Wtorek, 20.02.2018, Imieniny: Leon, Ludmila, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Nowe torowisko oficjalnie otwarte. Jutro zaczną kursować tramwaje lini nr 4 i 5

09.11.2017, 16:00:18 Rozmiar tekstu: A A A
Nowe torowisko oficjalnie otwarte. Jutro zaczną kursować tramwaje lini nr 4 i 5
Fot. Ryszard Biel

Jakub uwielbia tramwaje, zna wszystkie numery, nazwy przystanków i patronów elbląskich tramwajów. Prosto ze szkoły przyszliśmy tutaj, aby przejechać się nową trasą. Dzisiaj spełniam marzenie mojego niepełnosprawnego synka. Myślę jednak, że ten nowy odcinek przyda się elblążanom. To szybkie połączenie z urzędu skarbowego, dworca w rejony rynku i centrum handlowego na Płk. Dąbka - mówi pani Ania, elblążanka wraz z synem uczestniczyła w pierwszym kursie po nowym odcinku torowiska wzdłuż ulic: Gen. Grota Roweckiego i 12 Lutego. Dzisiaj (9 listopada) dokonano oficjalnego otwarcia inwestycji. Jutro tramwaje linii nr 4 i 5 ruszą już w regularne kursy nową trasą.

9 listopada oficjalnie oddano do użytku nowe torowisko wybudowane w ciągu ulic: Gen. Grota Roweckiego i 12 – Lutego. Z tej okazji, o godz. 13, na przystanku, znajdującym się vis a vis szkoły muzycznej, zgromadzili się liczni oficjele, z marszałkiem warmińsko-mazurskim Gustawem Markiem Brzezińskim i prezydentem Elbląga Witoldem Wróblewskim na czele, urzędnicy, pracownicy Tramwajów Elbląskich, a także przedstawiciele wykonawcy i projektant inwestycji.

Dzisiaj łączymy, najkrótszą trasa tramwajową, dzielnice północne z dworcem kolejowym i dzielnicami południowymi. Ważne jest, że łączymy to trakcją ekologiczną, w wydzielonym pasie ruchu drogowego. To jest kolejny etap rozwoju komunikacji miejskiej w Elblągu. Chcę podziękować zarządowi województwa, na czele z panem marszałkiem, bo cała inwestycja to 10,5 mln zł, gdzie blisko 7,5 mln zł to pieniądze UE. Bez tych pieniędzy, tego wsparcia nie moglibyśmy zrealizować tak dużej inwestycji, a mówimy tu o odcinku nowego torowiska, nowych przystankach tramwajowych i trafostacji, bez której tramwaj nie mógłby się poruszać. Podziękowania należą się wykonawcy, jesteśmy pod wrażeniem jakości i terminowości wykonywania tych prac, projektantowi i wszystkim, którzy brali udział w tym procesie inwestycyjnym. Mam nadzieję, że od jutra uruchamiamy torowisko, z którego będzie można korzystać bezpiecznie i szybko

- mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

- Modernizacje, remonty przynoszą poprawę i komfort jazdy. Natomiast nowa linia to po prostu wielkie wydarzenie dla miasta, coś, co się wpisuje w pejzaż miasta już na stałe. Za rok, kilka lat będzie ciężko sobie wyobrazić, że tej linii tramwajowej tu nie ma. Cieszę się, że oddajemy w państwa ręce ten nowy odcinek - dodał Marcin Wiśniewski, wiceprezes zarządu firmy ZUE S.A.

Po uroczystym przecięciu wstęgi, czyli otwarciu "świeckim" i tym rzymsko-katolickim - poświęcenia torowiska dokonał biskup diecezji elbląskiej Jacek Jezierski, odbył się pierwszy kurs. W tej historycznej przejażdżce udział wzięli uczestnicy uroczystości, a także elblążanie ciekawi nowej inwestycji.

Jesteśmy wieloletnimi mieszkańcami Elbląga. Pamiętamy historię tramwajów i teraz chcemy zobaczyć tę nowoczesność, to co zaproponują nam młodzi. Cieszę się, że ta trasa powstała, często poruszamy się po Elblągu i myślę, że będziemy korzystali z tego połączenia. Proszę przekazać najserdeczniejsze gratulacje dla władzy miasta Elbląga

- mówiła pani Halina, starsza elblążanka.

