Piątek, 29.03.2024, Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Radni PO stracą mandaty?

28.06.2011, 08:57:28 Rozmiar tekstu: A A A
Radni PO stracą mandaty?
fot. Rafał Kadłubowski
REKLAMA

Czy elbląscy radni Marek Kucharczyk i Antoni Czyżyk podzielą los Janusza Hajdukowskiego i stracą swoje mandaty? Radnym PO zarzuca się, że wbrew ustawie o samorządzie gminnym, zarządzają i wykorzystują na własny użytek mienie gminy. Do kogo naprawdę należy sporny obiekt, w którym mieści się Centrum Tańca Promyk? Kto złożył doniesienie o złamaniu prawa i czy prawo naprawdę zostało złamane? Co będzie z Promykiem, gdy okaże się, że nie należy on do instytucji Samorządu Warmińsko – Mazurskiego (Światowidu)? Na dzień dzisiejszy pytania te pozostają bez odpowiedzi. Radni mają czas na rozwiązanie spornej kwestii do 15 lipca.

W 1984 roku Światowid z rąk ówczesnego wiceprezydenta Elbląga, Henryka Słoniny dostał w zarządzanie budynek, w którym mieściło się dawniej kino. W miejscu kina powstało Centrum Tańca Promyk. Nikt wtedy zapewne nie myślał, że będą z tego w przyszłości jakieś kłopoty. Po wielu latach ktoś jednak przypomniał sobie o kwestii własności Promyka. Z tego powodu problemy ma dwoje elbląskich radnych, Marek Kucharczyk i Antoni Czyżyk.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, „radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności”.

Czy więc radni Marek Kucharczyk i Antoni Czyżyk, pracując w Promyku na kierowniczych stanowiskach i prowadząc naukę tańca łamią prawo?

- Ja wypowiadam się w tej sprawie bardzo wstrzemięźliwie, od kilku dni moi radcy prawni badają sprawę, ponieważ tak jak dokumenty wskazują, 27 lat Promyk jest w zarządzaniu Światowida. Przez cały ten czas Światowid inwestował w remonty i wszelkie modernizacje w Promyku. W tej chwili badane są dokumenty. Bez dojścia do ksiąg wieczystych nie stwierdzimy, czyją własnością jest Promyk. Być może dokumenty przekazania są w Urzędzie Miejskim – informuje Antoni Czyżyk, który pełni funkcję dyrektora CSE Światowid. – Trzeba także uważnie sprawdzić artykuł mówiący o zarządzaniu na mieniu komunalnym. Światowid nie ma żadnej umowy najmu, a pojęcie „zarządzanie majątkiem” można interpretować w różnoraki sposób. Poza tym, czy jakąkolwiek formę edukacji można nazwać działalnością gospodarczą? Trzeba odróżnić, co jest działalnością komercyjną, a co edukacyjną – dodaje Czyżyk. -  Ten spór zawsze będzie, kto go rozstrzygnie, czy wojewoda, czy prawnicy opracowujący ustawę o samorządzie, nie wiem. Ja wierzę w to, że prawo nie zostało złamane i dalej będę mógł pełnić rolę radnego i działać dla dobra Elbląga.

Nadzieje, że sprawa własności spornego obiektu przy ulicy Browarnej wyjaśni się jak najszybciej, wyraża także Marek Kucharczyk, instruktor tańca, który w Promyku pełni funkcję kierowniczą.

- Czekam na opinię prawników, związaną z interpretacją przepisów prawa. Cały czas myślałem, że jestem pracownikiem Światowida. Nie prowadzę działalności komercyjnej, bo działania w sekcji taką działalnością nie są. Promyk od zawsze był jednym z działów w strukturze organizacyjnej Światowida – mówi Marek Kucharczyk. -  Osobiście prowadzę działalność gospodarczą, której przed nikim nie ukrywałem, ale wszystko odbywa się zgodnie z literą prawa. Jako firma Marko nie organizuję żadnych kursów tańca w Centrum Tańca Promyk – kontynuuje Kucharczyk. -  Ja chcę rzetelnie pracować dla naszych wyborców i nie zawieść ich, a sytuacja, w której się znalazłem na pewno mi nie pomaga.

Nasuwają się pytania, kto doniósł i dlaczego, czyżby była to prowokacja polityczna, a może nieuczciwa konkurencja? Obaj radni podchodzą jednak do sprawy bardzo ostrożnie.

- Osoba publiczna zawsze narażona jest na różne formy donosu, jednak ja nie chcę myśleć o tej sprawie jako o prowokacji – mówi Antoni Czyżyk.

Jak dodaje Marek Kucharczyk, różne są opinie na temat tej kontrowersyjnej sprawy.

- Mówi się o konkurencji politycznej lub tanecznej, ale pracujemy ze zbyt dużą rzeszą ludzi i nie chcę szukać „winnych” – mówi Kucharczyk. – Trzeba tę sprawę po prostu wyjaśnić, nie zamierzam jej przeciągać.

Jak podkreśla Antoni Czyżyk, obecna sytuacja pomoże zamknąć sprawę własności Promyka.

- Być może okaże się, że instytucja opiekująca się Promykiem, którą prowadzę, odda klucze prezydentowi. Jeżeli okaże się, że  to własność miasta, wówczas, niech działa prezydent. Niemniej jednak, jeżeli jest to własność gminy, a przez 27 lat nikt nie uporządkował prawa własności, to teoretycznie moglibyśmy starać się o nabycie własności poprzez zasiedzenie, ponieważ działaliśmy w dobrej wierze, ale nie chcemy nikomu nic zabierać. A być może okaże się, że Promyk jest własnością Skarbu Państwa i nie zachodzi żadna sprzeczność – mówi Czyżyk. – Myślę jednak, że Promyk będzie dalej służył szeroko pojętej kulturze.

