Czwartek, 28.09.2023, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Wicewojewoda: Społeczne inicjatywy mieszkaniowe, Lokalne Partnerstwa ds. Wody i Klaster Energii to ważne kwestie

27.05.2023, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wicewojewoda: Społeczne inicjatywy mieszkaniowe, Lokalne Partnerstwa ds. Wody i Klaster Energii to ważne kwestie
REKLAMA

- Poprosiłem wszystkich starostów o umożliwienie spotkania z samorządowcami w poszczególnych powiatach. To się udało i od 12 kwietnia do 22 maja udało mi się odwiedzić wszystkie powiaty. Spotkałem się z ponad setką samorządowców – mówił wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski podczas zorganizowanej wczoraj (26.05) konferencji prasowej.Podczas spotkań poruszany był m.in. temat społecznych inicjatyw mieszkaniowych. Obecnie w województwie działają dwie spółki - KZN SIM Północ w Olsztynie i KZN SIM Warmia i Mazury w Olsztynku.
 

 

Jest jeszcze przestrzeń na budowę trzeciej spółki i ona na pewno powstanie. Krajowy Zasób Nieruchomości prowadzi rozmowy z około 40 gminami jeszcze wstępnie zainteresowanymi tematem, m.in. z Tolkmickiem, czy Młynarami. Planujemy, żeby trzecią inicjatywę powołać do końca tego roku

 

– mówił Piotr Opaczewski.Wicewojewoda zapewnia, że „jest duży potencjał na powstanie trzeciej spółki i z pewnością uda się ją powołać”. - Być może powstanie ona w partnerstwie z województwem kujawsko -pomorskim – stwierdził Piotr Opaczewski. - Aby zapewnić cenę najmu akceptowalną przez lokatorów spółka musi wybudować około tysiąc mieszkań.
 

Przypomnę, że różnica między Elbląskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego a SIM na korzyść tego drugiego programu jest taka, że daje on możliwość dojścia do własności mieszkania po 15 latach

 

– zaznaczył wicewojewoda.Kolejnym tematem, który wicewojewoda poruszał na spotkaniach z samorządami dotyczył lokalnego partnerstwa ds. wody. - 25 maja, w Starych Jabłonkach, podpisane zostało 19 porozumień. To oznacza, że partnerstwa powstały w każdym powiecie naszego województwa – zaznaczył Piotr Opaczewski. - To duży sukces Warmińsko-mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który koordynował projekt na terenie naszego województwa.


 

Partnerstwa mają być płaszczyzną współpracy pomiędzy samorządami, rolnikami, przedsiębiorcami i wszystkimi instytucjami zajmującymi się gospodarką wodną. Mamy w Polsce z wodą problem i dzięki tej inicjatywie będzie na pewno łatwiej sobie z tym poradzić. Już dziś mogę też zapowiedzieć, że wkrótce przy Wojewodzie powołamy Wojewódzką Radę ds. Wody, żeby z poziomu całego województwa móc ten temat koordynować

 

– podkreślił Piotr Opaczewski.Ważnym tematem była także kwestia Klastra Energii. - Eksperci z Instytutu Jagiellońskiego przedstawiali zmiany, jakie nas czekają już wkrótce na rynku energii. Klastry mogą być odpowiedzią – zauważył Piotr Opaczewski.
 

 

W trzech słowach klaster jest porozumieniem między samorządami, biznesem i producentami energii np. z OZE w celu osiągnięcia jak największej autokonsumpcji energii w ramach klastra. Idą za tym korzyści finansowe dla członków klastra. Jest kilka samorządów tym tematem zainteresowanych

 

– zapewniał Piotr Opaczewski.

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Ola
  Sobota, 27.05

  Pisowskie pitu pitu mój dziedzicu - aktywność nie3 wynoszącą przed wyborami. Byle tylko zaistnieć

 2. 2
  --6
  ~ Dzialajcie
  Sobota, 27.05

  Piotr dzialaj i zrobcie wszystko aby odmłodzić to zaściankowe towarzystwo bo inaczej marazm, wegetacja, byle jakość zeżrą to miasto z kopytami! Tylko wyjdzcie do Elblążan !!!!!

 3. 3
  --4
  ~ wyborca
  Sobota, 27.05

  Budujcie jak najwięcej, dla rodzin , bo tylko mieszkanie jest dopełnieniem rodziny. Trzymam kciuki za efekty tej inicjatywy. Brawo panie Wicewojewodo.Taki człowiek jest nam potrzebny do działania w rozwoju naszego miasta. Będą wybory już wiemy na kogo głosować. Z Tymi co teraz rządzą należy się rozliczyć dając czerwona kartkę. Elblążanie zapamiętajmy głosujmy na pana Opaczewskiego.

 4. 4
  --4
  ~ Zmiany
  Sobota, 27.05

  Każda zmiana zawsze wnosi cos pozytywnego, a tu te zmiany są wprost konieczne ! Buta, arogancja, brak szacunku do ludzi dziś juz nie jest w modzie i juz nie straszy tylko śmieszy bo to takie pozostałosci kiedy trzymano ludzi za mordę! Nadchodzi tego kres !

 5. 5
  +6
  ~ znawca
  Sobota, 27.05

  ostatnie chwile tego sprzedawcy oświetlenia po politologii przy korycie

 6. 6
  +2
  ~ Potrzeba przemyslu i rozwoju
  Sobota, 27.05

  Trzeba zatrzymać młodych, kreatywnych, z pomysłem i chęcią do pracy. Każdy pomysł na rozwój ELBLĄGA daje wiarę, że może być lepiej.

 7. 7
  --2
  ~ realista
  Sobota, 27.05

  Jak widać to niektórym to żal ściska ..... coś jak to się mówi.A oto mieszkaniec Elbląga, który przez swoje umiejętności działania doprowadza do podniesienia się z upadku naszego miasta.Tak pomału, a przecież przyszłość jest gwarantowana przez nas mieszkańców dla takiego człowieka w każdych wyborach. Doceniamy brawo!.

 8. 8
  +1
  ~ lol
  Niedziela, 28.05

  Obiecaliście 3 miliony mieszkań i nie wybudowaliście żadnego. Wasz ostatni program mieszkaniowy okazał się jedną wielką porażką (jak 99% programów pisu), a wy dalej ludziom mydlicie oczy o programach mieszkaniowych? Konferencja jak zwykle o niczym, zero konkretów. Wybory idą to trzeba się pokazać, nie ważne jak, aby udawać że coś się robi...

 9. 9
  +2
  ~ loll
  Niedziela, 28.05

  Piotr, kandydowałeś już z PO, kręciłeś się obok EKO, Kukiza, byleś w Republikanach, partii Gowina, a teraz w Pisie. Czy po przegranych wyborach znów wrócisz do PO? Nie wstyd ci karierowiczu co chwilę zmieniać opcje polityczne?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4551179409027