Wtorek, 5.03.2024, Imieniny: Adrian, Fryderyk, Oliwia
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPRAWY ELBLĄŻAN

Browarna jak po wybuchu bomby. „Kiedy będziemy mieli dojazd do domów”?

21.11.2013, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Browarna jak po wybuchu bomby. „Kiedy będziemy mieli dojazd do domów”?
Rozkopana droga, porozrzucane, jakby w pośpiechu zgubione płyty betonowe, zbite z pobliskiego chodnika, niezabezpieczone studzienki, podziemne rury i pręty sterczące z ziemi jak połamane zapałki... To nie krajobraz po katastrofie, czy przejściu niszczycielskiego żywiołu. To efekt prac ziemnych, które zostały przeprowadzone na ul. Browarnej, w obrębie bloków 30 i 31a. Mieszkańcy załamują ręce – Nie dość, że teren od kilku miesięcy zostaje w stanie wołającym o pomstę do nieba, jest niezabezpieczony i nieogrodzony, to na dodatek jesteśmy odcięci od głównego ciągu ul. Browarnej – bo nasza ulica jest ślepa. W razie potrzeby, nie dotrze do nas ani karetka pogotowia, ani straż pożarna – mówią mieszkańcy wspomnianej części przebudowywanej obecnie ulicy i na pomoc wzywają radnych.

Remont DW 503 w obrębie ul. Browarnej powoli, ale sukcesywnie posuwa się do przodu. Wraz z przebudową kolejne części ulicy są rozkopywane; brakuje przejść dla pieszych, a w obrębie ul. Browarnej królują objazdy. Co jednak mają powiedzieć ci, dla których taki stan rzeczy może być wręcz niebezpieczny dla ich życia? Te pytania zadają sobie mieszkańcy bloków przy ul. Browarnej 30, 31, 31a i dalszych bloków, którzy w wyniku przeprowadzonych robót zostali pozbawieni dojazdu do swoich mieszkań. Problem potęguje fakt, że ta część ul. Browarnej jest ulicą ślepą. Mieszkańcy jednym tchem wymieniają problemy, z którymi przyszło im się mierzyć już kolejny miesiąc z rzędu – Robotnicy Eurovii zaczęli roboty ziemne na tej drodze już kilka miesięcy temu – wspomina Kazimierz Smerża, jeden z mieszkańców. – Rozkopali i zostawili krajobraz jak po wybuchu bomby; płyty betonowe porozrzucane na środku drogi, rury i pręty wystające z ziemi, rozbite studzienki i nieogrodzony, niczym niezabezpieczony teren. Ten stan trwa i trwa i nie widać, aby robotnicy weszli w kolejny etap robót. Boimy się, że zastanie nas zima i przez kolejne miesiące będziemy znosić tę sytuację – mówią mieszkańcy i nie doczekawszy się pomocy ze strony Urzędu Miasta, na pomoc wzywają radnych.

Wczoraj (20 listopada) przy wspomnianej drodze zostało zorganizowane spotkanie z samymi zainteresowanymi, radnymi Ryszardem Klimem i Wojciechem Rudnickim (SLD), a także z przedstawicielami firmy Eurovia: Arkadiuszem Danilukiem, kierownikiem budowy na DW 503, Katarzyną Wisłocką, pełnomocnikiem inżyniera kontraktu, oraz urzędnikami miejskimi z Departamentu Rozwoju, Inwestycji i Dróg UM w Elblągu – Dwa tygodnie temu wzywaliśmy pogotowie do 1 miesięcznego dziecka i lekarze musieli parkować za strażą pożarną, bo nijak tu nie można dojechać – wskazywali mieszkańcy kierownikowi budowy. - Nie jesteśmy informowani o niczym, ot choćby wyłączenie wody; wczoraj przez 6 godzin nie mieliśmy do niej dostępu, a nie pojawiła się żadna informacja, że ta zostanie odłączona. Nie wspominając o tym, że w domach mamy ogrzewanie piecowe – jak mamy sprowadzić tu firmę, która dowiezie nam węgiel, jak go nie ma nawet jak zrzucić, bo droga rozwalona? – pytają.

Eurovia tłumaczy, że na wspomnianym odcinku pracę może rozpocząć dopiero, gdy zostanie ukończona część ul. Browarnej z wolnym dojazdem do tej, na której są obecnie takie problemy – Problem jest taki, że ta droga jest ślepa i żeby ją w ogóle ukończyć musimy najpierw ukończyć wyjazd – mówi Arkadiusz Daniluk. – Do tej ulicy dojazd znajduje się także od ul. Jaśminowej, ale ten nie spełni pokładanych w nim nadziei; my mamy ciężki sprzęt, a to jest droga usypana na dojazd aut osobowych, a nie ciężarówek.

Dlaczego jednak prace przy Browarnej 30-31a zostały zastopowane na tak długi czas? - Na głównej części ul. Browarnej musieliśmy najpierw poradzić sobie z wielkim kanałem żelbetowym, który wykonany został w technologii innej niż ta, która ujęta była w projekcie – mówi Arkadiusz Daniluk i przedstawia harmonogram prac na „ślepej” części ul. Browarnej - W przyszłym tygodniu powinniśmy zakończyć roboty związane z uzbrojeniem i w ten sposób do ślepej ulicy uzyskamy dojazd. Planujemy, że prace zaczniemy tu od środy (27 listopada – przyp. red.); na tym odcinku zostanie przeprowadzone korytowanie, czyli przygotowanie pod konstrukcję drogi, które potrwa ok. tydzień. Potem przez ok. dwa tygodnie potrwa układanie krawężników, więc liczę, że mniej więcej za 3-4 tygodnie zaczniemy tu układać nawierzchnię tej drogi, która będzie z tłucznia kamiennego. Do świąt chcemy tu nawet położyć masę bitumiczną – wymienia kierownik budowy.

