Wtorek, 27.02.2024, Imieniny: Anastazja, Wiktor, Gabriel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Wiemy, jak będzie wyglądało nowe kąpielisko! (zobacz filmik)

20.09.2023, 14:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Wiemy, jak będzie wyglądało nowe kąpielisko! (zobacz filmik)
Fot. Paweł Friedrich

Zjeżdżalnie, boiska, strefa wypoczynkowa, brodzik dla najmłodszych i co najważniejsze basen. To wszystko powstanie w miejsce dawnego kąpieliska przy ul. Spacerowej.  Inwestycja będzie kosztowała ponad 90 mln zł i ma zostać ukończona do 2025 roku.

 

 


Elblążanie na tę inwestycję czekają od dekady, czyli od momentu kiedy zamknięto kąpielisko przy ul. Spacerowej. W tym miejscu w najbliższych latach powstanie nowe kąpielisko. Nie będzie ono przypominało dawnego obiektu. Szczegóły tej inwestycji poznaliśmy dziś (20 września) podczas konferencji prasowej prezydenta.

 

 


Projekt nowego kąpieliska nie jest dla elblążan zaskoczeniem. Znamy go od siedmiu lat - wykonany został w 2016 roku przez pracownię Architekci PL Jerzy Hnat z Gliwic. W tym roku został on jednak zaktualizowany. Co dokładnie się zmieniło?

 

 

W aktualizacji uwzględniliśmy potrzebę, która jest identyfikowana na tego typu obiektach w innych częściach Polski, czyli zwiększyliśmy powierzchnię trawiastą do wypoczynku. Ograniczona jest również powierzchnia lustra wody - dotyczy to dużej niecki. W pierwszej wersji basen miał ok. 3 tys. m kw., a teraz ma ok. 2 tys. m kw. Skąd taka zmiana? To jest dostosowanie do kosztów, możliwości finansowych, ale też warunek utrzymania tego przez jednostkę samorządową, tak aby mogło działać i było ekonomicznie zarządzane. Pozostałe elementy, jak zjeżdżalnie, boiska, brodzik pozostały bez zmian

 

 

- mówi Elżbieta Gieda, dyrektorka Departamentu Inwestycji Urzędu Miejskiego w Elblągu.

 

 

 

Ostatecznie na 35 254 m kw. powstanie: duży basen, brodzik dla młodszych dzieci, pięć zjeżdżalni, zespół boisk rekreacyjnych, trawiasta strefa wypoczynkowa, zaplecze sanitarne i technologiczne oraz strefa foodtruck. Planowana jest również rozbudowa parkingów, ogrodzenie terenu i zagospodarowanie zieleni. Dodatkowo główna niecka basenowa będzie podzielona na części: rekreacyjną, pływacką i rwącą rzekę (powierzchnia lustra wody - 1739 m kw., głębokość od 1,2 m do 1,8 m).

Nowy obiekt ma mieć dwa wejścia, od strony CRW Dolinka i od strony boiska przy ul. Moniuszki. Jednocześnie na jego terenie będzie mogło przebywać 1 tys. osób.  Będzie on również monitorowany.

 

 


Kiedy ruszą prace? Miasto na razie jest na etapie finalizowania umowy z wykonawcą. Wiadomo jednak, że budowa kąpieliska ma potrwać blisko 2 lata  i zakończyć się w 2025 roku.

 

 

 

Sama procedura trwała blisko rok czasu. Gdy ogłosiliśmy przetarg, do specyfikacji, firmy wykonawcze zadawały pytania. Ogółem było ich 250 zestawów, czyli dobrze ponad tysiąc pytań, na które musieliśmy odpowiedzieć. Dziś mamy już wyłonionego wykonawcę, minął też okres wnoszenia protestów, więc wysyłamy do Banku Gospodarstwa Krajowego o podpisanie umowy na tzw. promesę, czyli będziemy mieć dopiętą sprawę finansową (chodzi o rządowe dofinansowanie - przyp. red.). Umowę z wykonawcą podpiszemy w jak najszybszym terminie

 

 

- podkreślił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

 

 


Cała inwestycja ma kosztować ponad 90,5 mln zł. Z tego blisko 65 mln zł to dofinansowanie z Programu Rządowego Funduszu Polski Ład, a reszta to wkład własny miasta (pieniądze na ten cel prezydent chce uzyskać dzięki wyemitowaniu obligacji, plan ten muszą zatwierdzić radni - więcej na ten temat pisaliśmy tutaj).

