Poniedziałek, 26.02.2024, Imieniny: Bogumil, Aleksandra, Miroslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Uwaga, kierowcy! Od 1 grudnia zapłacimy za parkowanie na kolejnych ulicach. SPP powiększy się o 169 miejsc!

30.11.2023, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Uwaga, kierowcy! Od 1 grudnia zapłacimy za parkowanie na kolejnych ulicach. SPP powiększy się o 169 miejsc!
Fot. Agnieszka Klatt
REKLAMA

Koniec z bezpłatnym parkowaniem m.in. na ul. Wojska Polskiego i 12 Lutego. Od 1 grudnia strefa płatnego parkowania w Elblągu powiększy się o kolejnych 169 miejsc. - Wprowadzenie opłat skłania kierowców do ograniczenia czasu parkowania i bardziej efektywne korzystanie z dostępnych parkingów - tłumaczy Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu.

 

 

 


Strefa płatnego parkowania w Elblągu od piątku, 1 grudnia rozszerzona zostanie o parkingi i miejsca postojowe znajdujące się przy ulicach: 12 Lutego (przy dawnym Świecie Dziecka oraz przed skrzyżowaniem z ul. 1 Maja; po obu stronach ulicy), Bałuckiego (przy przedszkolu), Mickiewicza (bezpośrednio przy Urzędzie Skarbowym i na parkingu przed skrzyżowaniem z ul. Bema), Wojska Polskiego (po obu stronach ulicy) i Żeromskiego (odcinek od ul. Wojska Polskiego do ul. Ogrodowej).

 

 

 

Problem z parkowaniem w tych miejscach wielokrotnie zgłaszali mieszkańcy i użytkownicy okolicznych budynków. Większość z nowych miejsc SPP zlokalizowana jest przy instytucjach użyteczności publicznej. Generalnie nie tylko w Elblągu, ale wszędzie na świecie, zasada jest tak, że w takich lokalizacjach strefa płatnego parkowania ma największą rację bytu, zachęcając kierowców do racjonalnego korzystania z miejsc postojowych

 

 

- informuje Michał Górecki z Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu.

 

 

 

 

Chodzi między innymi o miejsca postojowe na ul. Wojska Polskiego, gdzie swoje siedziby mają delegatura urzędu wojewódzkiego i elbląska uczelnia, a także przy ul. Mickiewicza, przy Urzędzie Skarbowym w Elblągu. Płatne parkowanie wprowadzone zostanie również na części ul. 12 Lutego.

 

 

 

Płatne miejsca parkowania przy ul. 12 Lutego funkcjonowały już wcześniej, przed przebudową drogi wojewódzkiej nr 504. Otrzymywaliśmy wiele sygnałów, że jest tu problem z parkowaniem. Wracamy więc ze strefą płatnego parkowania w tej lokalizacji

 

 

 - dodaje Michał Górecki.

 

 

 

SPP w Elblągu obejmuje już 1204 miejsca postojowe, z czego 75 to miejsca dla osób niepełnosprawnych. Od 1 grudnia zostanie rozszerzona o kolejnych 169 miejsc (w tym 8 dla osób niepełnosprawnych).

 

 

 

Jak zapowiada ZKM, nowe miejsca wyposażone zostaną w nowoczesne parkomaty. - Największą nowością oferowaną przez te urządzenia jest konieczność wprowadzenia numeru rejestracyjnego pojazdu oraz możliwość wnoszenia opłat nie tylko za pomocą bilonu, ale również kart płatniczych, oraz systemu BLIK. Jednocześnie nie będzie już możliwości wnoszenia opłat za pomocą EKM - informuje Zarząd Komunikacji Miejskiej.