Dzisiaj jedziemy na wycieczkę do końca trasy. Jesteśmy emerytami, mamy czas. Lato spędzamy na działce, a teraz można zobaczyć nasze miasto. To dobry pomysł, aby rozwijać komunikację tramwajową w Elblągu

- dodał pan Jerzy.

Z bezpłatnych przejazdów nowym torowiskiem elblążanie mogą skorzystać dzisiaj jeszcze do godziny 18 (zjazd do zajezdni ok. 18 z pętli Ogólna, przez ul. Obrońców Pokoju). Odbywają się one specjalnie oznaczonym tramwajem linii S" po nowej trasie linii tramwajowej nr 5 (Ogólna - Dąbka - 12 Lutego - Grota-Roweckiego – Bema – Saperów).

Od jutra (10 listopada) obowiązywał będzie nowy rozkład jazdy, w którym tramwaje linii 4 i 5 przetrasowane zostały na nowy odcinek torowiska. Nastąpi również modyfikacja autobusowej linii nr 9 wraz z częściową zmianą trasy.

Zmiany w funkcjonowaniu linii nr 4, 5 i 9:


Nowa trasa linii nr 4 (oba kierunki) - pętla Ogólna – Ogólna – Dąbka – 12 Lutego – Grota-Roweckiego – 3 Maja – Grunwaldzka – pętla Druska

Nowa trasa linii nr 5 (oba kierunki) - pętla Ogólna – Ogólna – Dąbka – 12 Lutego – Grota-Roweckiego – Grobla św. Jerzego – Bema – pętla Saperów

Nowa trasa linii nr 9 (oba kierunki) - EPT – Sulimy – Kwiatkowskiego – Mazurska (ww. tylko na wyznaczonych kursach) – Odrodzenia – Dąbka – Teatralna – Robotnicza – Plac Słowiański – Rycerska – Tysiąclecia – Grunwaldzka – Lotnicza – pętla dworzec

Wprowadzenie zmian w trasach linii nr 4, 5 i 9 będzie wiązało się z wprowadzeniem zmian w rozkładach jazdy ww. linii. Nowy rozkład jazdy dla linii nr 4, 5 i 9 znajdziemy na sttronie www.zkm.elblag.com.pl. Są także nieodpłatnie dostępne w Centrum Obsługi Klienta przy ul. Czerwonego Krzyża 2 oraz w siedzibie ZKM przy ul. Browarnej 90. Wszelkie informacje na temat planowanych zmian można uzyskać także pod numerem telefonu informacji ZKM: 55 235 55 00.

Przypomnijmy. W ramach projektu „Przebudowa drogi wojewódzkiej 504, etap II – budowa torowiska i trakcji tramwajowej w ul. Grota Roweckiego i ul. 12 Lutego w Elblągu” powstało między innymi ok. 900 metrów nowej linii i trakcji tramwajowej, wybudowano 4 perony przystankowe oraz przebudowano skrzyżowania ulic: 12 Lutego - Gen. Grota-Roweckiego - Armii Krajowej oraz 12 Lutego – Królewiecka - Teatralna- Nowowiejska - Płk Stanisława Dąbka wraz z sygnalizacją świetlną. Koszt inwestycji wyniósł 10 263 934,90 zł, z czego prawie 7,4 mln zł miasto pozyskało z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Galeria / Nowe torowisko zostało oficjalnie otwarte ( zdjęć 44 )
Dodano: 2017-11-09 | Fot. Ryszard Biel

Komentarze do artykułu (29)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Rozklekotanytrabant
  Czwartek, 09.11

  Jeszcze rok wam został Panowie

 2. 2
  +1
  ~ mieszkaniec
  Czwartek, 09.11

  Za dużo swobody ma Pan Witold .Radni powinni zatrzymać jego kampanijne zapędy .Promocja PSL i pozostałych lewicowych działaczy

 3. 3
  +6
  ~ mieszkaniec
  Czwartek, 09.11

  No cóż pozostało tylko o pić sprawę, i podziękować tym, co się to tego przyczynili , no i wykonali tak szybko .

