Niedziela, 25.09.2022, Imieniny: Aurelia, Wladyslaw, Kamil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Cyberoszuści – jak się przed nimi uchronić

07.11.2021, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Cyberoszuści – jak się przed nimi uchronić

Dlaczego warto chronić swoje dane, dlaczego warto być ostrożnym jeżeli chodzi o wszelkiego typu inwestycje walutowe a w końcu dlaczego warto być sceptycznym jeżeli ktoś prosi nas o zainstalowanie w telefonie kolejnej aplikacji? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć na podstawie zdarzeń przyjętych od mieszkańców tylko w ciągu jednej doby.


Pewien mieszkaniec powiatu zgłosił się do Komendy Miejskiej Policji w Elblągu ponieważ nieznany sprawca posłużył się jego danymi osobowymi i zawarł kilka, bądź nawet kilkanaście umów kredytowych w różnych bankach. Mężczyzna zorientował się w sytuacji gdy banki zaczęły do niego przesyłać informację o zaciągniętych zobowiązaniach.


Inny mężczyzna stracił 27 tysięcy złotych. Kwota ta została wypłacona z jego konta. Wcześniej kontaktował się z nim sprawca który namówił go na inwestycje w kryptowaluty i wyłudził od niego kody szybkiej płatności blik oraz dostęp do jego konta bankowego. W wyniku czego wypłacono z jego konta kwotę 27 tysięcy złotych.


W ostatnim przypadku ofiarą był również mężczyzna. Odebrał on telefon od osoby podającej się za pracownika działu bezpieczeństwa bankowości elektronicznej. Powiadomił go że ktoś generuje smsy z kodem do przeprowadzenia płatności ze środków znajdujących się na jego koncie. Aby temu zapobiec polecił mu zainstalowanie w telefonie aplikacji. Mężczyzna uwierzył rozmówcy i tak też zrobił. Dał tym samym sprawcy dostęp do swojego urządzenia przez, które logował się w banku. Jak nie trudno się domyślić sprawca skorzystał z tego.


Pamiętaj:

Chroń swoje dane, w tym również numery telefonów – nawet nie zorientujesz się, że zamiast SMS-a od krewnych czy znajomych, do których masz zaufanie, dostaniesz wiadomość od cyberoszustów (np. z prośbą o podanie kodu BLIK czy zlecenie przelewu) i stracisz swoje pieniądze.

 

 • Nie instaluj dodatkowych programów na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej. “Czerwona lampka” powinna zapalić się, zwłaszcza gdy osoba podająca się za pracownika banku wymaga wypłat pieniędzy lub zainstalowania oprogramowania czy aplikacji do zdalnej obsługi telefonu komórkowego czy pulpitu komputera. W takiej sytuacji rozłącz się i najlepiej z innego aparatu telefonicznego zadzwoń do biura obsługi klienta banku.
 • Nie udostępniaj telefonicznie nikomu swoich danych do logowania w internetowym systemie bankowości elektronicznej, nawet pracownikom banku.
 • Nie autoryzuj przelewów, których sam nie wykonujesz. Nie podawaj żadnych kodów autoryzacyjnych w przypadku, kiedy ktoś do Ciebie dzwoni (niezależnie z jakiego numeru).
 • Nie otwieraj przesłanych linków, nie znając ich nadawcy ani zawartości.

 

nadkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ jan-49
  Poniedziałek, 08.11

  cwanicy zeruja ludzkiej glupocie i zadna policja przed takimi oszustwami nie obroni jak nie bedziemy czujni i sami sie nie obronimi szczegolnie w internecie jezeli ktos dzwoni i chce jakies dane powinna sie zapalic czernowa lampka i powinnismi sie rozlaczyc i taki numer od razu na czarna liste tak samo jak jakis portal chce nasz e-mail czy numer telefonu od razu sie rozlacz nigdy niczego nie podaje nikomu ani przez tel.ani przez internet a jak ktos tego nie przestrzego to ma powazne klopoty

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0874400138855