Piątek, 19.07.2024, Imieniny: Alfred, Wincenty, Wlodzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

W elbląskim szpitalu powstała Poradnia Prehabilitacyjna. To pierwsze takie miejsce w regionie (zdjęcia)

25.03.2024, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
W elbląskim szpitalu powstała Poradnia Prehabilitacyjna. To pierwsze takie miejsce w regionie (zdjęcia)
Fot. AK

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu powstała Poradnia Prehabilitacyjna, w której pacjenci będą mogli przygotować się do zabiegu. Dziś, 25 marca odbyło się jej uroczyste otwarcie. Pierwsi pacjenci trafią tu w kwietniu. Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia.

 

 


 

Pacjent dobrze przygotowany do leczenia poważnego, chirurgicznego, onkologicznego to pacjent, który powinien być do tego przygotowany psychicznie, fizycznie, kondycyjnie, żywieniowo. To przygotowanie w naszym systemie właściwie nie istniało i nadal formalnie nie istnieje. Jest to jednak kwestia świadomości lekarzy, świadomości szpitali, które wiedzą już, że warto zacząć pracować z pacjentem, starać się o poprawę swojego stanu zdrowia od momentu kwalifikacji do zabiegu

 

- mówi Tomasz Banasiewicz, kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu, jeden z pionierów prehabilitacji w Polsce.

 

 

 


Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu chce zadbać o kompleksowe przygotowanie pacjentów do planowanych zabiegów. Uruchomiona w placówce Poradnia Prehabilitacyjna to pierwsze takie miejsce w województwie warmińsko-mazurskim. Pacjenci objęci zostaną tam opieką m.in. lekarza specjalisty, który wyjaśnia, na czym polega czekające ich leczenia, psychologa i dietetyka. Na początek będą tu kierowani pacjenci onkologiczni oraz zakwalifikowani do zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego.

 

 

 

Nie tracimy czasu na bierne czekanie pacjenta, aż go zoperują, albo aż go zaczną leczyć, tylko od momentu wstępnej diagnozy zaczynamy pacjenta przygotowywać. Do tego celu potrzebne są trzy elementy. Pierwsza kwestia to oczywiście pacjent i jego świadomość, aby miał poczucie, że nie jest to kolejne obciążenie, tylko wartość dodana. Świadomość pacjenta pojawia się w momencie, kiedy widzi, że zespół zaczyna mu pomagać przygotowywać się do operacji, to jest ten drugi element -zespół. System prerehabilitacji opiera się na zespole, na poszanowaniu kompetencji wszystkich jego członków. Trzeci element to szpitale. Ze względu na brak formalnego systemu prerehabilitacji opiera się on o świadomość szpitala. To szpital musi stwierdzić: to jest potrzebne, chcemy leczyć pacjentów dobrze, chcemy, żeby ich leczenie było dla nich łatwiejsze do przejścia, więc zorganizujemy naszym sumptem miejsce, gdzie pacjentów będziemy przygotowywać

- dodał Tomasz Banasiewicz.

 

 


 

Prehabilitacja pozwoli nam na zbliżenie się do pacjentów, potraktowanie ich indywidualnie. Lekarz, fizjoterapeuta, psycholog i dietetyk to są cztery stałe składniki w tej poradni. Korzystanie z poszczególnych elementów będzie indywidualne dla każdego pacjenta. Nie każdy pacjent przecież wymaga dietetyka, a w przypadku pacjentów onkologicznych psycholog jest bardziej potrzebny niż w przypadku pacjentów zakwalifikowanych na zabieg endoprotezoplastyki

 

- podkreślił Grzegorz Sosnowski, p.o. dyrektora ds. lecznictwa, Koordynator Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

 

 

 

 

Dziś, 25 marca w WSZ w Elblągu odbyła się konferencja połączona z uroczystym otwarcie Poradni Prehabilitacyjnej. Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Galeria / W elbląskim szpitalu powstała Poradnia Prehabilitacyjna. To pierwsze takie miejsce w regionie ( zdjęć 20 )
Dodano: 2024-03-25 | Fot. AK
0

Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Na ulicy mówią
  Poniedziałek, 25.03

  Ile to lat od wybudowania szpitalu i pod dyrekcją obecnej poseł z Platformy Obywatelskiej w końcu sukces?

 2. 2
  +16
  ~ pacjent 54
  Poniedziałek, 25.03

  skandal - na opis MR lub TK trzeba czekać do 8 tygodni a później w długą kolejkę do specjalisty

 3. 3
  +12
  ~ Pacjent
  Poniedziałek, 25.03

  A może ktoś się wreszcie zainteresuje sprawą wielomiesięcznego oczekiwania na rozpoczęcie chemii

 4. 4
  +10
  ~ Ja Gut Scheneller
  Poniedziałek, 25.03

  O, Teresda Orlowsky z Niemiec przyjechała ?

 5. 5
  +11
  ~ Nigdy więcej PO,trzecia droga, Lewica
  Poniedziałek, 25.03

  Straszny haos organizacyjny w szpitalu POslanki, długie kolejki do specjalistów,fatalne nie ludzkie podejście do oacjenta. Jak ktoś chce zobaczyć na czym polega fałsz tej partii z serduszkiem zapraszamy do korzystania z tego przybytku POslanki. A co tam robi ta pani z PO która siedząc w sejmiku głosowała przeciwko reaktywacji kolei nadzalewowej? Wstyd i hańba!

 6. 6
  +10
  ~ tragedia trwa
  Poniedziałek, 25.03

  fatalny szpital i specjalistów brak , tam jest żenada wiec ten aplauz dla kliki

 7. 7
  +8
  ~ babcie
  Poniedziałek, 25.03

  żal nawet to komentować już nawet się nie chce

 8. 8
  +9
  ~ Kto mi napisze
  Poniedziałek, 25.03

  Czy ktoś wie co to za pani przecinająca wstęge w tym zielonym ubraniu.??

 9. 9
  +5
  ~ aaaa
  Poniedziałek, 25.03

  Do: "Kto mi napisze" Pani w zielonym ubraniu, która przecina wstęgę to: Grażyna Teresa Kluge - KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

 10. 10
  +13
  ~ Do aaaa
  Poniedziałek, 25.03

  Czy to ta pani która z Grzesiem.n i jurasem.w tak rządzili miastem że doszło do referendum w którym zostali wywiezieni na taczkach? Znowuż kandyduje? Beszczelność!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0308630466461