 4. 4
  +5
  ~ Marek elbląski
  Czwartek, 09.11

  Chyba Pan Brzezin, tylko jaki miał on wkład w tą inwestycję.? Przecież pakuje wszystko na buraków.

 5. 5
  --5
  ~ mama karoliny
  Czwartek, 09.11

  na zdjeciach k0m unisci+jeden banderowiec+jeden klecha. wstyd ze mieszkancy elblaga maja takie elyty. wstyd i hańba

 6. 6
  +4
  ~ Za co
  Czwartek, 09.11

  Czym się cieszcie, że zamiast dojechać na plac słowiański idziemy z buta. Ale podziękujemy w wybory tuż, tuż PSL pójdzie tak jak i po i reszta w h. PRL 2 i tyle.

 7. 7
  +13
  ~ Gdyby
  Czwartek, 09.11

  Sukces by był gdyby powstała linia przez ul. Mazurska imprez Zawade, tak So ul. Krolewiecka przez ul. Fromborska. A ten kawałek to dla um by mieli blisko do roboty.

 8. 8
  +6
  ~ realista
  Czwartek, 09.11

  Czarny czwartek elblaskiej komunikacji, od teraz bedzie to kula u nogi dla mieszkancow, ktorzy masowo przesiada sie na autobus. Ale tak to jest, jak sie nie slucha mieszkancow. Do zobaczenia na wyborach.

 9. 9
  +14
  ~ Co takiego
  Czwartek, 09.11

  Na tym tramwaju to kłamstwo, jaka nowa linia tramwajowa a gdzie nowy numer linii bo te to już są czyli cztery i pięć. A czego tu szukają ci z olsztyna a poszli na Szczaw do olsztyna.

 10. 10
  +12
  ~ Mieszkaniec
  Czwartek, 09.11

  I to ma być dobra zmiana? Jakim tramwajem można teraz dojechać z rynku na plac słowiański? Żadnym!!!

 11. 11
  +7
  ~ Komedia
  Czwartek, 09.11

  Dlaczego na otwarciu nie było najpopularniejszego w elblazkowie tramwaju konstal.

 12. 12
  +2
  ~ Do mieszkaniec
  Czwartek, 09.11

  3 i 1 tlukac sie przez obroncow pokoju, czyli cofnelismy sie do lat 90tyc XXw.

 13. 13
  +7
  ~ Jamaleg
  Czwartek, 09.11

  Wróbel tak już ma że najpierw robi później myśli i myśli jak tu wcisnąć mieszkańcom że ta inwestycja czyli stworzenie linie równolegle do istniejącej w odległości 500 m jest mega potrzebna . Już niedługo mieszkańcy pokażą mu środkowy palec przy urnie

 14. 14
  0
  ~ mieszkaniec
  Czwartek, 09.11

  NIe zapomnimy, co nam zrobiles wrobel!

 15. 15
  +3
  ~ kierowca
  Czwartek, 09.11

  „ Dzisiaj jedziemy na wycieczkę do końca trasy. Jesteśmy emerytami, mamy czas. Lato spędzamy na działce...To po kiego grzyba lecisz na złamanie karku pod koła samochodu jak widzisz tramwaj!

 16. 16
  +5
  ~ Nowoczesny
  Czwartek, 09.11

  Porównanie inwestycji tramwajowych: Elbląg 9 mln zł, Olsztyn 400 mln zł i zaraz dostaną drugie tyle na kolejne inwestycje tramwajowe!!!

 17. 17
  +3
  ~ Anna
  Czwartek, 09.11

  A na stronie ZKM nadal brak nowych rozkładów jazdy.......... Współczuję mieszkańcom Ogólnej , Dąbka do starówki tramwajem już nie dojadą, zostaje im tylko 9 i tak jeżdżąca bardzo rzadko albo 7 gdzie niemały kawałek trzeba dojść do Robotniczej. Do tego przeniesiony przystanek Dąbka - Pionierska to totalny niewypał. Tylu bluzg to ja już dawno nie słyszałam w okolicach przedszkola od biegnących przechodniów oraz i samych kierowców autobusów

 18. 18
  0
  ~ Agis
  Czwartek, 09.11

  Fajnie , bardzo dobre rozwiazanie i krotszy dojazd do szkol , szpitali i urzędów, super zwlaszcza dla dzieciakow z ekonomika i technikim!!

