Poniedziałek, 26.02.2024, Imieniny: Bogumil, Aleksandra, Miroslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

650 mieszkań na wynajem ma powstać m.in. w Tolkmicku i Braniewie. Dlaczego nie w Elblągu?

08.12.2023, 18:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
650 mieszkań na wynajem ma powstać m.in. w Tolkmicku i Braniewie. Dlaczego nie w Elblągu?
Fot. Agnieszka Klatt
REKLAMA

Około 650 mieszkań na wynajem ma powstać w najbliższych latach w województwie warmińsko-mazurskim.  To plan zawiązanej dziś, 8 grudnia spółki Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej "Pojezierze".  Należy do niej dziewięć samorządów. W gronie tym nie znajdziemy Elbląga? 

 

 

 

W województwie warmińsko-mazurskim powstała już trzecia spółka Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Akt notarialny podpisano dziś, 8 grudnia w Elblągu. SIM "Pojezierze" zawiązało dziewięć samorządów, wśród nich m.in. gmina Tolkmicko i gmina Braniewo. Stronę Skarbu Państwa będzie reprezentował Krajowy Zasób Nieruchomości. 

 

 

 

Cel SIM jest budowa mieszkań na wynajem, z możliwością dojścia do własności. To propozycja dla osób, które nie posiadają własnego mieszkania w danej miejscowości, dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie. Docelowo w gminach, które zawiązały nową spółkę, ma powstać ok. 650 mieszkań. 

 

 

 

Problemy mieszkaniowe mamy i w małych i dużych gminach. Ta inicjatywa pozwoli zaspokoić potrzeby mieszkańców, którzy z jednej strony ze względu na dochód nie mają szans na mieszkanie socjalne, a z drugiej strony mają za mały dochód, aby kupić mieszkanie na kredyt. To są osoby aktywne, które pracują, wychowują dzieci i mam nadzieję, że im pomożemy

- mówi Jakub Bornus wójt gminy Braniewo. 

 

 

 

 

Jesteśmy jednym z województw o największym nasyceniu udziałem samorządów w tej inicjatywie. Pierwsza spółka została powołana w Olsztynie z 19 samorządami, druga w Olsztynku z 17 samorządami, teraz dołączyła do nich trzecia powołana dziś w Elblągu. Łącznie prawie 40 proc. samorządów gminnych naszego województwa jest w spółkach. To oznacza, że w najbliższych latach na Warmii i Mazurach powinno powstać około 2,5 tys. nowych mieszkań na wynajem. SIM-y budują już m.in.w  Szczytnie, niebawem ruszy budowa mieszkań w Olsztynku

- podkreślił Piotr Opaczewski, wicewojewoda warmińsko-mazurski. 

 

 

 


Warto dodać, że samorząd elbląski nie zdecydował się iść w ślady kilkudziesięciu gmin z województwa i nie przystąpił do SIM. 

 

 

 

 

Miasto Elbląg niestety nie uczestniczy w SIM, ale nie składamy broni. Będziemy namawiać pana prezydenta, aby Elbląg do tej spółki przystąpił. Krajowy Zasób Nieruchomości ma bardzo dobrą działkę pod budowę mieszkań w Elblągu, na pewno będziemy namawiać samorząd Elbląga do udziału w spółce, ale nie czekaliśmy na Elbląg i chcemy, aby inwestycje we wszystkich tych samorządach, które dziś podpisały umowę, powoli już zaczynały ruszać

- mówił Piotr Opaczewski.

 

 

 

- Miasto oczywiście ma Elbląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, który prężnie działa i buduje kolejne inwestycje, ale jedno nie wyklucza drugiego - dodał wicewojewoda. - Tym bardziej że różnica między TBS a SIM, jest taka, że w SIM po ok. 20 -25 latach, wynajmujący będzie mógł dojść do własności tego mieszkania. Tego na chwilę obecną nie ma w TBS-ach.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ no tak
  Piątek, 08.12

  No i brawo!, dlaczego tylko w Elblągu ma się budować, tutaj prywatni deweloperzy? Braniewo czy Tolkmicko tam tacy deweloperzy nie będą budowali. Bardzo dobrze, że na tamtych terenach powstanie też nowe budownictwo, to daje tez rozwój tych miejscowości.

 2. 2
  +1
  ~ Gość
  Piątek, 08.12

  Wiecie, że PISory miały plan budowy bloków socjalnych dosłownie na wsiach jak Markusy, Pieniezno, Bisztynku. Po co? A po to, żeby hodować elektorat złożony z patologii uzależnionej od socjalu. Na wsi nie znajdziesz rozwoju i pracy...tam żyjesz na łasce gminy. Elektorat PiS miał być wiecznie pijany i zacofany. Taki ze wsi.

 3. 3
  0
  ~ hahaha
  Piątek, 08.12

  gdzie tera Pietruś znajdzie robotę - chyba już czuje odcisk buta na części ciała gdzie plecy kończą swoją szlachetną nazwę.....

 4. 4
  +4
  ~ Klaro
  Piątek, 08.12

  Ale ustawowo SIM nie miały być w miastach na prawach powiatu?

 5. 5
  +1
  ~ taaa
  Sobota, 09.12

  a ulubieniec elblaskich pisiorow juz spakowany ?bo za dwa dni dostanie kopa i wypad moze znaj dzie robote przy wiadukcie na lotniczej ktory wedlug niego mial sie juz zawalic

 6. 6
  +1
  ~ Zakały
  Sobota, 09.12

  Widzimy jak 130 tys miasto Elbląg jest degradowane. Miasto Elbląg grodzkie równorzędne z olsztynem. A co wy politycy wyprawiacie.

 7. 7
  +5
  ~ do Gość
  Sobota, 09.12

  Czy coś Gościu merytorycznego potrafisz nabazgrać? No właśnie przez Takich jak Gość mamy marazm w Elblągu.Martwią się zamartwiają czy to niektórzy będą mieli pracę po zmianie władzy. Nie martwi Ich to, że mamy średią najniższą płacę w Polsce. Dla Nich jak widac" igrzyska" muszą być.Opamiętajcie się, nie ważne kto z jakiej opcji,;iczy sie człowiek, jeżeli przyczyni sie do rozwoju naszego Miasta.

 8. 8
  +5
  ~ moze nie wiecie
  Niedziela, 10.12

  Tolkmicko ma świetlaną przyszłość, rozbudowa nabrzeża już znacznie podwyższa to miejsce jako rozwojowe.Tam będą potrzebne ręce do pracy, i o to chodzi też.

 9. 9
  +3
  ~ zez
  Niedziela, 10.12

  Przecież w Elblągu spółka rządu PiS rozpoczęła budowę dużego osiedla z mieszkaniami na wynajem na ulicy Legionów / ok. 280 mieszkań / Budowa rozpoczęła się od wycięcia zieleni na placu budowy . Niestety po wyborach 15 pażdziernika prace ustały . Proszę więc o aktualizację artykułu i sprostowanie wojewody Opaczewskiego .

 10. 10
  +1
  ~ wniosek
  Poniedziałek, 11.12

  Podziękowanie dla pana Opaczewskiego za wkład Jego prac,y za rozwój budownictwa tak potrzebnego dla ludzi zamieszkujących wokół naszej aglomeracji.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.70274090766907