Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Związek Zawodowowy chce dostępu do informacji publicznej. "Prezes EPWiK uzależnił to od przekazania mu 250 zł"

15.03.2024, 19:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Związek Zawodowowy chce dostępu do informacji publicznej. "Prezes EPWiK uzależnił to od przekazania mu 250 zł"

- Prezes EPWiK, Marek Misztal odpowiedział na nasze pytania zadane w ramach informacji publicznej o skalę wydatków kierowanej przez niego firmy na podmioty zewnętrzne i ich zasadność. Odpowiedź jest kompromitująca – mówił Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.
 

 


Zrzeszony w Związkowej Alternatywie Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Oświaty i Usług w Elblągu wszedł w spór zbiorowy z Elbląskim Przedsiębiorstwem Wodociągiem i Kanalizacji. 12 lutego odbyło się spotkanie przedstawicieli związku z prezesem spółki Markiem Misztalem. Nie udało się na nim dojść do porozumienia.
 


Przedstawiciele Związku w ramach informacji publicznej zwrócili się do Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji o podanie wydatków spółki m.in. na dotacje, darowizny, działalność promocyjną i edukacyjną oraz o to, w jaki sposób spółka dokonuje oceny efektywności takich wydatków

 

 

Prezes twierdzi, że nie jest w stanie przesłać takich informacji w ustawowym terminie i wydłuża termin odpowiedzi na pytania o miesiąc (chodzi o wskazanie kilku wydatków, które są w sprawozdaniu finansowym każdej firmy). Jednocześnie prezes uzależnił udzielenie informacji od przekazania mu 250 zł w celu przygotowania dokumentów

 

 

– wyjaśnia Piotr Szumlewicz.

 


To jednak nie wszystko. - Na dodatek Pan Misztal twierdzi, że do zbadania zasadności wydatków na podmioty zewnętrzne musiałby wynająć firmę zewnętrzną. Oznacza to, że firma wydaje setki tysięcy złotych i nie jest w stanie wyjaśnić, dlaczego to czyni – podkreślił Piotr Szumlewicz. - W tej sytuacji podjęliśmy decyzję o skierowaniu wniosku do Najwyższej Izby Kontroli, by zbadała funkcjonowanie EPWiK.
 
 

 

Jednocześnie, w ramach trwającego sporu zbiorowego, zwróciliśmy się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, by wskazało mediatora do przeprowadzenia mediacji między naszym związkiem działającym w EPWiK oraz władzami firmy. Kilka dni temu taki mediator został wyłoniony i wskazał dwa terminy rozmów (14 i 25 marca). Niestety Pan prezes odrzucił obydwa, tłumacząc, że nie chce rozmawiać przed wyborami

 

 

– dodał Piotr Szumlewicz.

 Jak zaznaczył Piotr Szumlewicz, zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych władze firmy mają obowiązek wzięcia udziału w mediacjach. - Odmowa oznacza brak woli porozumienia, a zatem daje zielone światło do referendum strajkowego, a w konsekwencji akcji strajkowej. Jeśli prezes będzie odmawiał udziału w mediacjach, rozważymy przeprowadzenie referendum strajkowego jeszcze przed wyborami – zapewnił Piotr Szumlewicz.

 

 

Poniżej treść pisma przesłanego przez prezesa EPWiK MIchała Misztala:

 

" Szanowni Państwo,

W odpowiedzi na Państwa wniosek o udostępnienie informacji publicznej w zakresie darowizn, sponsoringów i wydatków dotyczących elbląskich klubów sportowych, informujemy, że wspieranie sportu zwłaszcza dzieci i młodzieży jest jednym z zadań należących do samorządu. Finansowanie sportu seniorskiego nie jest zadaniem obligatoryjnym samorządu. Nie mniej jednak Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością dostrzegając walory promocji poprzez sport przekazywała w ramach zawartych umów środki elbląskim klubom sportowym.

 


W związku z koniecznością analizy umów i dokumentów księgowych dotyczących 3 lat informujemy, że w oparciu o art. 13. ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej przedłużamy termin udostępnienia informacji dotyczącej lat 2021 — 2023 maksymalnie do dnia 19.04.2024 r.

 


Ponadto z uwagi na konieczność powierzenia pracownikowi spółki zadania w postaci analizy dokumentacji z kilku lat, dodatkowe koszty z tym związane wyniosą 250 zł, co stanowi średnie wynagrodzenie za 4 godziny pracy w godzinach nadliczbowych przez pracownika spółki, posiadającego kompetencje odpowiednie do sporządzenie informacji.


Powyższą kwotę należy uiścić na rachunek spółki: (...)


Następnie, informuję, że udzielenie odpowiedzi na pytania z pkt. 5-6 wymaga wiadomości specjalnych. Tym samym, istnieje konieczność powierzenia oceny rentowności zawartych umów sponsorskich podmiotom zewnętrznym. W przypadku podtrzymywania przez Związek wniosku w tym zakresie EPWiK sp. z o.o. poinformuje o kosztach, które będzie zobowiązana uiścić z tytułu sporządzenia ekspertyzy.

 


Wskazuję również, że całkowity koszt remontów przeprowadzonych w biurowcu EPWiK Sp. z o.o. w latach 2021-2023 nie jest możliwy do oszacowania, ponieważ prace są nadal w toku. W związku z powyższym, zwracam się z prośbą o doprecyzowanie, których pomieszczeń dotyczy wniosek oraz za jaki okres.

 


Równocześnie informuję, że informacja publiczna w zawnioskowanym zakresie, zostanie udostępniona w terminie do dnia 19.04.2024 r "

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +61
  ~ Sila w kupie
  Niedziela, 10.03

  POgrywanie przed upadkiem! Z ludźmi się nie wygra !

 2. 2
  +55
  ~ To juz i tak porażka stanowiskowa
  Niedziela, 10.03

  W zassdzie biedny facet , nawet mogę mu współczuć-:) w końcu to nie pierwszyzna

 3. 3
  +36
  ~ ????
  Niedziela, 10.03

  A kiedy odp um w sprawie przegranego procesu kolejnego urzędnika?Coś dlugo to piszą?

 4. 4
  +53
  ~ Równia POchyła
  Niedziela, 10.03

  Nie ma nic glupszego niż wejść w konflikt z pracownikami, to tylko swiadczy o niemocy pracodawcy i nigdy nie przyniesie pracodawcy nic dobrego , to już równia pochyła

 5. 5
  +38
  ~ Patola
  Poniedziałek, 11.03

  Ale kicha i strach

 6. 6
  +43
  ~ Nadzór
  Poniedziałek, 11.03

  A kto nadzoruje ten twór? Ktoś zgodzil się na taki numer !!!

 7. 7
  +39
  ~ Karma
  Poniedziałek, 11.03

  Nic nie trwa wiecznie nawet wladza

 8. 8
  +46
  ~ Stefan
  Poniedziałek, 11.03

  Dobrym człowiekiem jest się zawsze, a prezesem tylko bywa czasami tylko chwilkę.

 9. 9
  +31
  ~ Niepewność i arogancja
  Poniedziałek, 11.03

  Nikt dziś nie moze być pewien niczego i tego co będzie za miesiąc a może być różnie......

 10. 10
  +31
  ~ Sport to zdrowie? A może pieniądze?
  Poniedziałek, 11.03

  Na sąsiednim portalu jest artykuł pana Załuskiego. Wygląda na to że informacje o wydatkach na sport są bardzo niewygodne. Co jest na rzeczy?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5651099681854