 19. 19
  +4
  ~ SIKOR
  Czwartek, 09.11

  Wróblewski czy ty wiesz co mówisz: - nie ma priorytetu na światłach; samochody jadą a tramwaj stoi - nie ma automatycznych zwrotnic; motorniczy łomem przestawia rozjazd - nie ma nowych tramwajów, jakieś trupy jadą, - tramwaj jest pojazdem zeroemisyjnym, a nie ekologicznym. Przynajmniej do czasu gdy większość energi w Polsce jest produkowana z zupełnie nieekologicznego węgla. Także stawiasz na tramwaj tak po swojemu, trochę tak, a trochę nie. UE kasę daje to wziąłeś - ciemny lud może to kupi. Dalej gadaj takie głupoty, a emerytura za rok jest pewna :-)

 20. 20
  --2
  ~ Zrozum wreszcie
  Czwartek, 09.11

  Dyrektorku tramwajowy piszemy publicznie może to dotrze wreszcie do ciebie. Mamy dosyć trzesacych się budynków, hałasu tego złomu na szynach. Mamy prawo do odpoczynku w domu. Jeśli nadal będzie ten stan zablokujemy tory na amen. Masz nasze prośby i pisma w d.

 21. 21
  --3
  ~ Popieramy
  Czwartek, 09.11

  Popieramy tych co trzesa im się budynki od przejazdu tramwaju. Dodamy jedno firma tramwajowa niech zacznie ponosić koszty remontów budynków. Pojazdy konstal powodują drgania, czy dotarło.

 22. 22
  --1
  ~ Gosia
  Czwartek, 09.11

  Dla miasta było by dobre też to że trwaj by jeździł z saperów na dworzec. Jest tam miasteczko szkolne i bardzo by się to przydało dla uczniów jak i dla mieszkańców

 23. 23
  --1
  ~ Gosia
  Czwartek, 09.11

  Dla miasta było by dobre też to że trwaj by jeździł z saperów na dworzec. Jest tam miasteczko szkolne i bardzo by się to przydało dla uczniów jak i dla mieszkańców

 24. 24
  --2
  ~ Turban
  Czwartek, 09.11

  Do idiotów którzy się skarżą na pękające ściany i sypiące się mieszkania: zmieńcie pracę i weźcie kredyt. Kupcie mieszkanie gdzieś indziej np w Pasłęku tam nie jeżdżą tramwaje więc nie ma drgań. A jak chcecie protestować to połóżcie się na torach i naklejce sobie na czole naklejkę KOD i napiszcie w liście pożegnalnym że to dla dmokracji .

 25. 25
  +6
  ~ Jamaleg
  Piątek, 10.11

  @ Turban - każdy kolejny twój komentarz utwierdza mnie w przekonaniu że jesteś skończonym idiotą.

 26. 26
  +2
  ~ żenada
  Piątek, 10.11

  To teraz zakopią tory na Królewieckiej bo nic już tamtędy nie pojedzie. było dobrze to urzędasy miały przystaneczek za daleko

 27. 27
  +2
  ~ Mieszkanka
  Piątek, 10.11

  Nowa trasa i już problemy. Poranny tramwaj po godz 5 nr4 nie mógł ruszyć przystanku... Czy to wina torowiska czy starych wagonów ?

 28. 28
  +1
  ~ ehgerhre
  Piątek, 10.11

  czym mam z 12 lutego dojechać na stoczniową do pracy?

 29. 29
  +1
  ~ Absurd
  Piątek, 10.11

  Wydano kasę na zakup tzw nowych tramwajow z Niemiec i stoją w zajezdni. Dlaczego. Ay jeździmy złomem konstal. Czy wy nie widzicie że jest za ciasno w godzinach jazdy do pracy i szkoły.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.