Niedziela, 28.05.2023, Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Zamiast do uczciwej pracy w Niemczech zwerbowano je do domów publicznych

15.01.2014, 20:27:21 Rozmiar tekstu: A A A
 Zamiast do uczciwej pracy w Niemczech zwerbowano je do domów publicznych
fot. AS
Miały podjąć pracę w charakterze pomocy domowej, opiekunek do dzieci, czy barmanek  w barze. Zamiast tego pięć kobiet trafiło do agencji towarzyskich. Dziś (15 stycznia) członkowie grupy – łącznie osiem osób - która zajmowała się ich werbowaniem i przewozem do Niemiec, usłyszało wyroki w tej sprawie. Trzy osoby skazano za handel żywym towarem. Najwyższe wyroki to 5 i 3 lata pozbawienia wolności. Pozostali otrzymali kary w zawieszeniu z dozorem prokuratorskim. Jedną osobę uniewinniono.

W Sądzie Okręgowym w Elblągu równolegle toczyły się dwa procesy dotyczące tej samej sprawy - handlu kobietami. W jednym na ławie oskarżonych zasiadało osiem osób: siedmiu mężczyzn oraz jedna kobieta. Prokuratura zarzucała im, że wywieźli pięć kobiet do Niemiec, do pracy w agencji towarzyskiej - dwójka z nich: Marek K. miał być mózgiem całej sprawy, a Robert W. był kierowcą, który kobiety do Niemiec wywoził.

Sąd Okręgowy w Elblągu uznał dziś, że tylko w przypadku dwóch kobiet rzeczywiście doszło do handlu ludźmi – Tu nie może być wątpliwości; pokrzywdzone ufały tym osobom, które je werbowały, wierzyły im – mówił dziś sędzia Piotr Żywicki. – Natomiast pozostałe trzy kobiety wiedziały dokąd jadą i akceptowały tę rolę.

Spośród ośmiu oskarżonych osób trzy usłyszały dziś wyroki za handel żywym towarem. Najwięcej – 5 lat pozbawienia wolności – dostał Marek. K.

3 lata więzienia oraz 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat usłyszeli odpowiednio Kazimierz Z. oraz Wojciech K, także skazani za handel żywym towarem; mieli się oni zająć zwerbowaniem kobiet do domów publicznych, celowo wprowadzając je w błąd, co do charakteru pracy jaką miały wykonywać – Nie boję się powiedzieć, że to sukces prokuratury; rzadko bowiem zdarza się w polskim sądownictwie wyrok skazujący za handel ludźmi – mówił po wyjściu z sali prok. Mariusz Marciniak z Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.

Pozostali oskarżeni: Robert W. kierowca, który przewoził kobiety do Niemiec, usłyszał wyrok 3 lat pozbawienia wolności. Za nakłanianie do prostytucji kolejny oskarżony – Waldemar W. spędzi za kratami 2 lata.

Najniższe wyroki – 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata usłyszeli Piotr C., który miał wpływać na zeznania jednego ze świadków zeznających w tym procesie oraz Anita W. Ta ostatnia miała udostępniać swoje mieszkanie jednej z pokrzywdzonych kobiet w celu uprawiania prostytucji, za co osiągnęła korzyść w wysokości ok. 18 tys. zł.

Jedną osobę uniewinniono. Robert Z. miał zwerbować jedną z kobiet do pracy w agencji towarzyskiej, jednak w toku sprawy sąd nie znalazł na to dowodów – Wyroki, jakie dziś usłyszeliśmy są mocno zróżnicowane – komentował prok. Marciniak. – Czy będzie apelacja? Najpierw muszę poprosić sąd o sporządzenie pisemnego uzasadnienia i wtedy mogę ją rozważyć — dodał.

Cztery lata temu, gdy proces ruszył, oskarżonym za popełnione czyny groziła kara do 15 lat pozbawienia wolności. Jednak po rozpoczęciu procesu szajki, zmienione zostało prawo karne, które dostosowano do prawa unijnego i zaistniało również prawdopodobieństwo, że nastąpi zmiana kwalifikacji czynu oskarżonych, którzy mogli być sądzeni za nakłanianie innych osób do uprawiania prostytucji lub jej ułatwianie.

Wyrok jest nieprawomocny. Apelacji nie wyklucza więc także obrona – Wyroku i uzasadnienia sądu nie chciałbym komentować. Natomiast wystąpimy do sądu o sporządzenie pisemnego uzasadnienia i rozważymy apelację – mówił dziś obrońca jednego z oskarżonych, mec. Artur Zych.
 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ na ulicy mówią
  Środa, 15.01

  Co to za prawo i sprawiedliwość "... Najwięcej – 5 lat pozbawienia wolności – dostał Marek. K.3 lata więzienia oraz 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat.." ścierwa zniszczyli życie dziewczynom i ich rodzinom i takie wyroki? Powinni te lata spędzić w pudle z pedałami.

 2. 2
  --1
  ~ aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa haha
  Czwartek, 16.01

  heh kobiety przeszly przez pieklo a onidostaja w zawiasach??? 5 - 3 lata ????? smieszne to wszystko jest i tylko jedno sie nasowa na mysl a mianowicie BO TU JEST POLSKA!!!!!!!!!!! CHORY KRAJ!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.433257818222