Sobota, 22.06.2024, Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Przeciwnicy unijnej dyrektywy budynkowej chcą walczyć z "zielonym szaleństwem"

04.06.2024, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Przeciwnicy unijnej dyrektywy budynkowej chcą walczyć z "zielonym szaleństwem"
Fot. DK

- Ta dyrektywa zuboży każdego z nas. To jest sytuacja wywłaszczeniowa - przekonywali dziś (4 czerwca) w Elblągu przeciwnicy tzw. dyrektywy budynkowej, będącej elementem Europejskiego Zielonego Ładu.

 

 

 

Konfederacja Korony Polskiej i stowarzyszenie Mega Elbląg chcą, aby do walki z "zielonym szaleństwem", czyli tzw. dyrektywą budynkową, włączyli się również elblążanie i lokalny samorząd.

 

 

 

Chcielibyśmy zawalczyć, na poziomie lokalnym, z zielonym szaleństwem ich własną bronią. W punkcie 6. dyrektywy jest zapis, że budynki zabytkowe mogą być inaczej traktowane w przepisach państw członkowskich. Proponujemy, aby jak najwięcej budynków wpisać na gminną ewidencję zabytków, żeby nie podlegały tak rygorystycznym i restrykcyjnym normom, jak pozostałe budynki

- Jacek Zbrzeźny z Konfederacji Korona Polski.

 

 


- Ta inicjatywa, musi wyjść od radnych, to oni podejmują uchwałę. Z tym nie powinno być problemu. Wszyscy radni w trakcie kampanii wyborczej mówili, że będą się wsłuchiwali w problemy elblążan, ba niektórzy nawet mówili, że będą rozwiązywać problemy elblążan. Oczekujemy, aby rozwiązali ten właśnie problem. Dajemy rozwiązanie. Do 30 czerwca każdy elblążanin może wysłać wniosek do planu ogólnego gminy miasta Elbląg, gdzie może wpisać swoją kamienicę, kamienicę przy swojej ulicy, czy kamienicę na swoim osiedlu, aby prezydent, w porozumieniu z konserwatorem zabytków, a później uchwała rady, wpisała te kamienice do gminnej ewidencji zabytków - przekonywał Zbrzeźny.

 

 

 

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej dziś, 4 czerwca, przedstawiciele Konfederacji Korony Polskiej i Mega Elbląga mówili o zagrożeniach, jakie ich zdaniem niesie dyrektywa budynkowa.

 

 


- Według tej dyrektywy 2/3 budynków w Unii Europejskiej używa do ogrzewania paliw kopalnych. Ta dyrektywa mówi, że bardzo ważne i pile jest wycofywanie paliw kopalnych z ogrzewania, dlatego nie należy przyznawać żadnych zachęt finansowym nowym kotłom na paliwa kopalne, przerzucać się na energię odnawialną. To będzie powodowało wielki koszt dla ludzi, dla spółdzielni mieszkaniowych - mówił Łukasz Koba z Konfederacji Korony Polskiej.

 

 

 

Specjaliści od zarządzania rynkiem nieruchomości podają konkretne kwoty. Opłaty w czynszach na okres roku będą podwyższane do 13 tys. rocznie. Proszę sobie wyobrazić osobę na najniższej krajowej, która otrzymuje kwotę 3 tys. 221 zł i 78 gr wypłaty, a dostanie informację ze swojej spółdzielni czy zarządcy nieruchomości, że musi zapłacić 1 700 zł czynszu - do tej pory płaciła 600 zł, a teraz musi zapłacić jeszcze dodatkowe 1 100 zł (to ma być koszt np. termomodernizacji, czy wymiany kotłów wliczony w fundusz remontowy - przyp. red.). Szacuje się, że dostosowanie nieruchomości będzie kosztowało do 30 do 300 tys. zł w zależności od nieruchomości. Uważam, że ta dyrektywa zuboży każdego z nas

- mówiła Gabriela Sikorska z Konfederacji Korony Polskiej.

 

 

 

- Problem nie dotyczy tylko Polski - podkreślił Stefan Rembelski ze stowarzyszenia Mega Elbląg. - Na stronach rządowych możemy znaleźć te dane. W przypadku Polski będzie to koszt rzędu 1,5 bln zł. Nie wiem, czy państwo potraficie sobie uzmysłowić, co to oznacza, to jest prawie PKB roczne Polski, troszkę mniej. To jest tak ogromny wydatek, który ma nastąpić w tak krótkim czasie, mówimy o dyrektywie budynkowej, ale trzeba też wspomnieć o opłacie ETS2, która również wpłynie na koszty funkcjonowania życia w całej Europie.

