Wtorek, 23.07.2024, Imieniny: Bogna, Brygida, Apolinary
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Pedofile i gwałciciele już nie są anonimowi. W rejestrze są przestępcy z Elbląga i okolic

03.01.2018, 14:00:06 Rozmiar tekstu: A A A
Pedofile i gwałciciele już nie są anonimowi. W rejestrze są przestępcy z Elbląga i okolic
Fot. Ryszard Biel

Nazwiska i wizerunki kilkuset najgroźniejszych pedofilów i gwałcicieli od 1 stycznia znajdziemy w sieci. Wśród nich znajdują się również mieszkańcy Elbląga i okolic.

Andrzej Ż., pochodzący z Elbląga, ma niewiele ponad dwadzieścia lat. W 2014 roku elbląski sąd skazał go za gwałt na dwa lata w zawieszeniu na 5 lat. Gwałtu nieletniej dopuścił się również czterdziestoletni Jacek S. pochodzący z Pasłęka. W 2015 roku trafił do więzienia na 8 lat. Podobnych przestępstw dopuścili się również dwaj mieszkańcy Braniewa. Nazwiska, zdjęcia i pozostałe dane wszystkich tych mężczyzn znajdziemy w Rejestrze Sprawców na Tle Seksualnym.

Rejestr od 1 stycznia jest dostępny na stronie BIP Ministerstwa Sprawiedliwości. Składa się z dwóch części: ogólnodostępnej (Rejestr publiczny) i z dostępem ograniczonym, z którego mogą korzystać przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi.

W Rejestrze publicznym zamieszczone są informacje, w jakich miejscowościach przebywają obecnie wszystkie te osoby. Muszą one pod groźbą kary aresztu zawiadamiać policję o każdej zmianie miejsca pobytu, a policja na bieżąco będzie aktualizować te dane w rejestrze. Jawne też są między innymi informacje o rodzaju, dacie i miejscu przestępstwa każdej z tych osób

- informuje Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości

Druga część rejestru – z ograniczonym dostępem – zawiera 2614 nazwisk. Oprócz osób z rejestru ogólnodostępnego znaleźli się w nim sprawcy gwałtów popełnionych przed 1 października 2017 r. na osobach w wieku 15-18 lat, co do których to sprawców sądy nie orzekły o wyłączeniu ich z rejestru. Natomiast w przypadku przestępstw popełnionych po 1 października 2017 roku, do rejestru z dostępem ograniczonym trafili wszyscy gwałciciele i pedofile, stręczyciele dzieci i skazani, którzy posługiwali się pornografią na szkodę nieletnich. W tej części rejestr jest bardzo szczegółowy. Zawiera m.in. PESEL skazanych i adresy ich zameldowania.

Dyrektorzy szkół, a także organizatorzy wypoczynku czy zajęć dla dzieci są zobowiązani sprawdzać, czy osoby, które zamierzają zatrudnić, figurują w rejestrze. Jeśli tak – nie będą mogli przyjąć ich do pracy. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą kary – aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł - informuje MS.

Rodzice nie ukrywają, że na podobne rozwiązanie czekali od dawna. Większość z nich podkreśla, że takie dane bezwzględnie powinny być upubliczniane.

- Zdarzały się już sytuacje, gdy osoby skazywane za pedofilię, po wyjściu z więzienia pracowały w domach kultury czy szkołach. To wprost nie do uwierzenia, że do tego dochodziło. Teraz, dzięki temu rejestrowi, jeśli nie zareagują odpowiedni organy, zareagować mogą dzieci - mówi pani Krysia, elblążanka.

Uważam, że rodzice, dyrektorzy przedszkoli czy szkół powinni mieć dostęp do takich informacji. Myślę, że taki rejestr powinien funkcjonować już od dawna. Pedofile, gwałciciele to nie są osoby, które powinny mieć prawo do prywatności. My rodzice, mamy prawo chronić nasze dzieci przed takimi degeneratami

- przekonuje inna z mam.

Wprowadzenie rejestru to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości i uchwalonej 13 maja 2016 roku ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Weszła ona w życie 1 października 2017 r. Od tego dnia dane sprawców najpoważniejszych przestępstw na tle seksualnym są dostępne w Rejestrze z dostępem ograniczonym.
Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (31)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ m.
  Środa, 03.01

  Ulica Kossaka?

 2. 2
  --4
  ~ tomy-boy
  Środa, 03.01

  jaki przystojniak, gdzie mogę go spotkać?

 3. 3
  0
  ~ m.
  Środa, 03.01

  Na osiedlu za Politechniką.

 4. 4
  --1
  ~ tomy-boy
  Środa, 03.01

  m dzięki, Andrzeju jeżeli mnie czytasz to daj znać, chętnie się z Tobą umówię, będzie miło

 5. 5
  --3
  ~ salina
  Środa, 03.01

  kogo taki młokos mógł zgwałcić? wie ktoś coś?

 6. 6
  +28
  ~ Jamaleg
  Środa, 03.01

  Czy księża pedofile też są ujęci w tym rejestrze?

 7. 7
  +5
  ~ Ahshahahah
  Środa, 03.01

  Kossaka, teraz niby Gdansk Przeróbka

 8. 8
  +15
  ~ ERG
  Środa, 03.01

  Na stronie głównej czytamy o artykule "Pedofile i gwałciciele już nie są anonimowi. Na liście przestępców jest elblążan" a ja całe życie myślałem że na liście może być elblążanin i mówię to w imieniu większości elblążan.

 9. 9
  --9
  ~ JACEK
  Środa, 03.01

  Pewien nauczyciel z II LO, też lubi młodych chłopców. Może nie tak młodych, ale... :D

 10. 10
  --1
  ~ taaaaaaak
  Środa, 03.01

  a czego uczy ten z II LO?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.2640969753265