Sobota, 3.05.2025, Imieniny: Maria, Nina, Aleksander
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

20-lecie Stowarzyszenia Ludności Pochodzenia Niemieckiego

31.03.2010, 11:54:59 Rozmiar tekstu: A A A
20-lecie Stowarzyszenia Ludności Pochodzenia Niemieckiego
Fot. Rafał Kadłubowski / gościem obchodów był m.in. Honorowy Obywatel Elbląga Hans Jurgen Schuch

Wczoraj swoje 20-lecie obchodziło Stowarzyszenie Ludności Pochodzenia Niemieckiego Ziemi Elbląskiej.- Najważniejsza sprawa to nauka języka. Bez języka nie ma narodu – mówią liderki stowarzyszenia. Historia, literatura, tradycje nie poznamy tego, nie znając ojczystego języka. Dlatego też organizujemy kursy języka niemieckiego i to nie tylko dla naszych członków, ale także dla wszystkich chętnych – dodała Regina Czymbor wiceprzewodnicząca stowarzyszenia.

Pierwszym dokumentem regulującym prawa mniejszości niemieckiej w Polsce był Traktat o przyjaznym sąsiedztwie i dobrej współpracy między Rzeczpospolitą Polską a niemiecką Republiką Federalną z 17 czerwca 1991r. Obecnie prawa mniejszości określa Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym z dn. 6 stycznia 2005 r.

W Elblągu pierwsze Stowarzyszenie powstało zaraz po przemianach i początkowo nosiło nazwę Związek Mniejszości Niemieckiej na Pomorzu. Później jednak na Pomorzy powstało więcej stowarzyszeń o tej na zwie, dlatego elbląski związek przekształcił się w Stowarzyszenie Ludności Pochodzenia Niemieckiego Ziemi Elbląskiej. Stowarzyszenie skupiające początkowo około 30 osób, zarejestrowano już w 1990 r. Kiedy w 1993 roku zamieszczono ogłoszenie w gazecie lokalnej o działalności stowarzyszenia ilość członków nagle zwiększyła się do kilkuset.

Stowarzyszenie liczy obecnie około 400 członków, prowadzi działalność na terenie Elbląga i okolic. Należy do Związku Mniejszości Niemieckich w Polsce, zachowując samodzielność – poza strukturą Warmii i Mazur.

- Przed rokiem 1989 nie przyznawaliśmy się do naszego pochodzenia bo to było dla nas przykre i byliśmy wrogami. Teraz pokazaliśmy, że jesteśmy dla tego społeczeństwa pożyteczni. My po to się zrzeszamy, żeby naszą kulturę pielęgnować i przekazywać wiadomości o Niemczech nie tylko mniejszości, ale także i większości polskiej i wszyscy są z tego zadowoleni – mówiła przewodnicząca stowarzyszenia Roża Maria Kańkowska.

Nauka języka jest najważniejszą sprawą

- Najważniejsza sprawa to nauka języka. Bez języka nie ma narodu – mówią liderki stowarzyszenia. Historia, literatura, tradycje – tego wszystkiego się nie pozna, nie znając ojczystego języka. Dlatego też organizujemy kursy języka niemieckiego. Utrzymuje kontakty z nauczycielami języka niemieckiego, organizujemy konkursy literackie – wskazuje Regina Czymbor wiceprzewodnicząca stowarzyszenia.

Stowarzyszenie pomaga wielu organizacjom w zdobyciu pieniędzy czy to z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec czy z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Z funduszy jakie udało się pozyskać odbudowano kamieniczki na Starym Rynku oraz częściowo odremontowano Bramę Targową. Ponadto Stowarzyszenie było współzałożycielem Stacji Socjalno-Humanitarnej "Lazarus" w Elblągu i gminie Elbląg.

- W pobliżu Bramy Targowej postawiono kamień pamiątkowy upamiętniający największego przemysłowca Elbląga Ferdynanda Schichaua. Zaś w Bielniku koło Elbląga ustawiliśmy kamień przypominający Niemców żyjących tam przed 1945 rokiem – mówi Róża Kańkowska.

Gościem wczorajszego, jubileuszowego spotkania był Hans Jurgen Schuch - honorowy obywatel Elbląg. Zapytaliśmy go o to, jak często odwiedza Elbląg i jakie jest jego ulubione miejsce w naszym mieście.

