Sobota, 9.12.2023, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Miasto chce wypuścić obligacje. Pieniądze są potrzebne na rewitalizację kąpieliska

14.09.2023, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Miasto chce wypuścić obligacje. Pieniądze są potrzebne na rewitalizację kąpieliska
Fot. archiwum redakcji

Miasto chce wyemitować obligacje na 32 mln zł. Te pieniądze zostaną przeznaczone na rewitalizację kąpieliska miejskiego. - Inaczej musielibyśmy zrezygnować z tych 65 mln zł (rządowe dofinansowanie inwestycji - przyp. red.). Nie wydaje mi się, żeby to było rozsądne, bo taka okazja może się nie powtórzyć - powiedział dziś (14 września) prezydent Elbląga Witold Wróblewski. 

 

 

 

Ponad 286 mln zł miał wynosić dług Elbląga na koniec 2023 roku - tak zakładano planując tegoroczny budżet. Zadłużenie to może jednak wzrosnąć. Miasto planuje wypuścić obligacje. Poinformował o tym dziś (14 września) prezydent Elbląga. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą jednak radni.

 

 

Jest propozycja do Rady Miejskiej w Elblągu, zakładam, że stanie ona na sesji 28 września. W przeciwnym wypadku musielibyśmy zrezygnować z tych 65 mln zł (rządowe dofinansowanie rewitalizacji kąpieliska miejskiego - przyp. red.). Nie wydaje mi się, żeby to było rozsądne, bo taka okazja może się nie powtórzyć. Mieszkańcy oczekują basenu, mówili o tym podczas wielu spotkań

- mówił prezydent Elbląga Witold Wróblewski dziś (14 września) podczas konferencji prasowej. 

 

 


Chodzi o wyemitowanie obligacji na kwotę 32 mln zł.  To pieniądze potrzebne na wkład własny w rewitalizację kąpieliska, która  ma kosztować ponad 89 mln zł. 

 

 


- Może być jednak tak, że nie będziemy mówili tylko o tej kwocie, ale o większej - zaznaczył prezydent. - Inflacja dalej zasuwa, to, że jest 10 proc., nie znaczy, że ceny się zatrzymały, one dalej rosną. Posłużę się przykładem szpitala miejskiego. Inwestycję (budowa bloku operacyjnego i modernizacja części oddziałów - przyp. red.) rozpoczęliśmy kwotą ponad 40 mln zł, a będziemy kończyli kwotą blisko 90 mln zł. Dziś oferta dotycząca basenu jest na tę kwotę, na jaką jest, ale to nie jest inwestycja do realizacji w 3 miesiące, czy pół roku. To będzie trwało dwa lata. 

 

 


Przypomnijmy. Przez lata w budżecie miasta brakowało pieniędzy na rewitalizację kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej. Decyzję o zrealizowaniu wielomilionowej inwestycji władze Elbląga podjęły w ubiegłym roku, po informacji, że elbląski samorząd otrzyma na to zadanie 65 mln złotych dofinansowania z funduszy rządowych. Na początku września, po blisko pół roku od rozpisania przetargu, ratusz poinformował o wyłonieniu najkorzystniejszej oferty. Została nią ta złożona przez firmę Strabag z Pruszkowa, która opiewała na 89,3 mln zł (brutto). W postępowaniu wzięły udział cztery firmy - nadroższa oferta wynosiła 101 mln zł (brutto). Na podpisanie umowy z wykonawcą musimy jeszcze poczekać. 


 

 

Zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych przeprowadziliśmy cały przetarg, z przejściem i odpowiedziami na wszystkie pytania, a było ich bardzo dużo. Obecnie najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Strabag. Jednak, żeby zamknąć procedurę, musimy przejść jeszcze proces odwoławczy od wyłonienia wykonawcy. Jeśli nie będzie odwołań, powiem, że mamy wybranego wykonawcę

- dodał prezydent.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +32
  ~ Dość dziadostwa
  Czwartek, 14.09

  Bełkot! Najpierw trzeba pozwać, skazać i skonfiskować majątki tych którzy doprowadzili ten obiekt do ruiny! Bez tego nie można iść na przód. Skonfiskowane majątki niegospodarnych urzedasow i politykierów należy później zlicytować a pieniądze z licytacji przeznaczyć na remont generalny tego obiektu. Obiektu w pełnym rozmiarze a nie zamianę największego basenu w jakieś małe brodziki.

