Sobota, 20.04.2024, Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czeslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPRAWY ELBLĄŻAN

Czy Pomnik Odrodzenia należy zlikwidować?

10.09.2012, 07:00:08 Rozmiar tekstu: A A A
Czy Pomnik Odrodzenia należy zlikwidować?
fot. AS

W sąsiedztwie ma Ratusz, na którego spogląda surowym okiem. Każdego dnia widzi elblążan spieszących do swoich domów, sznury samochodów ciągnące pobliską ulicą i słyszy na przemian rzewne i skoczne tony muzyki dobiegające z sąsiedniej szkoły. Wpisał się w codzienny krajobraz Elbląga, aczkolwiek on sam, szczególnie przez tych młodszych mieszkańców, z naszym miastem nie jest w żaden sposób kojarzony. Od  37 lat niezmiennie, jak wielki, ciemny okręt, stoi na straży Elbląga. Razem z nami – Pomnik Odrodzenia na Placu Konstytucji.

Monument ten odsłonięto na Placu Zgromadzeń Ludowych, obecnym Placu Konstytucji, 10 lutego 1975 roku. Jego wygląd jest wynikiem konkursu rozstrzygniętego w dniu 20 maja 1973 roku. Ten wielki pomnik wykonany został z mosiężnej blachy w kształcie rozpostartego sztandaru, z wmontowanymi w niego licznymi reliefami ważnych i doniosłych wydarzeń historycznych i symbolami przypominającymi morskie tradycje Elbląga. Autorem był krakowski artysta-rzeźbiarz Jan Siek, a pomnik został wykonany przy udziale elbląskiego „Zamechu” i jego pracowników. Pomysłodawcą był I sekretarz KW PZPR Bolesław Smagała, a na pokrycie kosztów w Elblągu rozprowadzane były w Elblągu specjalne "cegiełki".

– Pamiętam czas, kiedy przed defiladą 1-majową dostaliśmy w pracy „odgórny” nakaz wypolerowania pomnika – wspomina tamten okres 65- letnia pani Bogusława, pracują wtedy jako operator maszyn w Zakładach Armatury Samochodowej FSO, kiedyś mieszczących się na ul. Warszawskiej – Ten pomnik kiedyś tak nie wyglądał, obecnie sczerniał, ale w owych czasach ta mosiężna blacha wyglądała jak prawdziwe złoto – wspomina - Jak słońce zaświeciło nie dało rady patrzeć w tamtą stronę – mówi pani Bogusława.

Wśród elblążan przeważają zazwyczaj głosy, iż pomnik jest reliktem rodem z poprzedniej epoki i trzeba go zlikwidować. Zdania w tej kwestii są jednak podzielone. – Dla mnie, starego człowieka ten pomnik spełnił już swoje zadanie i wyczerpał już swoją misję – mówi pan Jacenty Zieliński, emerytowany suwnicowy - Minęły czasy, kiedy pod pomnikiem zbierali się włodarze miasta i elblążanie, którzy w tym miejscu celebrowali ważne święta państwowe oraz obchodzili inne uroczystości. Jednak jeśli zapyta mnie Pani czy warto go likwidować nie będę umiał na to pytanie odpowiedzieć – twierdzi - Bo łatwo mówić „usuńmy”, „przetopmy”, „zapomnijmy”. Jednak, jakby nie patrzeć, jest to część historii miasta i PRL-u, który przez lata kształtował także i Elbląg, jakim widzimy go także dziś. Pomnik to też tradycja, historia, a historia nawet jak nie przynosi chwały to jednak historia z której trzeba wyciągać wnioski i należy ją szanować. Moim zdaniem trzeba pomnik zostawić – twardo mówi pan Jacenty.

Zdecydowanie trudniej porozmawiać o pomniku z młodszymi elblążanami. Młodzież po prostu nie ma pojęcia o historii monumentu, a co za tym idzie – nie potrafią oni powiedzieć, czy jego obecność na placu jest zasadna i – nadal pożądana. Bardziej rozmowni w tej kwestii okazują się być elbląscy skejci, dla których Pomnik Odrodzenia jest kultowym miejscem do wykonywania ich karkołomnych akrobacji – Dopóki Miasto nie wybuduje nam skejtparku z prawdziwego zdarzenia, a który obiecuje nam już kilka lat, pomnik jest jedynym miejscem do rozwijania naszych pasji jeździeckich i ćwiczenia nowych akrobacji – mówi 16-letni Mateusz.

Zmiany co do obecnego wyglądu Placu Konstytucji i przyszłości pomnika mieli również elbląscy politycy. Radny Paweł Nieczuja-Ostrowski pisze na swoim blogu, że pomnik można by przetopić na działa do chociażby galeona. „Mniejsza jednak o pomnik (megalomańsko-narodowo-ludowo-proletariacko-zaściankowe kuriozum, które z odrodzeniem ni jak mi się nie kojarzy), ale właśnie stanęła tu kwestia jednego z nielicznych możliwych symboli Elbląga, a mianowicie galeona „Smok” – czytamy na blogu radnego. Ostatnimi czasy dużo mówi się o promocji Elbląga i szuka się nowego znaku, który Miasto w ciekawy sposób wyróżni i wypromuje. Czy „Galeon Smok”, po części stworzony z Pomnika Odrodzenia i zwodowany np. na Wyspie Spichrzów, byłby dobrym pomysłem na reklamę miasta?

