To już tradycja - po raz szósty odbędzie się „Elbląska Biesiada Specjala". 2 września na Dziedzińcu Muzeum Archeologiczno - Historycznego zagra zespół Akurat, Manchester oraz Rudi Schuberth i Wały Jagiellońskie.
„Elbląska Biesiada Specjala" to święto piwa i piwowarstwa, które jest chlubą Elbląga. Impreza ma nawiązać do tradycji i historii elbląskiego piwowarstwa. Piwo nierozerwalnie związane jest z historią naszego regionu. Sięgamy do tradycji warzenia i spożywania piwa, z której jako mieszkańcy Elbląga możemy być dumni.
- Z okazji pierwszej edycji, w 2006 roku mówiliśmy, że mamy nadzieję iż impreza wpisze się na stałe w kalendarz elbląskich imprez i tak właśnie się stało - mówią organizatorzy. -Dziś trudno sobie wyobrazić początek września bez „Elbląskiej Biesiady Specjala".
W trakcie poprzednich edycji wystąpili, m.in. Zakopower, Kapela Ze Wsi Warszawa, Cocktail, Formacja Nieżywych Schabuff, Big Cyc, Czarno Czarni, czy Maciej Maleńczuk. W tym roku każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie - do potańczenia i poskakania, świetne teksty, rockowe brzmienie i odrobina swojskości. To recepta na wspólne biesiadowanie.
Akurat - niektórzy porównują ten zespół do The Madness, inni do Manu Chao. Z rodzimych gwiazd najbliżej mu do Kultu, Daabu, czy Dżemu. Pewne jest jednak to, że Akurat wypracował swój własny, rozpoznawalny styl, a jego twórczość najłatwiej opisać używając słów: rock + reggae + ska + energia + niebanalne teksty.
Akurat od kilku lat niestrudzenie koncertuje w całej Polsce, kilkanaście razy odwiedzał też zagranicę. Jest prawdziwą gwiazdą rynku niezależnego i bywalcem wielkich festiwali muzycznych (nie tylko w kraju). Zespół powstał w Bielsku-Białej. Po wielu personalnych zmianach, w tym także wokalisty, wykrystalizowała się grupa profesjonalnych i doświadczonych muzyków. Obecnie zespół tworzą: Piotr Wróbel i Wojciech „Yellow" Żółty (wokale, gitary), Przemysław „Pastuch" Zwias (saksofon, flet), Ireneusz Wojnar (bas) i Krzysztof „Flipper" Krupa (perkusja).
Manchester - powstał 18 marca 2006 roku w Toruniu. Muzyka jaką gra to brit-pop z elementami punk-rocka. Już rok po powstaniu zespół brał udział w najbardziej znanych polskich festiwalach rockowych, m.in. w Węgorzewie i Jarocinie. Kulminacją roku 2007 było uczestnictwo w finale programu "MTV Rockuje" oraz występ na żywo z okazji 50. urodzin Grzegorza Ciechowskiego w studiu im. Agnieszki Osieckiej, gdzie wykonał własne aranżacje utworów Republiki. Rok 2008 przyniósł mu zwycięstwo na festiwalu TOPtrendy. W 2008 roku ukazał się debiutancki album Manchesteru zatytułowany "MANCHESTER". Teksty utworów opowiadają w większości o typowych problemach damsko-męskich, zdecydowanie trzymając stronę płci brzydkiej. W tej chwili trwają prace studyjne nad drugą płytą. Skład zespołu: Maciek Tacher (wokal, klawisze) Sławek Załeński (gitara) Darek Załeński (gitara) Radek Kaźmierkiewicz (bas) Karol Ułanowski (perkusja).
Rudi Schuberth i Wały Jagiellońskie - okolicznościowo-Rozrywkowy Syndykat „Wały Jagiellońskie" powstał na początku 1977 roku. Stworzyła go grupa przyjaciół wspomagająca się na rozmaitych festiwalach studenckich. Oryginalna nazwa pochodzi od ulicy, przy której mieści się Klub Studentów Wybrzeża Żak - przez pewien czas siedziba grupy. W maju 1978 roku Wały zdobyły główną nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, który otworzył im drogę do dalszej kariery estradowej. Pierwszy skład grupy tworzyli: Rudolf Schuberth, Grzegorz Bukała, Andrzej Pawlukiewicz, Adam Drąg, Stanisław Wawrykiewicz, Michał Jaczewski, Zbigniew Deinrych, Wojciech Laskowski, Michał Mołdawa, Paweł Tiunin. Niepozbawione ironii teksty piosenek Wałów Jagiellońskich opisywały rzeczywistość czasów PRL-u. Stąd ogromna popularność utworów takich jak WARS wita was, Do Zoo, Kupletów pęk, Kukuła Disco, Kombajn Bizon.W 1989 roku działalność grupy została zawieszona. 30 lipca 2008 r. Rudi Schuberth oficjalnie reaktywował zespół pod nazwą Rudi Schuberth i Wały Jagiellońskie. Skład: Rudi Schuberth, Andrzej Pawlukiewicz, Zbyszek Seroka, Tadek Leśniak, Wojtek „Bober" Bobrowski, Artek Malik.
Organizatorem Biesiady jest Centrum Spotkań Europejskich "Światowid", a jej wyłącznym sponsorem Browar w Elblągu - producent marki Specjal.
Edyta Jasiukiewicz
rzecznik CSE Światowid
bez urazy ale Specjala to ktoś jeszcze pije
Jeśli to jest chluba Elbląga- Browar i piwo special to dlaczego na butelkach nie ma herbu Miasta Elbląg.Na dodatek kamieniczki na bilbordach reklamujące piwo specjal nie przypominają Elbląskich .I ostatnia sprawa dlaczego piwo na takich imprezach i w ogóle jest drogie w Elblągu ,browar na miejscu.
Gdyby specjala nikt nie pił to nie znajdowali by się w czołówce branży piwowarskiej tak jak jest to aktualnie
Skromna impreza jak na możliwości Specjala. W innych miastach na Pomorzu potrafią fundować kilkudniowe imprezy, a u nas tak kiepsko
Tylko czemu taka beznadziejna lokalizacja imprezy. Dziedziniec muzeum nie nadaje się do takich masowych imprez
Elbląg to wiocha nie ma nawet konkretnego miejsca na imprezy biesiadne,muzyczne i to dzięki politykom.Popatrzmy Braniewo mniejsze i amfiteatr wyremontowali nawet nowa pływalnie maja a u nas g...o.Imprezy w namiocie ,a chyba Piwo Specjal i Browar jest w Elblągu nie gdzieś tam...PORA TO ZMIENIĆ.
Sami narzekacze w tym mieście , a to ,że wiocha , a to ,że zła lokalizacja , że tylko jeden dzień ,z nie cztery,że Specjal niedobry .Takich elblążan trzeba bedzie w przyszłym roku zaprosić do organizacji kolejnej imprezy ,bedzie na pewno ciekawsza.
Darmowa impreza nie nażekać.
Malina (ta niżej) ja bardzo narzekam na Twoją ortografię! Odpuść sobie biesiadę i poucz się trochę! A Rudolfa Schuberth'a prosilibyśmy o jedno - niech przyjedzie do Elbląga, ale żeby tylko nie śpiewał! Ok.?
Może redakcja napisałaby coś o imprezie Rmf Fm w dniu 20 sierpnia. Coś cicho na ten temat!!