Poniedziałek, 15.07.2024, Imieniny: Henryk, Wlodzimierz, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Pociągiem na mundial? Test połączenia Gdynia-Kaliningrad jeszcze w tym tygodniu

03.01.2018, 08:00:17 Rozmiar tekstu: A A A
Pociągiem na mundial? Test połączenia Gdynia-Kaliningrad jeszcze w tym tygodniu
Fot. Ryszard Biel

Fani piłki nożnej na niektóre mecze rozgrywane podczas tegorocznego mundialu w Rosji będą mogli dotrzeć pociągiem. Za kilka dni przetestowane zostanie połączenie kolejowe Gdynia - Kaliningrad, z przystankiem między innymi w Elblągu.

Pięć lat temu połączenie kolejowe obwodu kaliningradzkiego z Polską zostało zawieszone. Temat jego przywrócenia w ostatnich latach powracał kilkakrotnie. Do tej pory bezskutecznie. Teraz jednak wszystko wskazuje na to, że ten pociąg wróci na stare tory. Połączenie Gdynia - Kaliningrad ma funkcjonować w czasie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które latem odbędą się w Rosji. Część meczów odbędzie się w Kaliningradzie, nic więc dziwnego, że stronie rosyjskiej zależało, aby fani futbolu, mogli dotrzeć koleją np. na lotnisko w Gdańsku. O tym, że połączenie zostanie uruchomione, pod koniec ubiegłego roku poinformowała oficjalnie rosyjski przewoźnik. Podróż będzie odbywała się z przesiadką w Braniewie, a sama trasa będzie obsługiwana przez polskiego i rosyjskiego przewoźnika. Pierwszy kurs na trasie Gdynia-Kaliningrad zaplanowano na piątek, 5 stycznia.

To połączenie jest w fazie testów. Kurs 5 stycznia odbędzie się, jednak w tej chwili jest w trakcie przygotowywania. Więcej będę mógł powiedzieć, kiedy będziemy mieli już wszystko potwierdzone. Jak duże jest zainteresowanie tą ofertą? Strona rosyjska w informacji do urzędu granicznego pisze o 70 osobach. Z naszej strony trudno powiedzieć. Należy jednak pamiętać, że obecnie nie funkcjonuje mały ruch graniczny, więc to jest tylko dla osób, które mają wizę

- mówi Jan Simlat z Pomorskiego Oddziału Przewozów Regionalnych.

Jak podaje rynekkolejowy.pl 5 stycznia pociąg Przewozów Regionalnych wyruszy z Gdyni Głównej o godzinie 6:37. Po dojeździe do stacji Braniewo, będzie na niego czekał skład rosyjskiej kolei, który dotrze do Kaliningradu około godziny 11 (czasu miejscowego, czyli o godzinę później niż w Polsce). Kolejny pociąg wyruszy z Gdyni o godzinie 16:19 i podobnie jak poranne połączenie, także będzie skomunikowany w Braniewie z pociągiem RŻD, który zamelduje się w dawnym Królewcu o 21:28. Połączenie powrotne realizowane będą przez RŻD z Kaliningradu o 7:57 i 18:09 (czasu miejscowego). Po przesiadce przy granicy skończą bieg w Gdyni kolejno o 11:55 i 21:28. Przedstawiciel przewozów regionalnych zastrzega jednak, że nie jest to jeszcze oficjalna informacja. Szczegółowy rozkład poznamy w najbliższych dniach.

Koszt takiej wycieczki to kilkadziesiąt złotych. Z tym że pasażerowie najpewniej będą musieli kupić dwa bilety, jednej po stronie polskiej i jeden rosyjskiej.

Sprawdzałem. Bilety są już dostępne. Można będzie je kupić albo w kasie, albo u konduktora. Podróżny, jednak będzie musiał kupić bilet u nas i oddzielnie bilet po stronie rosyjskiej

- dodaje Jan Simlat.


Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +23
  ~ Piotrowicze i Swołocz
  Środa, 03.01

  A co na temat przywrócenia Małego Ruchu Granicznego mają nam do powiedzenia PiSowscy banderowcy, ciekawość?

 2. 2
  +14
  ~ JesusAlvaro
  Środa, 03.01

  Wraca stary dobry "Przemytnik";)

 3. 3
  +16
  ~ Czekamy
  Środa, 03.01

  A o remoncie kolei nadzalewowej nadal cisza wy sko,,,,,,,, ny. Jak na rozbudowę i remonty torów kolejowych na Mazurach i w Olsztynie kasa jest a na Żuławy kasy niema. Chamy i tyle. Czy PiS nie widzi tego burdelu.

 4. 4
  +9
  ~ Prawda Czasu Prawda Ekranu
  Środa, 03.01

  @Czekamy - Drogi czekający, to PiS jest współodpowiedzialny za ten burdel, likwidację MRG i bieżącą nieudolność w pozyskiwaniu środków europejskich, rządowych i samorządowych na rzecz miasta więc co ma widzieć - belkę w oku swojem? ;]

 5. 5
  +15
  ~ Ależ
  Środa, 03.01

  Nareszcie choć jedno połączenie kolejowe omijając olsztyn, brawo. Czekamy na nastepne.

 6. 6
  +5
  ~ sas
  Środa, 03.01

  Do Czekamy: kolej nadzalewowa ruszy w najbliższe wakacje na trasie Elbląg - Tolkmicko (na razie).

 7. 7
  +12
  ~ AntyPKP
  Środa, 03.01

  Niech PKP się nie ośmiesza. Stan wagonów w W-M jest na poziomie złomu. Widać to na trasie z Elbląga do "stolicy" województwa. Wagony z lat 70, a siedzenia jak w tramwajach czyli plastik, na którym nie da się wysiedzieć, ponieważ pod nimi są grzejniki (trasa ze spóźnieniami trwa 2h). Nie mówiąc o drzwiach, które się nie zamykają w zimę lub oszronione okna w środku. Ciekawe czy tu również zaproponują taki "luksus" podróżnym...

 8. 8
  +5
  ~ wasyl
  Środa, 03.01

  guzik prawda bo nie ma nic w necie i żadnych biletów nie można kupić więc ten cały Simlat ściemnia i tyle

 9. 9
  +7
  ~ jacek
  Środa, 03.01

  Tczew i powiat tczewski były poza strefą MRG. Więc byłyby trudności jazdy pociągiem bez wizy.

 10. 10
  +10
  ~ WWR
  Środa, 03.01

  Bardzo dobrze , że podjęto próbę reaktywowania połączeń pomiędzy Kaliningradem a Gdynią - oby skutecznie. Może pójść dalej i spróbować uruchomić połączenie Kaliningradu z Warszawą i innymi miastami Polski, oczywiście przez Elbląg. A co z rewitalizacją malowniczej i ciekawej turystycznie linii nadzalewowej?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.2109708786011