszkańcy z okolic ul. Królewieckiej, właściciel sklepu postanowił tu biznes zamknąć... i przeniósł go w inne miejsce. Bliżej centrum. Teraz sklep sprzedaje specyfiki w okolicach pasażu handlowego. Nie podoba się to mieszkańcom sąsiadujących ze sklepem bloków, którzy zmęczeni ciągłymi krzykami i awanturami, które regularnie wybuchają pod drzwiami niewygodnego dla nich sąsiada, zaapelowali do prezydenta o zamontowanie na budynku sklepu kamery.

Te ostatnie to jednak nie taka prosta sprawa - Do prezydenta rzeczywiście wpłynęło takie pismo od zarządcy budynku, 4 września br., w którym przedstawiony zostaje problem działalności sklepu; rozwiązaniem ma tu być zdaniem mieszkańców zamontowanie monitoringu - mówi Łukasz Mierzejewski z zespołu prasowego UM w Elblągu. - Oprócz prezydenta, na pismo odpowiedziała także Straż Miejska, że teren został objęty bieżącym nadzorem prewencyjnym strażników i Policji. Jeśli zaś chodzi o zakup kamery, to nie ma takich środków w tej chwili zabezpieczonych w budżetach czy to SM czy Miasta, więc nie ma także możliwości montażu kamery.

Sąsiadom sklepu zaproponowano za to, by sami zakupili kamerę ze swoich środków, a Miasto postara się ją wpiąć w system monitoringu miejskiego. Nie może ona być jednak zamontowana na budynku sklepu - Bo jeśli kamera miała by zostać wpięta w monitoring miejski, to w tym miejscu trzeba by było budować całe przyłącze i doprowadzać sieć miejską - tłumaczy Mierzejewski. - To znacznie przewyższyłoby koszta kupna samej kamery; koszt zakupu kamery obrotowej, która obraz rejestruje także nocą to wydatek od 12-15 tys. zł brutto.

Ale urzędnicy widzą możliwość zainstalowania takiego urządzenia na budynku Przedszkola nr 14, do którego doprowadzona jest sieć miejska. Kamera dobrej czułości na pewno zarejestruje obraz z okolic sklepu. Dyrekcja Przedszkola także nie powinna mieć obiekcji co do montażu kamery na budynku placówki - Taka kamera podnosi też bezpieczeństwo samego obiektu - dodaje Mierzejewski.
 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 4

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ ilo
  Wtorek, 21.10

  Zamknac to i tyle, Same szkody tylko przynosi...ZNALAM kogos , kto przez to gowno ktore oni sprzedaja juz niestety cieszyc zyciem sie nie moze ... Przykre

 2. 2
  --1
  ~ KAT!!!
  Wtorek, 21.10

  Jeśli taki ćpun zdechnie po narkotykach lub dopalaczach,pochówek za pieniądze rodziców!ŻADNEJ ULGI!

 3. 3
  --6
  ~ witam konsumenta
  Wtorek, 21.10

  nie mają prawa zamknąć tego dobytku, bo wszystko jest zgodne z prawem. gdyby to zamknęli byłaby to niezdrowa konkurencja a sam właściciel "zapachów" dostałby odszkodowanie z budżetu miasta. i co wy na to stare dziady?

 4. 4
  0
  ~ Do normalnych
  Wtorek, 21.10

  Mieszkańcy mogą sobie wołać o pomstę do nieba. Kiedy wy zrozumiecie, że to jest w świetle prawa. Takie mamy dziurawe prawo pozwalające na nadinterpretację przepisów i omijanie ustaw. W świetle prawa to normalny interes i za wszelkie szykany zapłaci podatnik. tak już było ze sławną akcją dopalaczy gdy państwo pozamykało sklepy i rekwirowało towar. Potem z naszych pieniędzy płacili miliony odszkodowań. Najpierw się zmienia prawo, a potem je egzekwuje. Wybierajcie co roku tych ćwoków do sejmu. To macie. Oni pewnie są jeszcze właścicielami tych sieci z dopalaczami tak jak automaty. Trochę wiedzy, a mniej populizmu.

 5. 5
  +4
  ~ Machupichcę
  Wtorek, 21.10

  W jednym z miast o pokroju Elbląga skrzyknęli się mieszkańcy i przez jakiś czas wystawili coś w rodzaju "straży obywatelskiej". Wyposażeni byli w aparat fotograficzny i robili zdjęcia wszystkim wychodzącym z dopalarnii. Jeden z nich założył stronę, gdzie zdjęcia te były publikowane, a wieść gminna szybko się rozeszła i niejeden małolat fruwał w chacie na wysokości lamperii. Tym samym "biznes" szybko stał się nierentowny. Były oczywiście głosy o ochronie wizerunku itp., ale który małolat pójdzie na skargę, że mu zrobiono fotę w progu "pachnącego domku" ?

 6. 6
  0
  ~ inc
  Wtorek, 21.10

  kto wam te wyceny robi?kamera szybkoobrotowa z podczerwienią to rząd ok 5 tysia///ale miasto wyda 15 tys a kamera non stop będzie skierowana na zmak zakazu? albo jak choćby smiertelny wypadek na tysiąclecia "przestanie dzialac"//////////inny temat ze slabe jednostki same się wykrusza

 7. 7
  --1
  ~ WON!!!
  Wtorek, 21.10

  DLA CPUNÓW KOMORA GAZOWA!NO MINUSUJCIE ĆPUNY,BO WIDAĆ ŻE MINUSY STAWIAJĄ Ć P U N Y !

 8. 8
  --2
  ~ Wolność to stan umysłu
  Wtorek, 21.10

  Widać że piszą takie brednie ludzie z podstawowym wykształceniem i totalną ignorancją prawną. Moja ocena- wyborca PIS, katolik po 50. Zalegalizujcie marihuanę jak normalne kraje dookoła nas i nie będą wam dzieci zdychały po tym gów..e. Młody człowiek jak chce to weźmie butapren z szafki dziadka. O czym wy gadacie-ingerujący we wszystko starcy. Krucjata nowa. Do szkoły!-prawo poczytać.

 9. 9
  --1
  ~ nwo
  Wtorek, 21.10

  Ja tam jestem za tym aby to działało jak działa wręcz ułatwić dostęp do tych specyfików dlaczego? a dlaczego nie? niech się trują skoro są debilami każdy debil w piachu to normalniejsze społeczeństwo. A wy to własnych problemów nie macie tylko stać w oknie jak stare baby i obserwować co was to boli że grupa idiotów chce skorzystać z trutki na szczury? niech korzysta a wy pilnujcie swojego nosa..

 10. 10
  +3
  ~ Moje życie i mój wybór
  Wtorek, 21.10

  Legalna Marihuana i po problemie. Tylko musimy poczekać aż popadają te wszystkie zaściankowe mohery. Fakt że coś jest dozwolone nie sprawia, że ludzie się na to rzucają. To już pokazały legalizacje w innych krajach. Mafia znika nikt nie kombinuje z trucizną, państwo ma dochód z akcyzy i reglamentowanych plantacji. Miliardy-rocznie. No i to nie jest alkohol, który powoduje patologię i agresję. Ale by to wszystko wiedzieć to trzeba trochę poczytać, a nie słuchać księdza w kościele i radnych PISu. Dla nich to wszystko to "DIABELSKIE ZIELE". Ten kraj jest stracony przez tych starców. Wszyscy młodzi już niemal wyjechali i decydują o nas fanatycy z IQ 30.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.99536991119385