 2. 2
  +23
  ~ tęgi, duży łeb
  Czwartek, 14.09

  Oni zawsze muszą kliką? Prezydent wygłasza a te dziwaki siedzą jako "ważni". Taka metoda zza Buga. Wystarczyło że ten Rodziewicz robi Wróblewskiemu koło d.upy, a Wróblewski nabiera aktywności następnego dnia. To on na te niecki chce obligacje? Szkoda forsy na sadzawki. No a jak pięknie wyglądają na tej rodzinnej fotce. A Rodziewicz pisze, że bawół ryczał na niego i go straszył - rzecznik musiał być pod "wpływem", bo każde , najmniejsze, dziecko z radością i zaufaniem zajrzy w te oblicza. A jak to jest z długiem - ile płacimy za zrolowanie przez nosiciela w godzinach pracy deski "Kosiniak Kamysz"?

 3. 3
  +30
  ~ Stefan Rembelski
  Czwartek, 14.09

  Trzech z których jeden mówi o rozsądku. To zapytajmy czy rozsądnym jest tak zadłużyć miasto że odsetki od tego długu są większe niż inwestycje w budżecie miasta? Jeżeli mowa o emisji obligacjach na basen to czy spłata tych obligacji będzie następowała z zysku jaki ten basen będzie generował? proszę uczciwie powiedzieć ile do tego basenu trzeba będzie dołożyć na jego utrzymanie rocznie i ile będzie kosztowała obsługa tych obligacji. Dopowiedzcie jeszcze że do zamknięcia budżetu na 2024 też będziecie emitować obligacje na 25 milionów bo to jest zapisane w prognozie wieloletniej potwierdzonej przez RIO. Pół roku przed wyborami topicie Elbląg. Nie macie hamulców i honoru - po was choćby potop. Jesteście łobuzami bez sumienia -dlaczego to robicie Elblągowi który wam płaci po 20 tys co miesiąc

 4. 4
  +24
  ~ Wyborca Świadomy
  Czwartek, 14.09

  Miał na to pięć lat, a obudził się teraz?! Mówiłem o tym już 5 lat temu, jeśli Wielki Witold do końca swojej kadencji zrobiłby porządek z basenem ale nie budując trzy małe kuwety tylko jeden wielki to wybory pewnie na wiosnę 2024 roku wygrałby atak nigdy więcej Wróbel, Missan, Nowak... Inna sprawa kto mu doradza no i caryca musi odejść.

 5. 5
  +18
  ~ Na co
  Czwartek, 14.09

  Chyba na zniszczenie takiego odkrytego obiektu. Mądry człowiek wyczuje pieniadze i zbuduje tu cudo nie karykaturę.

 6. 6
  +18
  ~ ryszard powolski
  Czwartek, 14.09

  TE ŚMIECI,BURAKI CZERWONE POGONIĆ RAZ NA ZAWSZE,BEZ POWROTU.BASEN BĘDZIE TAKI JAK BYŁ,A WAS CZRWONE GNIDY WYTĘPIMY

 7. 7
  +19
  ~ Cig
  Czwartek, 14.09

  Albo ja czegoś nie rozumiem albo ktoś jest idiotka.... Miasto ma prawie 300 mln długu, chce zadłużyć się o kolejne 34 mln plus odsetki, po to tylko aby zbudować 2 sadzawki... Jedna dziura w ziemi za 17 mln.... Ile kosztuje godzina pracy koparki plus to co chcą tam włożyć wg urzedasow???? Może taniej będzie jak pracownicy UM, którzy i tak nic dla mieszkańców nie mogą zrobić złapią za łopatę i wykopią 2 dziury w ziemi... Będzie taniej. A pieniądze nie wydawać na bzdety, tylko zainwestować, np. w port tak aby z dochodów zbudować 2x większy basen a nie 2 sadzawki... Sztuka planowania i inwestowania, poparta zdrowym rozsadkiem

 8. 8
  +25
  ~ ...
  Czwartek, 14.09

  Nie życzę sobie rewitalizowania basenu przez ta ekipe . Projekt forsowany przez ratusz jest odrzucany przez większość komentujących na forach jako kolejny mini potworek . Chcemy dużego otwartego basenu jaki istniał wcześniej , a nie kilku oczek i hotelowca .

 9. 9
  +18
  ~ EDI
  Czwartek, 14.09

  Wróblewski dla oka przed wyborami chce zacząć mini budowę ,a kto ją skończy i kiedy nie ma znaczenia, to już nie będzie jego kadencja !!

 10. 10
  +9
  ~ jan-49
  Czwartek, 14.09

  brakuje kasy ? niech placa z wlasnej kieszeni ci ktorzy basen doprowadzili do ruiny agdzie jest prokuratura to byl celowy sabotaz zeby basen zniszczyc

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1522121429443