Sobota, 27.04.2024, Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Prezydenckie nagrody rozdane (fotoreportaż)

07.01.2008, 14:19:48 Rozmiar tekstu: A A A
Prezydenckie nagrody rozdane (fotoreportaż)

Tradycyjnie w wieczór Trzech Króli, poznaliśmy laureatów Nagród Prezydenta Elbląga Henryka Słoniny. Za rok 2007 nominowano 42 osoby i instytucje - przyznano 10 nagród. Laureatami zostali sami panowie:Paweł Olechnowicz, Lech Słodownik, Jacek Nowiński, Ryszard Bożek, Jacek Bocheński, Jerzy Ringwelski, Adam Majewski, Eugeniusz Krystkiewicz, Marek Nowosad oraz instytucja - Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 19 im. Bohaterów Westerplatte w Elblągu.

W programie gali oprócz wręczenia nagród przez prezydenta Henryka Słoninę, znalazł się również koncert pt. „Życzenia z całego serca”. Przed laureatami i publicznością wystąpili: Olga Bończyk, Lora Szafran, Maja Panicz, Mirosław Czyżykiewicz, Mariusz Kiljan i Piotr Olejnik. Artystom towarzyszyła Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą profesora Janusza Przybylskiego oraz Wojciecha Zielińskiego. Koncert Noworoczny poprowadziła Anna Kowalska.

Doroczne Nagrody Prezydenta Miasta Elbląga przyznawane są za szczególny wkład w rozwój miasta. Po raz pierwszy wręczone zostały za rok 1991. Łącznie z ostatnimi, do tej pory Prezydent przyznał 124 nagrody w tym: 76 nagród indywidualnych, 23 zespołowe, 21 honorowych i 4 specjalne. Wnioski o przyznanie nagród mogą składać radni, organizacje społeczne, związki zawodowe, organizacje polityczne, instytucje i zakłady pracy. W tym roku do Prezydenta Elbląga wpłynęło 61 wniosków na 42 osoby i instytucje. Laureatami w poszczególnych kategoriach zostali:

Nagroda honorowa

Paweł Olechnowicz - Prezes Zarządu Grupy Lotos S.A.
Grupa Lotos to nie tylko koncern naftowy zajmujący się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz dystrybucją produktów naftowych, ale także znaczący sponsor i mecenas różnorodnych imprez i akcji o charakterze artystycznym. Od wielu lat wspiera organizację i realizację ważnych przedsięwzięć w życiu społecznym naszego miasta. Dzięki przychylności prezesa i rozumieniu przez niego spraw kultury możliwa jest prezentacja w Elblągu wielu wartościowych spektakli, organizacja koncertów i wystaw. Wśród działań kulturalnych wspartych przez Lotos do najważniejszych należy zaliczyć m.in. obchody 770- lecia Elbląga, wystawę retrospektywną Zdzisława Beksińskiego, Elbląskie Noce Teatru i Poezji - Festiwal Piosenki Wartościowej z udziałem plejady gwiazd polskiej sceny i estrady, Letnie Ogrody Polityki - wydarzenie kulturalne przedstawiające osobowości polskiej kultury i sztuki, Ogólnopolskie Spotkania Osób Niepełnosprawnych promujące twórczość osób niepełnosprawnych poprzez spektakle, koncerty, warsztaty artystyczne i pokazy taneczne, a także Festiwal Sztuki Słowa „Czy to jest kochanie?” w formie konkursu, w którym biorą udział młodzi, utalentowani artyści z całej Polski.

Nagroda specjalna

Lech Słodownik - członek Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Elblągu. Niestrudzony popularyzator różnych aspektów lokalnej historii. Autor wielu referatów, odczytów, artykułów oraz publikacji na temat zasobów naukowych Biblioteki Elbląskiej, zawartości programów Gimnazjum Elbląskiego, dziejów pożarnictwa, historii gazownictwa, Ferdynanda Schichaua, tradycji morskich oraz śladów napoleońskich w Elblągu. Specjalnością p. Słodownika są dociekania związane z historią najnowszą, zbieranie danych biograficznych dotyczących elblążan żyjących w naszym mieście przed 1945 r. Prowadzone przez niego badania przyczyniają się do nawiązywania przyjaznych kontaktów z dawnymi mieszkańcami Elbląga, do budowania pozytywnych relacji pomiędzy Niemcami i Polakami, a także do budowania współczesnej tożsamości kulturowej elblążan. Współpracuje z miesięcznikiem „Elbinger Nachrichten” redagowanym przez Honorowego Obywatela Elbląga p. Hansa Jurgena Schucha, gdzie w rubryce „Nowości z Elbląga” przedstawia i promuje nasze miasto. Był konsultantem historycznym filmu dokumentalnego „W domu w Prusach Wschodnich”, kręconego przez telewizję niemiecką. Miarą tego, jak ważne dla mieszkańców Elbląga są zagadnienia poruszane przez p. Słodownika jest fakt zapraszania go na wszystkie lokalne konferencje, odczyty i szkolenia dotyczące spraw historii XIX i I połowy XX wieku. Lech Słodownik jest członkiem Stowarzyszenia Elbląski Klub Autorów, współpracuje z Biblioteką Elbląską oraz Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Na jego pomoc i wiedzę zawsze mogą liczyć organizatorzy różnych przedsięwzięć związanych z upowszechnianiem wiedzy o najnowszych dziejach naszego miasta.