 

 

 

Przeciwnicy dyrektywy budynkowej zachęcają jednak elblążan do udziału w głosowaniu w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

 

 

 

Wybory 9 czerwca zdecydują o przyszłości nie tylko Polski, ale też Unii Europejskiej, czy ona pozostanie w kształcie wolnych narodów, federacji państw narodowych, czy też stworzony zostanie zupełnie inny podmiot i będzie to początek końca Europy. Nie sugerujemy, aby państwo głosowali na jakąś konkretną formację polityczną, to nie jest celem tego spotkania, ale żeby głosować rozsądnie. Wybory lewacko-liberalne, do czego prowadzą, dziś widzimy namacalnie, jakie koszty ponoszą społeczeństwa w Europie. Ten liberalizm, który dziś jest w Brukseli, nie ma nic z liberalną gospodarką, to jest po prostu gospodarka nakazowa, taką już przerabialiśmy

- dodał Stefan Rembelski.

 

 

 

Przypomnijmy. Przyjęta przez Parlament Europejski dyrektywa dotycząca charakterystyki energetycznej budynków, tzw. dyrektywa budynkowa (EPBD), jest elementem Europejskiego Zielonego Ładu. Jej głównym celem jest zmniejszenie zużycia energii, odejście od paliw kopalnych i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w budownictwie. To oznacza m.in. termomodernizację budynków, wycofanie kotłów na węgiel i ograniczenie pieców gazowych w całej Europie. Zmiany te mają zostać wprowadzone do 2050 roku w budynkach istniejących. Zgodnie z unijną dyrektywą wszystkie nowe budynki mają być budowane bezemisyjne od 2030 r., a nowe budynki będące własnością instytucji publicznych już od 2028 r. 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +15
  ~ ```
  Wtorek, 04.06

  Łojezu... proponuję porozmawiać z kimś kto mieszka, lub jest właścicielem zabytku. Na każde wbicie gwoździe trzeba uzyskiwać zgodę konserwatora zabytków.

 2. 2
  +18
  ~ Krótko
  Wtorek, 04.06

  Madrale z Brukseli I parlamentu niech mnie cmokna w pompę. Żyje i tyle . Za dużo ludzi ma piece gazowe czyli kotły. A strachy to na Lachy. Niech placa za nas ci co chcą zmian.

 3. 3
  +18
  ~ wniosek
  Wtorek, 04.06

  Jest nadzieja, a to najważniejsze, Elblążanie i nie tylko zaczęli się budzić.Jestem z Wami i wszystkimi , którzy chcą działać i bronic Nas.

 4. 4
  --6
  ~ Opasły Nissan
  Wtorek, 04.06

  W Brukseli na pewno się przerażą tymi kilkoma osobnikami z elblążkowa xD

 5. 5
  +7
  ~ Xyz
  Wtorek, 04.06

  Rzad nie ma prawa wprowadzac tej dyrektywy w polsce,dopoki nie zapewni ludziom taniego pradu

 6. 6
  +14
  ~ Elblążanie są na Tak dla Polexitu
  Wtorek, 04.06

  I to są konkretne a nie jak koalicja 13 grudnia która po objęciu władzy skupiła się na chanuce, tabletce dzień PO. Likwidacji religii czy Polskich lektur na rzecz lewackich paszkwili.

 7. 7
  +14
  ~ POlak
  Wtorek, 04.06

  Mieszkańcy - Nie głosujemy na PO Tuska i tzw koalicje 13 grudnia.

 8. 8
  --2
  ~ Decyk
  Wtorek, 04.06

  Ta jedna osoba na fotografii nie dostałą się nigdzie do miejskiego koryta i będzie teraz przez najbliższe 4 lata kombinowała jak tu być znowu na świeczniku

 9. 9
  +8
  ~ Joanna
  Wtorek, 04.06

  Ostatni dzwonek przed wyborami 9 czerwca do PE by się zreflektować i dokonać wyboru w interesie Polaków i Normalnych Europejczyków. Stop kłamcom i zdrajcom Polski. Żadnego lewactwa i pseudo liberałów. To najważniejsze wybory dla Europy, czy Europa pozostanie jako dziedzictwo kulturowe, duchowe i gospodarcze cywilizacji łacińsko chrześcijańskiej czy też zostanie zburzona przez współczesnych wandali i się rozpadnie. Stop zdrajcom Polski - koalicji 13 grudnia.. Boże chroń Polską i Europę.

 10. 10
  --7
  ~ mis
  Wtorek, 04.06

  ludzie pogoncie tego rembalskiego on jest wszedzie wszedzie sie pcha a tan gdzie sie znajdzie tam klapa na calej lini przypomne referendum pchal sie na prezydenta bronil odlewnie i na wiele innych funnkcji a za co sie wezmie to klapa i kleska czy ten gosc nie ma co robic tylko wszedzie go pelno a nalezalo by sie dobrac do d...........tym co podpisali ten zielony lad i na wszystko sie zgodzili

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3368430137634