Jak informuje Edyta Wrotek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko – mazurskiego, o wyjaśnienie, czy radni prowadzą działalność na mieniu gminy, czy prowadzą działalność gospodarczą oraz czy wykonują funkcję kierownika lub jego zastępcy w jednostce organizacyjnej miasta, wojewoda zwrócił się do przewodniczącego Rady Miasta Jerzego Wcisły, który na przesłanie w tej sprawie dokumentów wojewodzie ma czas do 15 lipca. Być może w ogóle nie trzeba będzie się zastanawiać, czy odwołać radnych, czy też nie.

Stanowisko przewodniczącego Rady Miasta oraz innych jej członków w tej sprawie przedstawimy już wkrótce.

JO

Oceń tekst:

Ocen: 4

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (31)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +5
    ~ Wala
    Wtorek, 28.06

    Cytat : "mówi Czyżyk. – Myślę jednak, że Promyk będzie dalej służył szeroko pojętej kulturze." No i teraz wiemy czym zajmuje się Światowid. Nie tańcem jak mówią złośliwi, lecz szeroko pojętą kulturą.

  2. 2
    +14
    ~ Maria
    Wtorek, 28.06

    Jakie nieuregulowane kwestie? Twierdzenie, że ktoś po latach przypomniał sobie o kwestii własności Promyka jest delikatnie mówiąc mydleniem oczu. Budynek Promyka jest własnością miasta Elbląga. Proszę sprawdzić wypis z ksiąg wieczystych - http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html. Sprawdzenie księgi nic nie kosztuje drodzy Panowie. Wydawanie pieniędzy na prawników, aby przygotowali analizę prawną jest marnotrawieniem publicznych pieniędzy. Fakt jest faktem.

  3. 3
    +16
    ~ Dawny urzędnik.
    Wtorek, 28.06

    Z tego co pamiętam to Centrum Tańca Promyk w 1984 roku dostało ten budynek umową w nieodpłatne użytkowanie na cele kulturalne, w zamian za utrzymanie i przeprowadzenie remontów obiektu. Jeżeli w budynku były robione remonty bez zgody właściciela to Światowid robił je na własne potrzeby i na własną rękę. Niestety prawnie budynek należy do gminy miasto Elbląg, a nie do marszałka. Co więcej, teraz to już nawet przekazanie obiektu marszałkowi musi być podjęte uchwałą rady miasta. Niestety, ale prowadzone są tam odpłatne zajęcia, więc prowadzona jest działalność na mieniu gminy. Ciekawe czy w umowie nieodpłatnego użyczenia jest zapis dotyczący podnajmywania pomieszczeń na prowadzenie działalności zarobkowej, wątpię.

  4. 4
    +4
    ~ RT
    Wtorek, 28.06

    Sprawa wymaga wyjaśnienia i dobrej woli obu panów. Na razie przyjęli taktykę obronną - pojawili się anonimowi prawnicy i radcowie zaangażowani do dumania nad tą sprawą. Polećmy ich uwadze dwie ważne informacje.W oświadczeniach majątkowych obu panów wyraźnie zaznaczono dochody z własnej działalności gospodarczej. Stowarzyszenie "Jantar" ma siedzibę przy Browarnej 80 czyli tam gdzie mieści się Promyk. Czekamy na raport w tej sprawie i oczywiście kosztorys usług prawnych z informacją kto za te usługi zapłacił.

  5. 5
    +11
    ~ Bono
    Wtorek, 28.06

    Nie trzeba sfory płatnych prawników,by określić czy w Promyku ma miejsce działalność komercyjna czy finansowana przez państwo lub samorząd "działalność kulturalna" Jeśli zajęcia jako takie sa płatne (nie wlicza się pokrycia ewentualnych kosztów np. sprzatania , baletek ,napojów itd) to jest to działalność komercyjna .Powinna być opodatkowana,a wynajmowanie pomieszczeń opłacane miastu .Podobnie jak lekarze płaca za wynajmowane od szpitali gabinety do prywatnej praktyki. Ale jakie wtedy byłyby profity z przynależności do PO?

  6. 6
    +8
    ~ kez
    Wtorek, 28.06

    Mój syn chodził z kurs tańca do Promyka. Kurs był płatyny - wobec tego jest to działalność komercyjna na mieniu gminnym.

  7. 7
    +5
    ~ miś kolabor
    Wtorek, 28.06

    całe te PO to szemrane towarzystwo ,,,,,,pis też lepszy nie jest wszyscy oni są po jednym diable ,,,,,,z.... i pseudo biznesmeni!!!!!!!!!

  8. 8
    +8
    ~ elblążanin
    Wtorek, 28.06

    Jasne że łamią prawo, nie mam żadnych wątpliwości. Jeśli chcą być dalej radnymi PO w radzie miasta, niech zrezygnują na ten czas z pracy w Promyku. Wtedy wszystko będzie ok :)

  9. 9
    +10
    ~ JesusAlvaro
    Wtorek, 28.06

    Jakoś mi ich nie żal;P

  10. 10
    --8
    ~ Elblążanka
    Wtorek, 28.06

    jakoś mi się wydaje, że znów kogoś zwykła zazdrość zżera!? chyba mam rację?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.76023006439209