Kultura i sztuka

Jacek Nowiński - dyrektor Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Norwida. Rozpoczął proces dostosowawczy funkcji i zadań biblioteki do standardów międzynarodowych. Szczególną uwagę przywiązuje do zapewnienia instytucji działalności w jak najlepszych warunkach lokalowych, zabezpieczenia odpowiedniego wyposażenia i umeblowania. Potwierdzeniem tego jest miedzy innymi: przeprowadzenie remontu filii bibliotecznej przy ul. Słonecznej, przeprowadzenie remontów w budynku głównym Biblioteki (adaptacja pomieszczeń na Czytelnię im. profesora Gierszewskiego, na przeniesienie księgozbioru toruńskiego, dostosowanie pomieszczeń do potrzeb: zbiorów audiowizualnych i zbiorów regionalnych), otwarcie w gmachu głównym Biblioteki dla Dzieci, aktywny udział w pracach związanych z przygotowaniem i realizacją projektu „Rewitalizacja Centrum Kulturalnego Starego Miasta w Elblągu; zadanie 1 Adaptacja obiektu poprzemysłowego; rozbudowa i modernizacja Biblioteki Elbląskiej”, zbudowanie nowoczesnej sieci informatycznej, doposażenie instytucji w komputery (pozyskano 120 komputerów), włączenie do sieci komputerowej filii bibliotecznych.

Należy zaznaczyć, iż w ostatnich latach oferta Biblioteki Elbląskiej adresowana do mieszkańców miasta uległa znacznemu rozszerzeniu. Dzięki podjęciu stałej współpracy z tygodnikiem Polityka, wprowadzono: Salony Polityki - spotkania z wybitnymi ludźmi kultury połączone m.in. z koncertami, wystawami, spektaklami teatralnymi oraz Letnie Ogrody Polityki - realizowane w sezonie letnim w formie spotkań, dyskusji panelowych i prezentacji artystycznych.

Biblioteka Elbląska realizuje liczne projekty z dziedziny kultury i sztuki, dotyczące działań merytorycznych oraz działań związanych z jej funkcjonowaniem. Na te cele pozyskuje dodatkowe środki finansowe. Dyrektor Nowiński jest doskonałym menadżerem, umiejącym podejmować strategiczne decyzje w dziedzinie kultury. Dba o ugruntowanie dobrego imienia Biblioteki w środowisku, stałe podnoszenie jakości usług bibliotecznych adresowanych do czytelników, upowszechnianie książki i czytelnictwa, a także rozszerzenie oferty kulturalnej dla elblążan.

Działalność oświatowa i pedagogiczna

Ryszard Bożek - nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie i filozofii w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Elblągu. Dał się poznać jako wspaniały dydaktyk, pedagog i wychowawca umiejący współpracować z młodzieżą. Jego zajęcia wyróżniają się wysokim poziomem przygotowania metodycznego i merytorycznego. Uczy młodzież twórczego myślenia i dążenia do samodzielnego rozwiązywania problemów oraz wykorzystywania własnych możliwości intelektualnych. Posiada dar mobilizowania podopiecznych do rozwijania swoich zainteresowań i pogłębiania posiadanej wiedzy.

Potwierdzeniem tego są sukcesy jego uczniów w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, wśród których należy wymienić: Olimpiady Filozoficzne (trzech finalistów etapu okręgowego 2003 r., finalista etapu okręgowego rok 2004, 2006, 2007), Olimpiady Historyczne (finalista etapu centralnego rok 2004 i 2005), Konkurs „Parlamentaryzm w Polsce” (I miejsce w zawodach centralnych 2004 r.), Ogólnopolskie Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka: (finalista etapu centralnego 2005 r., finalista etapu okręgowego 2006 r.), Ogólnopolskie Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej (uczestnik etapu centralnego rok 2003, 2005, 2007), Wojewódzkie Konkursy Historyczne dla gimnazjalistów (dwóch laureatów etapu wojewódzkiego 2003 r., laureat etapu wojewódzkiego rok 2004, 2005, 2006), Olimpiady o Polsce i Świecie Współczesnym (finalista etapu centralnego 2003 r., finalista etapu okręgowego 2006r.).