Mieszkańcy i radni wskazywali również na zadbanie w tym obszarze o lepsze oznakowanie dojazdu i objazdów – Już na wjeździe w ul. Browarną powinna być informacja, jak tu dojechać, a także powinna się znaleźć informacja, że dojazd do „ślepej” Browarnej jest też od ul. Jaśminowej, bo pogotowie i straż dojeżdżają tu ul. Browarną; oni o tym objeździe najprawdopodobniej nie wiedzą – mówi radny Ryszard Klim.

Pytano także o doświetlenie rzeczonej ulicy; okazuje się bowiem, ze po zmierzchu panują tu egipskie ciemności. Wczoraj mieszkańcy dowiedzieli się, że projekt przebudowy nie obejmuje wykonania tu oświetlenia docelowego - Rozwiązaniem może być zamontowanie choćby oświetlenia doraźnego – być może dwóch lamp na budynkach. Będziemy tu szukać rozwiązania z DRIiD Urzędu Miejskiego – mówi radny Wojciech Rudnicki.

Do końca tygodnia na tym terenie ma się jeszcze pojawić albo jego pełne zabezpieczenie płotkami, albo Eurovia uprzątnie i wywiezie zalegające na rozkopanej drodze płyty betonowe. – A od przyszłego tygodnia będziemy na ulicy wypatrywać robotników. Tyle czasu byliśmy cierpliwi, to i jeszcze trochę poczekamy – mówią mieszkańcy.
 
 
 
 
 
 
 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 )


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ foto
  Czwartek, 21.11

  Fajny ten radny na zjęciu

 2. 2
  +10
  ~ elli
  Czwartek, 21.11

  No wreszcie radny, który interesuje sie problemami mieszkańców i angażuje się w ich problemy. w czasie bardzo krótkiego stażu jako radny, pan Rudnicki pomógł już wielu ludziom. Powodzenia , tak trzymać!

 3. 3
  +24
  ~ obserwator
  Czwartek, 21.11

  Gdzie inżynier kontraktu,taki wychwalany przez Wilka,totalny bałagan.Skandal

 4. 4
  --24
  ~ rudnicki story
  Czwartek, 21.11

  Co wy sie tak spinacie??? Czekajcie a będzie wam dane .... i tyle w temacie. Wedkarski się rzuca bo mu obroty spadły bo nie ma dojazdu pod sklep, biedaczek ...

 5. 5
  +7
  ~ antyPiS
  Czwartek, 21.11

  Chcieliśta likwidatora Wilka to macie!!! Przyspieszenia inwestycji nie widać i jak był bałagan tak jest dalej!!!

 6. 6
  +17
  ~ rozalia
  Czwartek, 21.11

  Nie to chyba niemożliwe. To jest to nowe . Gdzie ta dynamika, przyśpieszenie. skrócenie prac, lepsza organizacja. Panowie prezydenci proszę nie pokazujcie się tylko przy przecinaniu wstęgi , tego co wam przygotowali poprzednicy. Gumowce na nogi i robocza wizyta w takich miejscach. jak w artykule. Jeszcze bardziej martwi mnie kto pokryje zmniejszenie wpływów do kasy miasta po zmniejszeniu opłat. Kogo złupicie?.

 7. 7
  +23
  ~ Mieszkaniec
  Czwartek, 21.11

  Pochwała tez dla Radnego Klima, obaj razem z Rudnickim mogą coś zmienić na tym padole

 8. 8
  +28
  ~ Real
  Czwartek, 21.11

  Jak oni mogą planowo robic cokolwiek.Zobaczcie kogo oni zatrudniają.Żadnych fachowców.Maja kilku stałych pracowników(10 % załogi), a reszta to nie bede pisał kto z Elblaga i okolic.Oni z tej budowy nie zejdą przez najbliższe 5 lat.Ide o zakład.Coś czuje że sie wykonawca także zmienic .Dopiero bedzie galimatias.

 9. 9
  +29
  ~ wiza
  Czwartek, 21.11

  A co robi w temacie pan Wilk ze swoim dokooptowanym panem Hajdukowskim. Widać, że radni / z SLD i PO / przejęli rozwiązywanie problemów w elbląskich osiedlach. Nie stać nas na utrzymywanie pana Wilka.

 10. 10
  +23
  ~ henryk
  Czwartek, 21.11

  w centrum przeszkadzają im "zabytki" a na Browarnej kolektory, na Robotniczej też im coś pewnie przeszkadza, nikt nie wie co? Za takie roz.... miasta powinny być jakieś sankcje, albo to fachowcy albo d.... bez pojęcia. Co oni z tymi pracownikami robią a może oni zwyczajnie nie są w stanie przerobić tego zakresu robót. Może trzeba tą firmę wyp.... nałożyć kary i zatrudnić za te pieniądze firmę która nie będzie robić burdelu tylko oddawać terminowo kolejne etapy inwestycji. Po ki ch... tą Nową oddali jak główne ciągi komunikacyjne wciąż rozpie.....

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.97702193260193