Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Kto będzie reprezentował nas w Sejmie? Znamy faworytów wyścigu o mandaty z okręgu elblaskiego

16.10.2023, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Kto będzie reprezentował nas w Sejmie? Znamy faworytów wyścigu o mandaty z okręgu elblaskiego

116 kandydatów walczyło o jeden z ośmiu mandatów poselskich w okręgu elbląskim. Którzy z nich mają na to największą szansę? Szczątkowe wyniki z blisko 75 proc. komisji wyborczych opublikowane przez PKW wskazują faworytów w wyścigu o miejsca w Sejmie.

 

 

Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2023 Państwowa Komisja Wyborcza poda najpewniej we wtorek (17 października) koło południa. Częściowe wyniki, z 70 proc. komisji wyborczych już teraz pokazują, jak z dużym prawdopodobieństwem będzie wyglądał podział miejsc w Sejmie. Sprawdzamy, kto ma największe szanse na mandat z okręgu elbląskiego. Faworytów poprosiliśmy o komentarz.

 

 

 

Spośród kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w okręgu elbląskim najwięcej głosów, na ten moment, zdobył Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych, który startował z trzeciego miejsca (29 765 głosów - częściowe dane PKW z godz. 17). Niestety nie udało nam się uzyskać komentarza tego kandydata. Drugie miejsce należy do Roberta Gontarza (20 477 głosów), a trzecie lidera listy Leonarda Krasulskiego (12 536 głosów).

 

 

 

- Nie chcę komentować wyników. Widzę, że są dobre, ale wolę poczekać do tych oficjalnych, niż dzielić skórę na niedźwiedziu - powiedział Robert Gontarz. - Wiadomo już, że frekwencja podczas tych wyborów była wspaniała. To pokazuje, że to było prawdziwe święto demokracji. Warto zwrócić uwagę, że stworzenie tych nowych komisji wyborczych, których nie chciała opozycja, pomogło w tym. Ci, którzy kiedyś mieli bardzo daleko do komisji, wczoraj mogli bez większego problemu na te wybory dotrzeć. To było dobre rozwiązanie, profrekwencyjne.

 

 

 

Czuję radość, ale też i pokorę wobec decyzji suwerena. Mam już 18 lat doświadczenia w pracy parlamentarzysty, więc zdaję sobie sprawę z trudności, które nas czekają. Bez względu na to, czy będziemy partią opozycji, czy partią rządzącą sytuacja będzie niezwykle skomplikowana i trudna. Przed nami dużo pracy. W klubie PiS dużo będziemy mieli "pierwszaków", ludzi, którym brakuje jeszcze pewnego doświadczenia. Tutaj będzie też będzie potrzebna praca wewnątrz klubu

 

- dodał Leonard Krasulski.

 

 

 

Tych trzech kandydatów PiS najpewniej będzie reprezentowała nas w Sejmie. Szansę na mandat, jeśli oficjalne wyniki nie zmienią drastycznie rozkładu sił, ma również Teresa Wilk (4 901 głosów). 

 

 

 

 

Z listy Koalicji Obywatelskiej wyborcy największym poparciem ponownie obdarzyli Jacka Protasa (31 221 głosów w okręgu elbląskim - cząstkowe dane PKW na godz. 17) i Elżbietę Gelert (14 393 głosy). Obecni posłowie mogą liczyć na mandat również w nowej kadencji. To ugrupowanie z okręgu elbląskim będzie miało trzy mandaty w Sejmie. Największą szansę na to ostatnie miejsce ma aktualnie Katarzyna Królak (5 435 głosów), ale to nie jest jeszcze przesądzone, tuż za nią jest m.in. Robert Turlej (4 961 głosów).

 

 

 

 

- Dziękuję wszystkim, którzy ponownie mi zaufali i oddali na mnie swoje głosy. To jest dla mnie zobowiązanie do tego, żeby walczyć o sprawy naszego regionu, m.in. również Elbląga. Przed nami ciężka praca. Wszyscy rozumiemy, że posprzątanie po PiS, po tych 8 latach demolowania Polski będzie bardzo trudne. O wielu trudnościach, minach, pułapkach pewnie jeszcze nie wiemy i dowiemy się, dopiero jak przejmiemy władzę. To będzie bardzo ciężka praca, ale jej się nie boimy - podkreślił Jacek Protas.

 

 

 

Ten pozytywny wynik to radość, zarówno dla mnie, jak i dla ludzi, którzy współuczestniczyli w tym wydarzeniu, czyli dla mojego sztabu wyborczego. Odpowiedzialność jest bardzo duża. Tym większa, jeżeli przejmiemy władzę, bo wtedy będzie ona faktyczna. Przez ostatnie dwie kadencje, będąc w opozycji, tak naprawdę mogliśmy jedynie pisać interpelacje. Teraz będziemy działać. Dla mnie na pewno ważna i istotna jest służba zdrowia. Musimy w końcu powiedzieć sobie, czy ten kierunek, który od lat dwudziestu ciągle tylko jest podrasowywany i dalej wszyscy narzekają, nie należałoby w miarę możliwości odwrócić, zmienić. Ważne są sprawy kobiet, w tym, chociażby dostęp do in vitro

 

- mówi Elżbieta Gelert. 

 

 


Okręg elbląski w Sejmie reprezentuje ośmiu posłów. Ostatni mandat najpewniej przypadnie Trzeciej Drodze. Z tej listy najlepszy wynik na razie ma Zbigniew Ziejewski (11 643 głosy). 