Za swoją działalność p. Bożek otrzymał szereg nagród i podziękowań, m.in. Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Tytuł „Belfra Roku 2000” w rankingu elbląskiego oddziału „Gazety Wyborczej”. Oprócz pracy dydaktycznej i wychowawczej znajduje czas na realizację projektów edukacyjnych, w 2006 r. realizował projekt dla nauczycieli historii i nauk politycznych z ośmiu krajów europejskich współpracujących z I LO.

Działalność gospodarcza

Jacek Bocheński - z zawodu architekt - urbanista, pracuje na stanowisku kierownika Miejskiego Biura Urbanistycznego. Przez cały okres 38 letniej pracy zawodowej kreował politykę przestrzenną Elbląga w skutecznych relacjach z otaczającą miasto i region przestrzenią. Jest autorem wszystkich opracowanych po 1969 r. dla miasta Elbląga planów ogólnych zagospodarowania przestrzennego, ponad sześćdziesięciu planów miejscowych, w tym miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta, Wyspy Spichrzów i Modrzewiny oraz opracowanego w 2006 r. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Elbląga. Opracowania planistyczne autorstwa p. Bocheńskiego są inspiracją i podstawą dla tworzenia strategii rozwoju miasta oraz szeregu planów i programów w oparciu, o które realizowany jest przestrzenno-gospodarczy, funkcjonalny i kompozycyjno-estetyczny rozwój Elbląga.

Swoje bogate doświadczenie zawodowe p. Bocheński przekazuje studentom elbląskich wyższych uczelni, gdzie prowadzi wykłady i ćwiczenia z zakresu planowania i gospodarki przestrzennej. Udziela się w Fundacji Ecobaltic w Gdańsku, działającej na rzecz rozwoju strefy nadbałtyckiej, w Towarzystwie Urbanistów Polskich, w Okręgowej Izbie Urbanistów, pracuje w miejskich i gminnych komisjach urbanistyczno-architektonicznych. Aktywność zawodowa oraz profesjonalizm p. Bocheńskiego zyskały szacunek oraz uznanie krajowych urbanistów oraz stanowią dobrą promocję naszego miasta i regionu.

Ochrona środowiska

Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 19 im. Bohaterów Westerplatte w Elblągu. Pedagodzy oraz młodzież szkoły poprzez swoją działalność przyczyniają się do propagowania wartości ekologicznych, a tym samym do poprawy stanu środowiska w naszym mieście. Do form pracy na rzecz ekologii należy zaliczyć: nasadzanie drzew, zbiórki pokarmu dla dzikich zwierząt, udział w turniejach wiedzy na rzecz ochrony środowiska, organizacja oraz udział w sejmikach związanych z tą tematyką. Za swoją działalność szkoła oraz jej uczniowie na przestrzeni ostatnich lat otrzymali liczne nagrody i wyróżnienia: I miejsce w ogólnopolskim konkursie internetowym „Skarby Natury”, wyróżnienie w konkursie „Program ekozespołów w mojej szkole i przedszkolu”, certyfikat Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła promująca zdrowie”, II miejsce w konkursie „Gaz ziemny w życiu codziennym” organizowanym przez Fundację Ekogaz Pomorską Spółkę Gazowniczą oraz olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej, nagroda główna w konkursie „Program ekozespołów w mojej szkole” organizowanym przez olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej, „Najaktywniejsi w dziedzinie ekologii” - nagroda Prezydenta Miasta, I miejsce w międzyszkolnym turnieju „W harmonii z przyrodą” oraz I i II miejsce w Rejonowej Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia.

Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 19 im. Bohaterów Westerplatte wyróżnia się zaangażowaniem w sprawy ochrony środowiska i w dalszym ciągu zasługuje na tytuł „Szkoły Ekologicznej”, który otrzymała w 2003 r.

Sport i turystyka

Jerzy Ringwelski - trener I klasy państwowej, pracownik Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego. Przez wiele lat prowadził drużyny piłki ręcznej w EB Start i MKS Truso, zdobywając z nimi medale i tytuły Mistrza Polski w różnych kategoriach wiekowych. Aktualnie trenuje dziewczęta występujące w kategorii juniorek oraz juniorek młodszych. Drużyna prowadzona przez p. Ringwelskiego może pochwalić się znaczącymi osiągnięciami, do których należy zaliczyć: II miejsce w Mistrzostwach Polski Młodzików w sezonie 2006/2007, III miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorek Młodszych w sezonie 2007/2008, I miejsce w Międzynarodowym Turnieju Juniorek w Czechach, I miejsce w Międzynarodowym Turnieju Juniorek w Niemczech.

