Piątek, 9.12.2022, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Oszukani podczas zakupów internetowych

30.09.2021, 16:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Oszukani podczas zakupów internetowych

W ciągu ostatniej doby elbląscy policjanci przyjęli dwa zgłoszenia dotyczące oszustw internetowych. W jednym przypadku pokrzywdzona wpłaciła pieniądze, lecz nie otrzymała towaru. Policjanci ostrzegają przed oszustami i radzą, jak bezpiecznie kupować w sieci.

Te zdarzenia dotyczą bezpośrednio mieszkańców Elbląga. We wrześniu br., poprzez popularny portal społecznościowy, pewna elblążanka zamówiła kurtkę. Była ona wystawiona przez prywatną osobę. Wpłaciła 200 zł w formie zaliczki i nie otrzymała towaru. Nie dostała także zwrotu pieniędzy.

Kolejne zdarzenie dotyczy mężczyzny, który 24 września br. zamówił na portalu ogłoszeniowym części do komputera. Wpłacił blisko 900 zł. Paczka z częściami przyszła. Wszystkie były niesprawne.

W ciągu roku elbląscy policjanci odnotowują 300 podobnych zgłoszeń. W wielu przypadkach udaje się ustalić sprawcę i doprowadzić go przed wymiar sprawiedliwości. Jednak odzyskanie straconych pieniędzy czy towaru, to już bardziej złożona sprawa.

Oszustwa możemy się obawiać, gdy ktoś proponuje nam coś za darmo lub oferuje atrakcyjny towar lub usługę po bardzo niskiej cenie, albo prosi o pożyczkę, podanie numeru konta lub karty kredytowej. Często dotyczy to tzw. okazji, gdzie oszust proponuje zaliczkę za np. niezwykle atrakcyjny samochód po niskiej cenie. Policja przypomina o sprawdzaniu kontrahentów a właściwie internetowych opinii o nich. Co więcej, przestrzegamy też przed zawieraniem transakcji poza forum sprzedażowym, ponieważ wtedy nie możemy liczyć na pomoc obsługi portalu, na którym wystawiono ogłoszenie lub aukcje. Jeżeli natomiast kupujemy zgodnie z regulaminem internetowego portalu, to w przypadku zgłoszenia na Policję możemy otrzymać zwrot całej wpłaconej oszustowi kwoty od właściciela portalu aukcyjnego. Jest on bowiem ubezpieczony od tego typu sytuacji.

Aby uniknąć oszustwa policja radzi: zachować zdrowy rozsądek, nie wierzyć w superokazje, a sprzedającego sprawdzić a oszustwo zgłosić.Jakub Sawicki, Zespół Prasowy KMP w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Pawlak
  Czwartek, 30.09

  brak znamion przestępstwa.

 2. 2
  --1
  ~ Tego info nie napisze
  Czwartek, 30.09

  https://www.instalki.pl/.../50011-wyciek-danych-z... A miało być super bezpiecznie :)A wyszło jak zawsze , w państwie z dykty i kartonu pod przewodnictwem Jarosława Wspaniałego i kota. teraz kazdy poszkodowany powinien pozwac skarb panstwa oraz koknretnie odpowiedzialnych za to ludzi na taka kwote aby jednemu z drugim urzedasowi kapcie spadly i *** zabolala.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.89189600944519