Sobota, 30.09.2023, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Mowy końcowe ws. grupy handlującej żywym towarem. Proces znajdzie swój finał?

08.01.2014, 10:11:22 Rozmiar tekstu: A A A
Mowy końcowe ws. grupy handlującej żywym towarem. Proces znajdzie swój finał?
Fot. arch. redakcji
REKLAMA

Czy swój finał najdzie trwający blisko cztery lata proces przeciwko grupie oskarżonej o sprzedaż kobiet do domów publicznych w Niemczech? Dziś, 8 stycznia, sędzia Sądu Okręgowego słucha w tej sprawie mów końcowych obydwu stron. Oskarżeni: siedmiu mężczyzn i jedna kobieta nie przyznają się do winy.

W Sądzie Okręgowym w Elblągu równolegle toczą się dwa procesy dotyczące tej samej sprawy - handlu kobietami. W jednym na ławie oskarżonych zasiada osiem osób: siedmiu mężczyzn oraz jedna kobieta. Prokuratura zarzuca im, że wywieźli pięć kobiet do Niemiec, do pracy w agencji towarzyskiej - dwójka z nich: Marek K. miał być mózgiem całej sprawy, a Robert W. był kierowcą, który kobiety do Niemiec wywoził.

Bezpośrednio z grupą i całą sprawą powiązani są i współpracować mieli także Rafał J. Marek G., w sprawie których w Sądzie Okręgowym w Elblągu toczy się odrębny proces. Tych początkowo uniewinniono od stawianych im zarzutów handlu żywym towarem. Wyrok ten osobiście zaskarżył apelacją prokurator Mariusz Marciniak z Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku. - Spowodowało to uchylenie tego wyroku do ponownego rozpoznania - wyjaśnia prok. Marciniak. - Sprawa ponownie wróciła do elbląskiego Sądu Okręgowego.

We wrześniu 2013 roku na kolejnej rozprawie sąd miał przesłuchać raz jeszcze pokrzywdzone w tej sprawie kobiety. Rozprawa jednak nie doszła do skutku, bo jedna z pań nie stawiła się wtedy na rozprawę - Minęło tyle czasu, że te kobiety pewne szczegóły relacjonowały inaczej - wyjaśnia decyzję sędziego prok. Marciniak. -  Ale są to tylko szczegóły, bo od początku do końca kobiety stoją na stanowisku, że zostały nakłonione w sposób przestępczy wręcz, do wyjazdu do Niemiec i tam trafiły do agencji towarzyskiej prowadzonej przez obywateli Turcji - mówi prok. Marciniak. - Na pewno więc zostały oszukane proponowano im inny charakter pracy i w tym zakresie zeznania są całkowicie zgodne.

Ostatecznie jedną z kobiet udało się przesłuchać jeszcze przed Bożym Narodzeniem - Zeznawała ona w obecności biegłego z zakresu psychologii - informuje sędzia Dorota Zientara, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. - Biegły miał czas na sporządzenie opinii do 6 stycznia 2014 r.

Ofiary, jak i wszyscy oskarżeni, pochodzą z Elbląga i okolic. Ci ostatni w tej sprawie nadal zapewniają o swojej niewinności twierdząc, że kobiety dobrze wiedziały, dokąd jadą i w jakim charakterze będą pracować. Praktycznie każdy z nich przebywa obecnie na wolności i odpowiada z wolnej stopy. Tylko jedna osoba jest osadzona, ale to w ramach wykonania orzeczenia w innej sprawie.

Na rozprawie sędzia uprzedził, że może zmienić kwalifikację czynu oskarżonych - początkowo, za handel żywym towarem groziła im kara do 15 lat pozbawienia wolności. Jednak po rozpoczęciu procesu szajki, zmienione zostało prawo karne, które dostosowano do prawa unijnego - teraz sądzeni mogą być za nakłanianie innych osób do uprawiania prostytucji lub jej ułatwianie. Grozi za to kara do 3 lat więzienia.

Dzisiaj sędzia Piotr Żywicki słucha mów końcowych obydwu stron. Czy sprawa znajdzie w końcu swój finał?
 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 4

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ jjj
  Środa, 08.01

  smiech na sali polskie prawo to kpina

 2. 2
  +1
  ~ st.john
  Środa, 08.01

  Oby sprawiedliwy wyrok...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2048268318176