O sukcesach pracy trenerskiej i umiejętnościach p. Ringwelskiego świadczy powołanie dwóch zawodniczek do kadry narodowej oraz udział jednej zawodniczki w Mistrzostwach Europy Juniorek. Prowadzona przez niego drużyna wielokrotnie zdobywała I miejsce w turniejach krajowych i uważana jest za wizytówkę elbląskiej młodzieżowej piłki ręcznej oraz przyszłość EKS „Start”. Jerzy Ringwelski to nie tylko wybitny trener, ale także znakomity wychowawca i pedagog, który bez reszty poświęcił się pracy zawodowej.

Służba zdrowia i opieka społeczna

Adam Majewski - Ordynator Oddziału Wewnętrznego z Intensywnym Nadzorem Kardiologicznym i Stacją Dializ w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Centrum Chorób Wewnętrznych EL Vita Sp. z o.o. Dr Majewski był współzałożycielem pierwszego w kraju sprywatyzowanego na zasadzie spółki pracowniczej szpitala. Udziela się w Polskim Towarzystwie Internistycznym i Polskim Towarzystwie Nefrologicznym. Przez lata pracy w szpitalu wypracował dobrą markę oddziału, który cechuje wysoki poziom świadczonych usług oraz umiejętność dostosowania się do potrzeb zdrowotnych hospitalizowanych pacjentów. Dr Majewski konstruktywnie uczestniczy w zmianach restrukturyzacyjnych dokonujących się w szpitalu. W kierowanym oddziale wyszkolił wielu wysokiej klasy specjalistów. W swojej pracy zawodowej dał się poznać jako wspaniały lekarz, cieszący się dużym uznaniem i autorytetem wśród pacjentów. Jest ceniony przez przełożonych i personel zatrudniony na oddziale.

Inne

Eugeniusz Krystkiewicz - prezes Zarządu Terenowego Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę. Z Elblągiem związany jest od 1948 r., a ze Stowarzyszeniem, któremu poświęca cały swój czas od 1992 r. Prowadzi ewidencję obejmująca ok. 10 tysięcy osób z terenu byłego województwa elbląskiego, we współpracy z Fundacją „Polsko-Niemieckie Pojednanie” przeprowadza wypłaty świadczeń dla ofiar hitlerowskich Niemiec. Należy podkreślić, że 8 tysięcy osób z terenu byłego województwa elbląskiego otrzymało takie świadczenia, prawie 5 tysięcy uzyskało dodatki do emerytur, a 3 tysiące osób poszkodowanych przez III Rzeszę mieszkających w Elblągu otrzymało odszkodowania. Prowadzony przez p. Krystkiewicza Oddział Terenowy zajmuje się również pomocą humanitarno-socjalną ze środków Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” z tzw. „darowizn Flicka”, służy pomocą przy składaniu przez poszkodowanych wniosków o przyznanie zasiłku socjalnego na wykup leków, na przeprowadzenie bezpłatnych operacji wszczepienia endoprotez stawów biodrowych i kolanowych. W 2007 r. taką pomocą objęto około tysiąca osób. Prezes Stowarzyszenia jest w stałym kontakcie z poszkodowanymi, zna ich potrzeby i zawsze służy radą przy wypełnianiu wniosków, gromadzeniu odpowiedniej dokumentacji, informuje o możliwościach skorzystania z dodatkowych świadczeń.

Marek Nowosad - dziennikarz w Dziale Informacji Radia Gdańsk. Jego relacji radiowych słuchać można było na antenie Radia El, a aktualnie Radia Gdańsk, Radia Olsztyn, Radiowej „1” i „Trójki”. W swojej pracy skupia się na szeroko rozumianej problematyce społecznej, interesuje go również publicystyk polityczna i gospodarcza. Wielokrotnie w materiałach emitowanych na antenach regionalnych i ogólnopolskich bronił spraw swojego miasta, podkreślał jego tożsamość i promował sukcesy. Zaangażowanie p. Nowosada w życie miasta i regionu między innymi poprzez media, zaowocowało stworzeniem dla uczniów Liceum programu edukacyjnego opartego na komunikacji medialnej. Dzięki tej inicjatywie młodzież z II LO odbywała praktyki w lokalnych mediach. Poznawała tam techniki pracy dziennikarskiej, tajniki komunikacji werbalnej, uczyła się wypowiadać poprzez różne formy dziennikarskie. Pan Nowosad czynnie angażuje się w akcje społeczne i charytatywne. Jako nauczyciel historii znakomicie wpisał się w propagowanie wiedzy o osadzie Truso. Skupia się także na idei szerokiej współpracy Elbląga i regionu z Pomorzem.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Nagrody Prezydenta Elbląga Henryka Słoniny za rok 2007 ( zdjęć 40 )
Dodano: 2008-01-07 | Fot. Adam Wołosz
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ paż
    Poniedziałek, 07.01

    A pan JAKUB 1 nie dostał

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.94314193725586