 

 

 


Przypomnijmy. 10 minut parkowania w strefie kosztuje 50 gr. Za pierwszą godzinę kierowcy muszą zapłacić już 3 zł, za drugą 3,30 zł, trzecią 3,50 zł, a za każdą kolejną dodatkowe 3 zł. Abonament miesięczny na wszystkie sektory SPP kosztuje 130 zł, a na jeden sektor 80 zł. Więcej informacji znajdziemy tutaj.

 

 

 


Jak Elbląg wypada na tle innych miast, jeśli chodzi o cennik SPP? Przykładowo w Gdańsku pierwsza godzina za postój w Strefie Płatnego Parkowania kosztuje 3,90 zł, a w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania już 5,50 zł. W Olsztynie stawka ta wynosi 4,50 zł (za pierwszą godzinę w strefie czerwonej), a w Szczecinie 3,60 zł i 2,80 zł (w zależności od podstrefy).

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (28)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +31
  ~ Wpłatomat kwww
  Czwartek, 30.11

  Niech se urzedasy parkomat na dziedzińcu UM postawią. Był zresztą taki projekt w budżecie obywatelskim kilka lat temu, to oczywiście urzedasy odrzucili wniosek i nie poddali go pod głosowanie.

 2. 2
  +1
  ~ Olo
  Czwartek, 30.11

  Super !!

 3. 3
  +25
  ~ Anty
  Czwartek, 30.11

  Stawianie parkomatów za miejsca parkingowe, mimo, że kierowcy i tak najwięcej się dokładają w podatkach do utrzymania infrastruktury drogowej, jest bezczelnością. Natomiast stawianie parkomatów na parkingach urzędów publicznych, na których utrzymanie składa się każdy w podatkach, jest ku-estwem - i taka najwidoczniej jest mentalność decydentów, którzy o tym postanowili.

 4. 4
  +23
  ~ Anty
  Czwartek, 30.11

  Dodam jeszcze, że jakby decydentom o wspomnianej wyżej mentalności faktycznie zależało na optymalizacji parkowania, a nie kolejnej okazji do dojenia kierowców, to po prostu zrobiliby tak, że np. pierwsza godzina parkowania jest za darmo, tak, ze każdy zdążyłby załatwić swoje sprawy.

 5. 5
  +11
  ~ Znam Temat
  Czwartek, 30.11

  Tak jest! Brawo, cóż za kolejny, spektakularny "grejt sukcesss" władz miejskich. Powiększy się ilość miejsc płatnego parkowania, a nie ilość miejsc parkingowych.

 6. 6
  +11
  ~ Dede
  Czwartek, 30.11

  I jak niby chcecie powstrzymać mowę nienawiści po takich ruchach? Najpierw zwężacie drogi czarując parkingiem a potem stawiacie parkomat! Jesteście ................................ tu wstaw sobie jakiś nienawistny kawałek.

 7. 7
  +8
  ~ kierowca bombowca
  Czwartek, 30.11

  dużo podróżuję po europie.zapewniam ,że w większości miast bezpłatne parkingi są z dala od centrum.ci ,którzy tego nie rozumieją tkwią mentalnie w komunie.nic nikomu sie nie należy.3 zł za parking to dojenie kierowców?bez przesady.

 8. 8
  +15
  ~ hhhhj
  Piątek, 01.12

  ja bym zamontował parkomaty na dziedzińcu urzędu miejskiego na pewno by sie opłacało

 9. 9
  +5
  ~ Wywalić Wicie.
  Piątek, 01.12

  To jeszcze pryszcz.Ale wróble świerkają,że za każde auto spalinowe, przyjdzie nam płacić 500 zł rocznie.Prawda to czy fałsz.To się okaże za rzadów Targowicy.

 10. 10
  --6
  ~ VM
  Piątek, 01.12

  To na pewno pomoże lokalnym przedsiębiorcom w nierównej konkurencji z centrami handlowymi. A może, poza tradycyjnym bandyctwem wobec kierowców, to właśnie jest cel? Dobić te resztki szybko znikającego z Elbląga handlu?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.9299099445343