Hans Jurgen Schuch urodził się w Elblągu w 1930 roku. Jako Przewodniczącym Związku Elblążan w Niemczech i Prezes Stowarzyszenia "Truso" w sposób szczególny przyczynia się do rozsławienia Elbląga. Przybliżył historie regionu poprzez szereg publikacji książkowych oraz wydawnictwo (m.in. seria "Zeszyty Elbląskie"), znany jest w środowisku elbląskiemu z licznych referatów, z jakimi wystąpił podczas konferencji, sympozjów, imprez popularno- naukowych. W 1996 r. zaprosił elbląskich artystów na wystawę, do Munzen, która zapoczątkowała owocną współpracę z Muzeum w Elblągu oraz innymi organizacjami związanymi z kulturą. Jest organizatorem kilku wystaw prezentujących Elbląg (np. wystawa obrazów i grafiki "Elbląg 1830- 1945"). Dzięki jego pomocy i kontaktom z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, udało się pozyskać pieniądze na remont elbląskiej katedry św. Mikołaja i Galerii El, odbudowę staromiejskich kamieniczek dla instytucji charytatywnych i kulturalnych, w tym Biblioteki Elbląskiej. Pomógł sprowadzić do Elbląga 19 nowoczesnych, niemieckich tramwajów. Obecnie, mieszka w Munzen i aktywnie wspiera ideę zbliżenia między byłymi i obecnymi mieszkańcami Elbląga. Hans Jurgen Schuch jest dziesiątym Honorowym Obywatelem Elbląga.

Jak często odwiedza Pan Elbląg?

W ubiegłym roku byłem trzy razy. Średnio dwa, trzy razy w roku odwiedzam Elbląg. Jak tu przyjeżdżam to obserwuję jak to miasto się zmienia, jak ludzie żyją.

A czy Elbląg zmienił się bardzo?

Tak miasto zmienia się, odbudowuje, jednak nadal brakuje mi w nim miejsca centralnego.

Jakie jest Pana ulubione miejsce w Elblągu?

Lubię bardzo Plac Słowiański i okolice. Kiedy nie jestem związany obowiązkami często spaceruję po starówce w kierunku pomnika Schichaua i przechodzę pod Bramą Targową. Bardzo lubię te spacery.

Odwiedzam także dom, w którym kiedyś mieszkałem, on znajduje się w okolicy ul. Robotniczej. Ten dom jeszcze tam stoi i lubię obejść go sobie, czasami stoję po drugiej stronie ulicy i patrzę na niego. Lubię te chwile.

A czego możemy życzyć mniejszości niemieckiej na najbliższe 20 lat?

Pieniędzy, młodych członków, dużo siły i wytrwałości.

Dziękuję za rozmowę,
dziękuję.
 

Fot. Rafał Kadłubowski / od lewej Róża Kańkowska i Regina Czymbor, wiceprzewodnicząca stowarzyszenia

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Arti
    Środa, 31.03

    tylko patrzeć jak będą chcieli wprowadzić nazwę miasta w dwóch językach i podobne tego typu bzdury...

  2. 2
    0
    ~ zbk22
    Środa, 31.03

    Pozdrawiam.Moja babcia opowiadała mnie o dawnym Elblągu ,był pięknym miastem ,czystym.Moje pół rodziny wyjechało bo nie mogło wytrzymać w tym burdelu.I nie dziwię się młodym że wyjeżdżają.

  3. 3
    0
    ~ stary elblazanin
    Środa, 31.03

    A nawet niech nazywa się Elbing ,przecież tu były Prusy.Nie warmia czy cud natury.

  4. 4
    0
    ~ Myślibórz, czy Soldin?
    Środa, 31.03

    Arti - a ty mówisz Gryfia, czy Greifswald, Strzałów, czy Stralsund, Ujście Piny, czy Peenemünde? Stuknij się w tą swoją już dawno opustoszałą z szarych komóek mózgownicę!

  5. 5
    0
    ~ ooo
    Środa, 31.03

    I znów mądrala arti,jak nic nie przeżyłeś a głos zabierasz.Miną wieki a tu bida i tak będzie,bo gospodarz nie ten co trzeba.

  6. 6
    0
    ~ Arti
    Środa, 31.03

    hehe, tak jak przypuszczałem, juz się odezwała chołota zdradziecko-kolaboracyjna - to są takie hieny, co jak (nie daj Boże) znów wybuchła wojna, to tak samo jak w 1939 oni by strzelali w plecy naszym żołnierzom - PÓKI CIAGLE TACY SĄ W NARODZIE, PÓTY NIE BEDZIE DOBRZE

  7. 7
    0
    ~ gonić hołotę z internetu!
    Środa, 31.03

    arti to klasyczna hołota, bo hołota z odrobiną inteligencji wie, że słowo hołota pisze się przez samo "h". Ale hołota arti chodził do szkoły rzadko, ale za to bardzo długo. Efekty na załączonym niżej wpisie.

  8. 8
    0
    ~ Sebek
    Środa, 31.03

    Brawo Arti, jestem z Tobą :) masz rację najpierw Elbing a potem Adolf-Hitler-Strasse by chcieli wprowadzić

  9. 9
    0
    ~ bęcwałów i niedouków u nas dostatek?
    Czwartek, 01.04

    czyli sebek doszlusowałeś do dna prezentowanego przez arti-ego. Ulicy A.H.-Strasse nie trzeba wprowadzać, ona już była kiedyś, ale nawet niemieccy mieszkańcy miasta tej nazwy (ośla głowo!) nie użwali, tylko mówili "Mühlendamm", czyli Grobla Młyńska (niedouku i bęcwale!)

  10. 10
    0
    ~ Arti
    Piątek, 02.04

    Sebek z takimi szkoda gadać, na takich trzeba tylko odbezpieczać granat...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0902481079102