 

 

 

Podjąłem decyzję o ponownym startowaniu z zamiarem pracy dla Elbląga, regionu i całej Warmii i Mazur. Takie cele sobie stawiam. Dla Elbląga najważniejszy teraz cel to pogłębienie toru wodnego, żeby ten czwarty port działał. Jest kilka inwestycji strategicznych, które należy zrobić, a nie przekomarzać się czy rząd to ma zrobić, czy miasto. Przekop Mierzei Wiślanej ma kosztować 2,5 mld zł, a zabrakło 100 mln, aby inwestycję skończyć. To nieodpowiedzialne, szantażowanie prezydenta czy odda spółkę miejską, czy nie. Odblokujemy również najszybciej, jak to będzie możliwe środki z KPO, aby te ogromne środki przewidziane 57 mld euro wpłynęło do Polski, gro z nich wpłynie również do Elbląga.  Nie będziemy w tej chwili w opozycji, a w opcji rządzącej. To dużo zmienia. Cieszę się, że społeczeństwo chciało tej zmiany. 73 proc. poszło do wyborów, czegoś takiego w historii powojennej Polski nie było

 

- mówi Zbigniew Ziejewski. 

 

 

Źródło: częściowe wyniki opublikowane przez PKW

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ śmieszność huczy
  Poniedziałek, 16.10

  A Falej tak się starała no i znalazła swoje miejsce. na bocznicy. Nie rozumiem słów weteranów "będę nadal walczył (a)", bo nie znam kategorii w jakich walczą, z kim walczą i jakie już mają sukcesy. Żyję tu i teraz i nie znam żadnej działalności tychże dla miasta choćby drogi, mosty, wszelka infrastruktura. Działania w zdobywaniu finansów pożądane. Weźcie się w nowej kadencji honorowo do roboty i każdy poseł koalicji , a senator też, zrobi jedną ważną rzecz dla miasta by się jej nie wstydził - Portas, Ela, Zbyszek, Wciślak i ci jeszcze nie podliczeni. Falej mówiła "ja jako najbardziej pracowita ..." , a wy nie idźcie tą drogą!

 2. 2
  +12
  ~ cieszmy się
  Poniedziałek, 16.10

  cieszę się że jest Krasulski Gelert i Protas to gwarantuje brak zmian

 3. 3
  +29
  ~ V
  Poniedziałek, 16.10

  Kto głosował za Gelert, Protasem, Krasulskim i Wcisła. ? Czy ci wyborcy rozumu nie mają. !!! Znów Elbląg będzie w czarnej dziurze.

 4. 4
  +12
  ~ regtdfh
  Poniedziałek, 16.10

  W tym kraju nic się nie zmieni, dopóki nadal będzie rządzić banda czworga PiS PO PSL Lewica

 5. 5
  +12
  ~ Fakty w %
  Poniedziałek, 16.10

  Ale wstyd zaliczyli liderzy lewicy w końcu utopili lewicę pośród swoich konfliktów, wykluczeń, donosow, pomowień ! Jak to mowią karma wraca ! Jednak pis w Elbląskim na 1 miejscu z mandatami czyli coś sie zmienia czego krótkowzroczni boją się dojrzeć-:) Śliwka piękny wynik na przyszłość! Wtopa dla Czarzastego i nauczka dla innych

 6. 6
  +25
  ~ B
  Poniedziałek, 16.10

  No no no Gelertowa się bierze za działanie. Śmiech na sali. Nic nigdy nie zrobiła dla Elbląga tak jak i ten nierób Wcisła.

 7. 7
  +12
  ~ Jurek
  Poniedziałek, 16.10

  Nic się nie zmieni Ci ludzie już byli i co ?

 8. 8
  +32
  ~ Pablo
  Poniedziałek, 16.10

  Krasula oczywiście się dostał. Będzie uczył pierwszaków jak się prawidłowo strzepuje łupież z marynary prezesa :) już mógłby sobie dziadek darować i dać się młodym wykazać. On i tak nic nie.zrobil i już nie zrobi.

 9. 9
  +43
  ~ Piotr
  Poniedziałek, 16.10

  Po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów, wyborcy opozycji pokazują na każdym kroku, że zgody w Polsce nie będzie. Szydzą z wyborców PiS, Konfederacji i Bezpartyjnych. To co przeżyłem z żoną dziś w pracy wyszydzony przez współpracowników, odbierając syna z klubu rozmawiając z innymi rodzicami i na zakupach spotykając znajomych, to jakiś lincz. Jeszcze wyniki nie są oficjalne a nas tylko za poglądy polityczne inne niż opozycyjne już poniżono. My nigdy nikomu złego słowa nie powiedzieliśmy z powodu poglądów. Niestety sygnały takich zachowań nie są odosobnione, bo wielu moich bliskich i znajomych dziś przeżyło to samo. Czy tak opozycja buduje zgodę? Czy tak wygląda demokracja i tolerancja? Martwię się o moje dzieci.

 10. 10
  +10
  ~ Do Piotr
  Poniedziałek, 16.10

  Dokladnie zaczynają w ten sam sposób za który krytykowali pis, ciekawe czy tak ochoczo rozliczają mobbing psychiczny, mobbing polityczny, mobbing płacowy ktorego są swiadkami i siedzą z zamkniętymi ustami???

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1733160018921