 

 


Włodarz, podczas konferencji przypomniał, że budowa kąpieliska (po budowie Centrum Rekreacji Wodnej "Dolinka" i rewitalizacji parku Dolinka) to kolejny z etapów dużej inwestycji. Finalnym etapem ma być budowa, w sąsiedztwie nowego obiektu, zbiornika retencyjnego, który będzie również wykorzystywany jako miejsce rekreacji - będzie tu można popływać na kajaku czy rowerku wodnym. Inwestycja wstępnie zaplanowana na lata 2026-2027 nie ma jeszcze finansowania.

 

 

 

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Paweł Friedrich


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +34
  ~ Hg
  Środa, 20.09

  Jak zawsze, jak zbliżają się wybory to i mowa o kąpielisku jest. Wstyd i żenada takie baseniki. A ci co zniszczyli ten basen to powinni już za kratami być. !

 2. 2
  +24
  ~ Cuda
  Środa, 20.09

  Czas wyborczy to czas cudów-:) uwielbiam go bo sprawy niemożliwe i niechciane i zaniedbane latami stają się nagłe mozliwe ! Cuda -:)

 3. 3
  +29
  ~ Taczki pod ratusz
  Środa, 20.09

  Boże widzisz i nie grzmisz. Co za hipokryzja ratusza z tym nieudacznikiem Wróblewskim na czele. Kolejne cuda wianki. Baseniki dla garstki osób.

 4. 4
  --10
  ~ Kwiatek
  Środa, 20.09

  Ale przeciez Prezydent Wroblewski nie bierze udzialu w wyborach do sejmu i senatu. wiec po co wam ta biegunka? A teraz pytanie to pisiorkow. Kiedy ma sie zawalic most na Zatorze?

 5. 5
  +16
  ~ Ciotka Irena
  Środa, 20.09

  Najwieksza toaleta publiczna w Elblągu.

 6. 6
  +31
  ~ Bsp
  Środa, 20.09

  Wracają czasy kiedy rządził miastem Grzegorz Nowaczyk i ekipa z PO. Wtedy także pokazywano nam rozmaite wizualizacje. A to piękne centrum handlowe Porto 55, a to inne centrum Siódemka przy obwodnicy. Albo wspaniały obiekt handlowy w Gronowie Górnym. Czego to nie miało być w tym Elblągu? A teraz mamy kolejną już wizualizację basenu. Pożyjemy, zobaczymy...

 7. 7
  +29
  ~ BB
  Środa, 20.09

  Takie maleństwo za prawie 100 milionów, gratuluję gospodarności.

 8. 8
  +21
  ~ krótko
  Środa, 20.09

  niszcz za swoje i u siebie.stary elblązanin ci to radzi razem ze switą w UM ratuszu.

 9. 9
  --1
  ~ Felix
  Środa, 20.09

  Kochani Wyborcy. Gdyby nie rząd PIS nie byłoby mowy o żadnym basenie. Wróblewski z PSL, Tusk i Wcisła z PO oraz Lewica Falej z Olsztyna to najwięksi nieudacznicy i zdrajcy narodu Polskiego. Tylko to towarzystwo moglo wpasć na pomysł tzw paktu senackiego Wcisła na ktorym umieścili klikę osób poszukiwanych przez prokuraturę - tak jak marszałek Grodzki - koperta.

 10. 10
  --8
  ~ p/ola/k
  Środa, 20.09

  kochani przyjaciele wyborcy pis.wasz wybór to pomyłka.Tylko PO gwarantem szczęśliwej ,bezpiecznej i bogatej Polski.PS-wet dawno się tak nie bawiłem.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1074891090393