Piątek, 10.07.2020, Imieniny: Amelia, Filip, Witalis
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Zamiast za handel żywym towarem posiedzą za stręczycielstwo?

09.09.2013, 14:43:30 Rozmiar tekstu: A A A
Zamiast za handel żywym towarem posiedzą za stręczycielstwo?
Fot. arch. redakcji

W sądzie okręgowym w Elblągu toczy się proces ośmiu osób, w tym jednej kobiety, których prokurator oskarża o stręczycielstwo młodych kobiet. Wszyscy pochodzą z Elbląga, lub jego okolic. Grupa, pod pozorem dobrze płatnej pracy za granicą, miała zajmować się werbowaniem Polek - w tym elblążanek - do agencji towarzyskich w Niemczech. Sprawa nie może znaleźć swojego końca już trzeci rok - Każdy termin w tej sprawie od dłuższego czasu miał być ostatnim - wyjaśnia sędzia Dorota Zientara, rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu. - Zmierza ona ku końcowi i kluczowe miały być tu zeznania dwóch zwerbowanych kobiet. Jednak jedna z nich nie stawiła się na rozprawę w zeszłym tygodniu - informuje sędzia Zientara.

W sądzie okręgowym w Elblągu równolegle toczą się dwa procesy dotyczące tej samej sprawy - handlu kobietami. W jednym na ławie oskarżonych zasiada osiem osób: siedmiu mężczyzn oraz jedna kobieta. Prokuratura zarzuca im, że wywieźli pięć kobiet do Niemiec, do pracy w agencji towarzyskiej - dwójka z nich: Marek K. miał być mózgiem całej sprawy, a Robert W. był kierowcą, który kobiety do Niemiec wywoził.

Bezpośrednio z grupą i całą sprawą powiązani są i współpracować mieli także Rafał J. Marek G. w sprawie których w Sądzie Okręgowym w Elblągu toczy się odrębny proces. Tych początkowo uniewinniono od stawianych im zarzutów handlu żywym towarem. Wyrok ten osobiście zaskarżył apelacją prokurator Mariusz Marciniak z Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku. Spowodowało to uchylenie tego wyroku do ponownego rozpoznania. Sprawa ponownie wróciła do elbląskiego Sadu Okręgowego.

Sędzia Piotr Żywicki, na rozprawie datowanej na 4 września br. postanowił raz jeszcze w obecności biegłego z zakresu psychologii, przesłuchać obie, zwerbowane do Niemiec kobiety - Katarzynę B i Katarzynę W. Sędzia uważa, że w ich zeznaniach pojawiły się rozbieżności, które należy wyjaśnić - Istotnie, chodziło o konfrontację tych kobiet z oskarżonymi - potwierdza sędzia Zientara. - Rozprawa jednak nie doszła do skutku: jedna z pań nie stawiła się w sądzie, gdyż nie zamieszkuje pod wskazanym wcześniej adresem, na które zostało wysłane wezwanie do sądu.

Kolejna rozprawa została wyznaczona na 9 października. Nie wiadomo jednak, czy do tego czasu uda się ustalić nowe miejsce zamieszkania jednej z kobiet - Jeśli ta pani po raz kolejny nie stawi się w sadzie i do konfrontacji nie dojdzie,  sprawa znowu oddali się w czasie - mówi sędzia Zientara.

Oskarżeni w tej sprawie zapewniają o swojej niewinności twierdząc, że kobiety dobrze wiedziały, dokąd jadą i w jakim charakterze będą pracować. Praktycznie każdy z nich przebywa obecnie na wolności - Co do zasady oskarżeni odpowiadają z wolnej stopy, z tymże jedna osoba jest osadzona, ale to w ramach wykonania orzeczenia w innej sprawie - informuje sędzia Dorota Zientara.

Istnieje również prawdopodobieństwo, że nastąpi zmiana kwalifikacji czynu oskarżonych - początkowo, za handel żywym towarem groziła im kara do 15 lat pozbawienia wolności. Jednak po rozpoczęciu procesu szajki, zmienione zostało prawo karne, które dostosowano do prawa unijnego - teraz sądzeni mogą być za nakłanianie innych osób do uprawiania prostytucji lub jej ułatwianie. Grozi za to kara do 3 lat więzienia.
 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 6

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ kula
  Poniedziałek, 09.09

  niech sowe wezmą na świadka... Dwa tygodnie bez sztynksu i wyspiewa wszystko hehehehe. koniec z wami siwe kacpry i anysze. jeszce robak na lawe oskarzonych trafi i koniec z wami bandyci. robak to kapus i z psiarnia tszyma to mu sie uda. a tackie wielkie chlopy w galaksie byli hehe

 2. 2
  +11
  ~ Ania
  Poniedziałek, 09.09

  czemu te mordy są zamazane? to bandyci i teraz będą na ręcznym jechać w kiblu Ch ich j...ał

 3. 3
  +3
  ~ sponsor
  Wtorek, 10.09

  Teraz będzie trzeba ich karmić ubierać leczyć itd.bo im się należy.Czy nasze biedne państwo na to stać.Taniej było by powiesić na przydrożnym drzewie i niech rodzina pochowa albo sami niech zapłacą za swój pochówek.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.