Także w 2009 rozgorzała publiczna dyskusja nad potrzebą pozostawienia pomnika w naszym mieście, a którą zapoczątkował – wtedy jeszcze radny, dziś wiceprezydent Elbląga, Tomasz Lewandowski. Zwrócił się on wtedy do ówczesnego prezydenta Elbląga, Henryka Słoniny  z propozycją nadania nowej formy pomnikowi i zmiany jego nazwy. Nadarzała się wtedy ku temu okazja, gdyż właśnie rozpoczynała się przebudowa Placu Konstytucji. Lewandowski proponował aby w tą dyskusję włączyć mieszkańców, organizacje kombatanckie, organizacje społeczne.

Sprawa jednak nie odbiła się szerokim echem, a pomnik trwa nadal, wspólnie z każdym nowym pokoleniem elblążan.

 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 18

%44.4 %55.6


Komentarze do artykułu (105)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +10
    ~ J23
    Poniedziałek, 10.09

    Czy zlikwidować..hmm..trudno powiedzieć-jest częścią naszej historii...a z drugiej strony zaniedbany.Dzieci i młodzież urządzają sobie spotkania ...bo jest po czym jeździć na deskorolce, zaś pijaczkowie urządzają sobie na "zapleczu"..."majówki"..trwające do późnej jesieni...

  2. 2
    +15
    ~ elblazanka
    Poniedziałek, 10.09

    ja sie nie zgadzam zeby zostal zlikwidowany, moj wlasny dziadek go budowal i co cala praca ma isc na marne rowniez innych pracownikow bo inni nie umieją docenic czyjejs pracy ....a pozatym to sie wiąże z historia...pijaczki niech sie wezma do roboty a nie niszcza pomniki itp.

  3. 3
    --16
    ~ miejscowy
    Poniedziałek, 10.09

    zdecydowanie zlikwidowac, szczególnie ten jego fragment ze zwycięstwem pod Grunwaldem, pokojem toruńskim, to wsyd aby takie ważne sprawy Polski były prezentowane w takim zascianku jak wiocha Elblag, to nie do pomyslenia, zlikwidować i nie nawiązywac do tamtych czasów, mentalnie mieszkancy miasta nie dorośli do tego

  4. 4
    +10
    ~ Figo
    Poniedziałek, 10.09

    Do radnego Nieczuji- Ostrowskiego.Sam się pan przetop panie radny.Nie pan wkładał w nigo cegiełki,my ,którzy stawialiśmy ten monument, protestujemy przeciw takim pomysłom.Łapy precz od pomnika,niech się pan zajmie własną osobą i zmieni wyrazistość swojego wizerunku.Ja już na pana nie zagłosuję w 2014r.Wstydzę sie , że jest pan radnym.

  5. 5
    +14
    ~ noname
    Poniedziałek, 10.09

    o zlikwidowaniu trzeba bylo myslec jak byl remont placu, teraz zostawic w spokoju

  6. 6
    +21
    ~ map
    Poniedziałek, 10.09

    Czy chcemy czy nie - jest to kawał naszej historii. Nie jest to pomnik gloryfikujący stalinizm czy komunizm. Niech stoi. Koszt jego demontażu pewnie będzie ogromny i nieopłacalny. Natomiast pomysł budowy repliki galeonu Smok wydaje się ciekawy. Mógłby cumować przy bulwarze i stanowić atrakcję turystyczną. Podobnie jak osada Truso, ktorą w końcu można by wybudować.

  7. 7
    --28
    ~ LORNETKO
    Poniedziałek, 10.09

    USUNĄĆ komunistyczne żelastwo!!!

  8. 8
    +15
    ~ C
    Poniedziałek, 10.09

    Fascynuje mnie upodobanie krytyków komunizmu do stosowania jego metod. "Usuńmy". "Zburzmy". "Zamknijmy". "Zetrzyjmy z powierzchni ziemii". Czym różnią się krytycy komunizmu od komunizmu? Tak naprawdę już tylko jedną rzeczą... nie mordują. Na razie?...

  9. 9
    --11
    ~ heniek s
    Poniedziałek, 10.09

    Zlikwidowac natychmiast razem z ratuszem !!!

  10. 10
    +1
    ~ Smakosz luksusu
    Poniedziałek, 10.09

    Oddać poł pomnika w prezencie dziadkowi Słoninie i kawałek Witkowi Gwint-Dziewiałtowskiemu. Niech se wspominają dawne dobre dla nich czasy komunizmu w PRL. A w to miejsce POstawić..Bieronke lub mega wielki POmnik WIELKIEGO GRZEGORZA ODNOWICIELA na wzor tego co w Swiebodzinie. NIECH KRÓLUJE NAD ELBLAGIEM :) To był zart,a tak poważnie to pasowała by tam piekna stylizowane z akcentem elbląskim kaskadowe fontanny.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.89044594764709